تولید ماهی تراریخته در کانادا

مجوز تولید تجاری سالمون تراریخته در سال ۲۰۱۵ صادر شد. پرورش دهندگان ماهی در حال آماده سازی برای تولید این ماهی هستند.

 

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از شبکه خبری یو اس ای تو دی پس از صدور مجوز تولید ماهی سالمون تراریخته توسط سازمان غذا و داروی آمریکا شرکت زیست فناوری آلبانی در حال آماده سازی برای پرورش ماهی سالمون تراریخته است.  این ماهی اولین جانور تراریخته است که به عنوان غذا به مصرف انسانی می رسد.

ماهی سالمون تراریخته مشابه انواع غیرتراریخته است. اما به کمک انتقال ژن از یک ماهی دیگر به سالمون مدت زمان رشد آن کاهش یافته است.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد ماهی سالمون تراریخته به اندازه ماهی سالمون غیر تراریخته برای مصرف انسانی ایمن و مفید است.  غذای به دست آمده از ماهی سالمون تراریخته هم برای مصرف انسان و هم برای مصرف حیوانات ایمن است و طبق مطالعات انجام شده تنها تفاوت آن رشد بسیار سریع تر نسبت به انواع غیر تراریخته است.

سالمون های تراریخته، اندازه ای برابر با ماهی های سالمون غیر تراریخته موجود در بازار دارند اما نسبت به آنها غذای کمتری مصرف می کنند و رشد سریع تری دارند.

در سال ۲۰۱۵، یک ماه پس از تصویب تولید تجاری ماهی سالمون تراریخته، سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز تولید مرغ های تراریخته را نیز صادر کرد. این مرغ ها تخم مرغ هایی تولید می کنند که حاوی داروهای زیستی برای انسان است.

این شرکت در حال حاضر در حال ساخت واحد های تولیدی سالمون تراریخته در کانادا با ظرفیت سالانه ۲۵۰ تن است. شرکت تولید کننده همچنین در نظر دارد با ارتقای مزارع آبزی پروری تولید ماهی سالمون تراریخته را به ۱۲۰۰ تن در سال برساند.

با بهره برداری اولیه در سال ۲۰۱۸ تولید سالمون تراریخته در مقیاس تجاری، در اواخر ۲۰۱۹ سال عملیاتی شود.

تهیه و تنظیم: شقایق فکوری

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.