دوشنبه ٠٥ تير ١٣٩٦
نظرسنجی
برتری محصولات تراریخته نسبت به محصولات غیر تراریخته چیست؟

محصولات تراریخته سالم‌تر هستند زیرا در مراحل تولید آن‎ها از سموم استفاده نمی‌شود
محصولات تراریخته بر خلاف محصولات غیرتراریخته قبل از ورود به بازار مورد بررسی قرار می‌گیرند
در مواردی محصولات تراریخته با هدف بهبود کیفیت اصلاح می‌شوند
محصولات تراریخته بر موجودات غیر هدف تاثیر سوئی بر جا نمی‌گذارند
همه موارد فوق

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 715696
 بازدید امروز : 36
 کل بازدید : 933178


نقش تکنولوژی تراریخته در صنعت دام و طیور
دکتر الهام باقری‌راد- محصولات زراعی تراریخته نسبت به محصولاتی که به روش سنتی تولید شدند از عملکرد و کیفیت بالاتری برخوردار هستند. برای کشت این محصولات نیاز کمتری به مصرف سموم شیمیایی است. محصولات تراریخته علاوه بر مصارف غذایی، به عنوان علوفه نیز برای دام استفاده می­شوند. از جمله محصولات تراریخته قابل مصرف برای دام می­توان به سویا، کلزا، پنبه، ذرت و سیب زمینی اشاره کرد. تقریبا بیش از ۹۰ درصد سویا و ۷۰ درصد ذرت تراریخته در بخش دامپروری مورد استفاده قرار می­گیرد. طبق مطالعاتی که توسط سایر محققان انجام شده، محتویات مواد شیمیایی محصولات تراریخته با همتای غیر تراریخته خود از نظر میزان ترکیب مواد شیمیایی و آمینواسیدی همسان بوده و همچنین هیچ آلرژنیستی در مورد مصرف محصولات تراریخته تا به امروز به تایید نرسیده است. بررسی­های صورت گرفته نشان داد که این همانی در بخش ترکیبات، هضم پذیری و ارزش علوفه تراریخته وجود داشته است و از جنبه­های گفته شده با نوع غیر ترایخته آن کاملا مشابه هستند.
 ١٠:٥٧ - يکشنبه ٤ تير ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تراريخته‌ها؛ راهكاري براي بحران كمبود آب
دکتر الهام باقری راد* - ايران کشوري با ‏اقليم ‎عمدتاً ‏گرم و خشک ‎است. رشد سريع جمعيت مهمترين عامل کاهش سرانه ‏آب ‎تجديدشونده کشور در قرن گذشته بوده است.‏‎ جمعيت ‎ايران در طي اين هشت دهه، از حدود 8 ميليون نفر در سال 1306 به 78 ميليون نفر تا پايان سال 1392 رسيده است. بر اين اساس ميزان سرانه آب تجديدپذير سالانه کشور از ميزان حدود 13000 مترمکعب در سال 1300 به حدود 1400‎مترمکعب در سال 1392 تقليل يافته و در صورت ادامه اين روند، وضعيت در آينده به مراتب بدتر خواهد شد. ‏
 ١٦:٥٨ - شنبه ٣ تير ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
توسعه بیوتکنولوژی گیاهی از بایسته‌های دولت جديد
عبدالحسین‌ طوطیایی* - ارقام گیاهی تراریخته که به آنها «اصلاح‌شده ژنتیکی» هم اطلاق می‌شود، محصولاتی هستند که معایب آنها در فرایند تولید با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین روش‌ها برطرف و دارای صفات تغذیه‌ای بهبودیافته‌ای شده‌اند. امروزه بیش از ١٨٥ میلیون هکتار از اراضی جهان زیر کشت محصولات تراریخته در اروپا، آمریکا، آسیا و اقیانوسیه است و بیش از ٢٠٠ کشور از این نوع محصولات استفاده می‌کنند. به‌ خاطر داریم آغاز به کار دولت نهم در مدیریت اجرائی بخش کشاورزی با جابه‌جایی و حذف بی‌توجیه بسیاری از مدیران تأثیرگذار همراه شد. در این رابطه بسیاری از برنامه‌های درحال‌توسعه از جمله «خودکفایی گندم و
 ٠٩:٥٤ - پنج شنبه ١ تير ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی خبر داد:
تولید ارزش افزوده بالا از طریق مهندسی ژنتیک گیاهان دارویی
دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه گیاهانی با مصرف آب بالا و ارزش‌افزوده پایین در کشور تولید می‌شود گفت: اگر از مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی در تولید بذر گیاهان دارویی استفاده شود ارزش افزوده بالایی تولید خواهد شد.
