دوشنبه ٠٤ ارديبهشت ١٣٩٦
ویژه نامه تراریخته
 
خبرنامه رویش

ویژه سیزدهمین کنگره زراعت


پیش شماره

روز اول

روز دوم

روز سوم


بزرگداشت صدمین سال تولد

زنده یاد نورمن بورلاگ در ایران

پوستر

فراخوان مسابقه هنری

فراخوان مسابقه غذا
گالری عکس

دیدار با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

در دومین روز

هشتمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران

و چهارمین همایش ملی ایمنی زیستی

گالری عکس ها


فود پرس
گزارش مدارس
گزارش کارگاه‌های آموزشی
آشنایی با بیوتکنولوژی

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
20 سال پس از ریو
گزارش
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 69739
 بازدید امروز : 300
 کل بازدید : 903571
آخرین اخبار
مرضیه سعدی، کارشناس ارشد تغذیه:
تولید محصولات تراریخته برای بهبود کیفیت و کاهش مصرف سموم است
سالانه بیش از صد هزار نفر در کشورمان به سرطان مبتلا می‌شوند. افزایش آمار شیوع سرطان در ایران نگران‌کننده است و مواد غذایی ناسالم از جمله سموم ناشی از کپک‌ها و باقیمانده سموم یکی از عوامل زمینه‌ساز بروز سرطان است. پایگاه خبری سلامانه گفت‌وگویی با مرضیه سعدی، کارشناس ارشد تغذیه در خصوص ارتباط تغذیه