 ١٨:٠٥ - چهارشنبه ٣١ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
جمعیت کره زمین تا 2050 به 9 میلیارد نفر می رسد
آینده تراریخته در گرو تصمیم نوآوری جمعی
جمعیت جهان روزبه ‏روز در حال افزایش بوده و طی 50 سال گذشته دو برابر شده است و پیش ‏بینی می‏شود که جمعیت کره زمین تا سال 2050 میلادی به حدود 9 میلیارد نفر نیز برسد. لذا کشاورزی بایستی پاسخگوی تامین غذای این جمعیت در حال رشد باشد. با این وجود میزان اراضی اختصاص یافته به کشاورزی در جهان تقریبا ثابت مانده است و راهبردهاي رایج براي افزایش تولید مواد غذایی، امروزه جوابگوي افزایش نیاز غذایی جهان نیست.اين چالش با در نظرگرفتن محدوديت منابع موجود، دست ‏اندركاران را برآن داشته تا در جهت تامين نيازهاي اوليه اين جمعيت رو به رشد راه ‏حلي بيانديشند.
 ١٥:٣٦ - سه شنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
بیوتکنولوژی، امید آینده بشر برای حفظ و پایداری محیط زیست
الهام باقری راد*- زیست فناوری به دلیل گستره وسیع کاربردهایش در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی، پزشکی و محیط زیست، فناوری برتری است که نقش مهمی در ترسیم آینده کشورهای جهان ایفا می کند. فناوری زیستی به مفهوم کاربرد علوم زیستی و اثر متقابل آن در فناوری های ساخت بشر به کار برده شده است. یکی از نوآوری هایی که در عرصه کشاورزی و زیست شناسی گیاهی مطرح شده، موضوع گیاهان تراریخته است و گیاهان تراریخته حاصل فناوری زیستی هستند. بیوتکنولوژی کشاورزی و بویژه مهندسی ژنتیک با تولید محصولات تراریخته فرصتی برای کاهش فقر، ایجاد امنیت غذایی، رفع سوء تغذیه و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و افزایش توانایی در اصلاح نباتات ایجاد کرده و ایران به عنوان یک کشور در حال توسعه با عوامل آلاینده متعدد و بحران های زیست‌محیطی مختلفی درگیر است. بنابراین ضرورت دارد که در خصوص تحقیق و توسعه علم و فناوری زیستی- محیطی در کشور برنامه‌ریزی و اقدامات لازم انجام شود.
 ١٢:٠٥ - دوشنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در بین مراکز تحقیقاتی پراستناد جهان
بر اساس آخرین رتبه‌بندی پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور بر حسب تعداد استنادهای دریافتی، پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به عنوان یکی از مراکز تحقیقاتی دارای مقالات پراستناد معرفی شد. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) دکتر محمدجواد دهقانی گفت: مقالات یک درصد برتر شامل تنها یک درصد از مقالاتی است که در مجلات ISI منتشر می شود. تعداد استنادهای دریافتی مقالات جایگاه آنها را در شبکه علم در سطح بین المللی مشخص می کند.
 ٢٣:٤٤ - يکشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
در نشست خبری آخرین وضعیت جهانی محصولات تراریخته مطرح شد
مسئولین شهامت استفاده از فناوری های نوین را داشته باشند
نایب رئیس انجمن علمی بیوتکنولوژی در نشست خبری "آخرین وضعیت جهانی محصولات تراریخته" که به همت مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران در خانه کشاورز برگزار شد اظهار داشت: بحث گیاهان تراریخته در ایران و سایر نقاط جهان بحث پر چالشی بوده است. چالشی که در خارج از کشور با پیشرفت همراه بوده است. وی گفت با گذشت بیش از بیست سال از تجاری سازی محصولات تراریخته در سطح جهان شاهد بودیم که سطح زیر کشت این محصولات در انتهای سال 2016 به 185.1 میلیون هکتار رسیده و افزایش پنج درصدی نسبت به سال گذشته داشته است و این نشان دهنده استقبال از این فناوری در جهان بوده است.
 ٢٠:٣٨ - شنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
رشد 110 برابری سطح زیر کشت محصولات تراریخته از آغاز کشت تا پایان سال 2016
تراریخته ها اهرم کمکی برای غلبه بر بحران های اقلیمی
دکتر بابک ناخدا، عضو هیئت مدیره انجمن ایمنی زیستی ایران، در نشست خبری "آخرین وضعیت جهانی محصولات تراریخته" که در خانه کشاورز برگزار شد گفت: به کمک بیوتکنولوژی می توانیم گیاهانی را تولید کنیم که دارای عملکرد بالاتر، کیفیت مطلوبتر، خواص تغذیه ای برتر، کارایی مصرف عناصر غذایی بیشتر و مقاوم به شرایط سخت محیطی باشند. وی افزود به همین دلیل لازم است بحث مهندسی در ژنتیک جا بیافتد و بدانیم که انتقال ژن با هدف بهبود صفات گیاه انجام می گیرد.
 ١٥:٥٩ - شنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
در نشست خبری آخرین وضعیت جهانی محصولات تراریخته مطرح شد
تولید ملی تراریخته در انتظار حمایت دولت و مردم
بحث بر سر محصولات تراریخته همچنان ادامه دارد. نکته قابل توجه اما در مخالفان تولید این محصولات در کشور عدم اعتراض بخشی از این منتقدان به واردات این نوع از محصولات است. تاکنون مخالفان بیوتکنولوژی نتوانسته اند دلایل علمی در اعلام مخالفت خود با تولید و تحقیق در این خصوص ارائه کنند. از جمله اقدامات صورت گرفته در این خصوص حذف بخشی از قانون مصوب در برنامه ششم توسعه برای ممنوعیت تولید این نوع محصول در کشور است. روز چهارشنبه اما نائب رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران از صدور ۳۹ مجوز برای واردات ۲.۳ میلیون تن محصول تراریخته به کشور در نیمه دوم سال ۹۵ خبرداد و گفت: ۵ میلیون تن محصول تراریخته در یکسال وارد کشور شده است.
 ١٤:٢٧ - شنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
سطح زیرکشت تراریخته از مرز ۱۸۵ میلیون هکتار گذشت
جای خالی ایران در جمع ۲۶ کشور تولیدکننده محصولات تراریخته
رکورد سطح زیر کشت جهانی محصولات تراریخته بار دیگر در سال ۲۰۱۶ شکسته شد و از ۱۷۹٫۷ میلیون هکتار در سال ۲۰۱۵ به بیش از ۱۸۵ میلیون هکتار رسید. براساس تازه ترین گزارش وضعیت جهانی محصولات تراریخته تجاری که توسط سرویس بین‌المللی دستیابی و استفاده از بیوتکنولوژی کشاورزی (ISAAA) منتشر شده با توسعه کشت محصولات تراریخته که درحال حاضر در ۲۶ کشور شامل هفت کشور صنعتی و ۱۹ کشور در حال توسعه کشت می شوند، سطح زیر کشت محصولات تراریخته نسبت به سال میلادی گذشته حدود ۵٫۴ میلیون هکتار (سه درصد) افزایش یافته است.
 ١٢:١١ - پنج شنبه ٢٥ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دبیر شورای مشورتی مرجع ملی ایمنی زیستی:
مطالعات علمی متعدد سلامت محصولات تراریخته را نشان می‌دهد
دبیر شورای مشورتی مرجع ملی ایمنی زیستی با اشاره به بررسی ۹۰۰ پژوهش از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۱۶ گفت: نتایج این مطالعات نشان می‌دهد که محصولات تراریخته از لحاظ سلامت غذایی تفاوتی با محصولات غیر تراریخته ندارد. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی به نقل از ایسنا، دکتر سمیرا کهک در نشستی خبری با اشاره به اهمیت و سلامت محصولات تراریخته خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۶ از سوی دانشمندان برگزیده نوبل نامه‌ای در جهت حمایت از محصولات تراریخته منتشر شد و حمایت خود را از تولید گسترده این محصولات اعلام کردند.
 ١٣:٣٠ - چهارشنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
نائب رئیس انجمن بیوتکنولوژی:
تقویت واردات با جلوگیری از تولید بومی محصولات سالم تراریخته خیانت به کشور است
نائب رئیس انجمن علمی بیوتکنولوژی ایران به واردات ۵ میلیون تن محصول تراریخته در سال 1395 با مجوزهای صادره گفت: تکیه بر واردات محصولات سالم تراریخته باوجودی که ۸ سال از ابلاغ قانون ایمنی زیستی می گذرد، خیانت به کشور محسوب می‌شود. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی به نقل از مهر، محمد علی ملبوبی در نشست خبری با انتقاد از سیاست کشور در برابر محصولات تراریخته کشاورزی و عدم توجه به اجرای قانون ایمنی زیستی گفت: با وجودی که بیش از ۸ سال از تصویب این قانون می گذرد اما اراده ای در اجرای آن وجود ندارد و کشور از استفاده از فناوری بیوتکنولوژی کشاورزی و تراریخته محروم است.
 ١٢:٤٣ - چهارشنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
مدیر قطب تنش‌های غلات کشور:
احیای امنیت غذایی کشور تنها از طریق مهندسی ژنتیک ممکن است
مدیر قطب تنش‌های غلات کشور با تاکید بر ضرورت توجه به امنیت غذایی افزود: برای تولید محصولات مقاوم به تنش‌ها روش‌های اصلاح کلاسیک و مولوکولی پاسخگو نیست از این رو چاره‌ای به جز حرکت به سمت بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک نداریم. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی به نقل از ایسنا، دکتر قاسم محمدی‌نژاد در نشستی خبری با تاکید بر این که حوزه تحقیقات ما تا کنون به‌نژادی مولکولی بوده و این حوزه محدودیت‌های زیادی دارد افزود: در نقطه مقابل مهندسی ژنتیک قرار دارد که این محدودیت‌ها را رفع می‌کند.
 ١١:٠٦ - چهارشنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
ابهام در اجرا نشدن قانون ایمنی زیستی پس از 8 سال و سکوت مجلس
واردات و وابستگی محصولات تراریخته آری، تولید و توانمندی ممنوع!
نزدیک به 20 سال از تجاری سازی محصولات تراریخته یا مهندسی ژنتیک در جهان می گذرد و هر ساله صدها میلیون تن از این محصولات توسط کشورهای مختلف مصرف می شود. ایران از سال 1375 به کنوانسیون تنوع زیستی پیوست و در سال 80 پروتکل کارتاهانا را پذیرفت. قانون ایمنی زیستی نیز در سال 88 به تصویب مجلس رسید و به دولت وقت ابلاغ شد اما نزدیک به یک دهه، گویا اراده ای برای اجرای آن در کشور وجود ندارد و قانونگذاران و مجلس نشینان نیز در دوره های بعدی در مقابل آن سکوت اختیار کرده اند.
 ٠٩:٣٠ - چهارشنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
در نخستین جلسه هیأت امنای دانشگاه درسال 96؛
اهداف استراتژیک دانشگاه صنعتی شریف تشریح شد
در نخستین جلسه هیأت امنای دانشگاه صنعتی شریف که با حضور دو تن از معاونین رئیس جمهور و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، اهداف استراتژیک دانشگاه تشریح شد. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایسنا نخستین جلسه هیأت امنای دانشگاه صنعتی شریف در سال 96، با حضور دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر محمدرضا عارف استاد دانشکده مهندسی برق، دکتر علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، دکتر محمود فتوحی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف، دکتر رضا ویسه، معاون هماهنگی و نظارت معان اول رئیس جمهور، دکتر عبدالرضا باقری، مشاور وزیر و رئیس مرکز هیأت ...
 ٢٣:٢٧ - سه شنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
عضو هیئت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی خبر داد؛
فواید زیست‌محیطی و سلامت کشت محصولات تراریخته در 20 سال اخیر
عضو هیات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران آخرین وضعیت کشت گیاهان تراریخته در دنیا و وضعیت کشاورزی محصولات حاصل از فناوری مهندسی ژنتیک را تشریح کرد. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی به نقل از ایسنا، بابک ناخدا مدیر گروه فیزیولوژی مولکولی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران در نشست خبری، با اشاره به اینکه فناوری مهندسی ژنتیک سریعترین فناوری پذیرفته شده از سوی کشاورزان در سطح جهان است که از سال ۱۹۹۶ به صورت تجاری وارد سبد محصولات غذایی دنیا شده است گفت: برمبنای آخرین آمارهای جهانی تا سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۱۸۵.۱ میلیون هکتار سطح زیر کشت دنیا به کشاورزی تراریخته اختصاص یافته است.
 ٢٣:٢٦ - سه شنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
اختراعات جهانی در حوزه زیست‌فناوری رصد می‌شود
دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری گفت: با توجـه بـه اهمیـت اختراعات، رصد و پایش میزان اختراعات و بررسی روند تغییرات در آنها در ستاد توسعه زیست‌فناوری صورت می‌گیرد. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایسنا، مصطفی قانعی در خصوص رصد اختراعات جهانی در حوزه زیست فناوری اظهار کرد: با توجـه بـه اهمیـت اختراعات، رصد و پایش میزان اختراعات و بررسی روند تغییرات در آنها می‌تواند اطلاعات مناسـبی بـرای ارزیـابی روند رشد و تولید علم در کشور باشد.
 ١٤:٣٦ - سه شنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
حمایت ستاد توسعه زیست فناوری از پایان نامه های دکتری
به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان دکتر بهزاد قره یاضی مدیر گروه پژوهشی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی اظهار کرد: از پایان نامه‌های دکتری زیست فناوری و پژوهش‌های کاربردی در این حوزه حمایت مالی و کاری می‌شود. وی ادامه داد: تهیه و تدوین مونوگراف علمی و برگزاری ۱۴ هم اندیشی تخصصی زیست فناوری نیز از دیگر اقدامات قابل ذکر است.
 ١٤:٣٥ - سه شنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
با کمک سازمان برنامه و بودجه؛
طرح تقسیم کار ملی زیست‌فناوری اجرایی می‌شود
مدیرگروه پژوهش، زیرساخت و توسعه فناوری ستاد توسعه زیست‌فناوری گفت: طرح تقسیم کار ملی زیست‌فناوری در ستاد نهایی شده و در حال پیگیری است تا با کمک سازمان برنامه و بودجه اجرایی شود. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی به نقل از ایسنا، بهزاد قره‌یاضی، مدیر گروه پژوهش، زیرساخت و توسعه فناوری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص اقدامات این گروه در سال 95، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین اقدام‌های گروه در سال 95 پروژه تقسیم کار ملی و نهایی‌سازی پیش‌نویس تفاهم‌نامه همکاری ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی با سازمان برنامه و بودجه برای اجرای ماموریت‌های پیش بینی شده و منتج از پروژه تقسیم کار ملی بود.
 ١١:٥٠ - دوشنبه ٢٢ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
محصولات تراریخته در انتظار اجرای قانون ملی ایمنی زیستی
محمد علی دانشور - معاون محترم محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، در نشستی خبری در هفته محیط زیست ضمن ارائه گزارش فعالیت‌های خود با اشاره به ماده 31 قانون برنامه ششم توسعه مدعی شده است این قانون تولید و مصرف محصولات تراریخته را ممنوع اعلام کرده است. این در حالی است که بر اساس قانون ایمنی زیستی مصوب 1388 محصولات تراریخته می توانند پس از طی فرایندهای نظارتی مجوز کشت و مصرف دریافت ‌کنند. همچنین بر اساس ماده 41 قانون برنامه ششم توسعه (جناب آقای دبیری به اشتباه به ماده 31 ارجاع کرده است) که در دی ماه 1395 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید صرفا «رهاسازی، تولید، واردات و مصرف محصولات تراریخته» بدون رعایت مقررات قانون ملی ایمنی زیستی منع شده است.
 ١٥:٢٣ - يکشنبه ٢١ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
موفقیت پژوهشگران کشور در استخراج 2 دارو از پلاسمای خون
پژوهشگران فعال در یک شرکت شتاب دهنده زیست فناوری پزشکی در کشورمان موفق به استخراج دو داروی ایمونوگلوبولین وریدی (IVIG) و همچنین سرم آلبومین انسانی از پلاسمای خون شدند. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایرنا تامین سرمایه و تجهیزات مربوط به امور تحقیق و پژوهش همواره یکی از معضلات نوآوران و صاحبان ایده به شمار می رود و این مسئله در کنار اصل مهم بازاریابی و تجاری سازی محصول سد راه محققان در فضای کسب و کار بوده است، اما امروزه این مشکل با ایجاد شتاب دهنده های برخوردار از مجموعه کامل خدمات مورد نیاز محققان و نوآوران از جمله سرمایه کافی، مشاوره، تجهیزات مختلف و همچنین فضای کار جهت استقرار پژوهشگران تا حد بسیار زیادی مرتفع شده است.
 ١٣:١٦ - يکشنبه ٢١ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
آیا محصولات تراریخته بر تنوع زیستی تأثیر می‌گذارند؟
لزوم تهيه غذا براي جمعيت رو به افزايش
دكتر الهام باقری‌راد* - مطالعات صورت‌گرفته نشان می‌دهد که محصولات تراریخته نه‌‌تنها تنوع زیستی را کاهش نداده است، بلکه به‌عنوان یک ابزار قدرتمند به افزایش عملکرد و بهره‌وری و حفظ زیستگاه‌های طبیعی، بوم‌نظام‌های زراعی و تنوع زیستی کمک می‌کند و موجب رسیدن به کشاورزی پایدار و امنیت غذایی مي‌شود. گزارش‌ها حاکی از آن است که درحال‌حاضر حدود ٦٤,٢ میلیون هکتار از اراضی رهاشده در دنیا به زیر کشت و تولید محصولات دانه‌های روغنی تراریخته رفته است.
 ٠٩:٠٢ - شنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
فناوری تراریخته در انتظار حمایت یکپارچه مراجع ذیصلاح
زهرا حاجت پور- کنوکارپوس درختی همیشه سبز است که در مناطق گرمسیر و خاک های شور می روید. چند سالی است این گیاه در فضای سبز شهری استان خوزستان مورد استفاده قرار گرفته است. تطابق قابل ملاحظه کنوکارپوس با اقلیم خوزستان منجر به توسعه فضای سبز شده است. توانایی این گیاه زیست ردیاب در جذب آلاینده های آلی نفتی و فلزات سنگین از خاک و هوا از امتیازات آن محسوب می شود. اما مشکلاتی نظیر تجمع ریزگردها روی برگ های پهن این گیاه و افزایش احتمال آلرژی زایی مخصوصا هنگام هرس، از محبوبیت کنوکارپوس کاسته است. همچنین کج سلیقگی در انتخاب محل کاشت مناسب برای این درخت باعث تخریب معابر و تاسیسات فاضلاب شهری در اثر رشد ریشه ها شده و مشکلاتی را برای شهروندان خوزستانی رقم زده است.
 ١٠:٤٠ - پنج شنبه ١٨ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
حیوانات آزمایشگاهی پاستور شناسنامه‌دار می‌شوند
رئیس بخش علوم حیوانات آزمایشگاهی انستیتو پاستور ایران گفت: امکان تولید حیوانات آزمایشگاهی شناسنامه دار برای صادرات در انستیتو پاستور محقق می شود. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان بهزاد اسفندیاری عضو هیات علمی و رئیس بخش علوم حیوانات آزمایشگاهی انستیتو پاستور ایران اظهار کرد: از این پس امکان تولید حیوانات آزمایشگاهی شناسنامه دار برای صادرات در انستیتو پاستور محقق شد، زیرا اغلب حیوانات آزمایشگاهی که هم اکنون در پاستور تولید می‌شوند به علت استفاده داخلی در کشور، فاقد شناسنامه هستند.
 ١٧:٣٠ - سه شنبه ١٦ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
قانعی مطرح کرد:
اجرای اولویت های زیست فناوری در گرو بودجه
دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی گفت: امیدوار هستیم سازمان برنامه و بودجه مبلغ قابل قبولی برای اجرای اولویت های ستاد در نظر بگیرد تا برنامه ها و طرح های توسعه ای را اجرایی کنیم. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از مهر، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جلسه کمیسیون هماهنگی و اجرایی ستاد توسعه زیست فناوری در خصوص برنامه های تعیین شده برای سال جاری در ستاد، گفت: ابتدای هر سال برای برنامه های جاری ستاد تصمیم گیری شده و توسط گروه نوشته می شود و در نهایت نظرات و رصد بر اجرای آن به عهده کارگروه نظارت و ارزیابی ستاد است.
 ١٦:٠٨ - سه شنبه ١٦ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
کوتاهی دست ایران از فناوری، بهای دست درازی کاسبان
زهرا حاجت پور - امروزه بشر به کمک فناوری مهندسی ژنتیک امکان تولید گیاهانی با عملکرد بیشتر و دارای صفات مطلوبتر مانند مقاوت به آفات و بیماری ها را دارد. در میان دستاوردهای بشر به ندرت می توان یک فناوری مانند تراریخته را یافت که در عین سود آوری اقتصادی فراوان وکاهش فقر در حفظ محیط زیست تاثیر چشمگیری داشته باشد. طبق آمار های مراجع معتبر بین المللی کشت محصولات تراریخته باعث کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن به مقدار 26.7 میلیون کیلوگرم تا سال 2015 شده است. این مقدار معادل خروج 12 میلیون خودرو از جاده ها به مدت یک سال است. همچنین 18 میلیون کشاورز فقیر از کشت محصولات تراریخته منتفع شده‌اند. بیست و یک سال از تجاری سازی محصولات تراریخته می‌گذرد و تنها در سال گذشته میلادی بیش از 180 میلیون هکتار از اراضی جهان زیر کشت این محصولات رفته است.
 ١٢:٠٤ - سه شنبه ١٦ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تولید سیب ‏زمینی‎های تراریخته با خاصیت ضد سرطان و ضد پیری
دانشمندان موفق شدند از طریق مهندسی ژنتیک سیب زمینی ارغوانی تولید کننده که با فعالیت آنتی اکسیدانی زیاد و دارا بودن کلروژنیک اسید و کاروتنوئیدها مصرف آن از سرطان و پیری پیشگیری می‌کند. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی به نقل از زیست‌فن، واریته‏های جدید سیب‎زمینی (سیب‎زمینی ارغوانی) با میزان بالایی از رنگدانه اخیراً از طریق مهندسی ژنتیک ایجاد شده‎اند. این واریته‎ها به لحاظ درمانی دارای فعالیت آنتی اکسیدانی زیاد و ترکیباتی هستند که برای سلامتی بسیار مفید بوده و با سرطان مقابله می‌کند. همچنین ‏به خاطر رنگ ارغوانی پررنگ یا قرمز بازارپسندی را به خاطر جذاب بودن افزایش می‏دهد.
 ١٣:٥٢ - شنبه ١٣ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری در زمره دانشمندان پراستناد برتر علوم پزشکی
نتایج جدید رتبه‌بندی دانشمندان، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی برتر دنیا مربوط به ماه می سال 2017 میلادی نظام رتبه‌بندی معتبر ESI (essential Science Indicators) اعلام شد. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایسنا،پیام کبیری، رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انشارات علمی وابسته به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در خصوص نتایج جدید رتبه‌ بندی دانشمندان، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی برتر دنیا گفت ...
 ١٤:٣٢ - چهارشنبه ١٠ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دکتر تدروس آدانوم توسط مجمع بهداشت جهانی به ریاست سازمان جهانی بهداشت برگزیده شد
اعضای سازمان جهانی بهداشت دکتر تدروس آدانوم را به عنوان رئیس جدید این سازمان برگزیدند. وی از طرف دولت اتیوپی کاندیدای ریاست سازمان جهانی بهداشت شده بود. دوره پنج ساله ریاست وی از ابتدای ماه جولای سال جاری آغاز خواهد شد. دکتر تدروس آدانوم پیش از این از سال 2012 تا سال 2016 وزیر امور خارجه و از سال 2005 تا 2012 وزیر بهداشت اتیوپی بوده است. دکتر تدروس همچنین سابقه ریاست صندوق جهانی مبارزه با ایدز، توبرکلوزیس و مالاریا و عضویت در هیئت مدیره برنامه حمایت از کودکان، نوزادان و مادران را در کارنامه خود دارد.
 ١٤:٠١ - چهارشنبه ١٠ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
صفحه اصلیIدرباره ماIاخبارIتماس با ما
   ©irbic.ir . All rights reserved Webmaster: Naghmeh Abiri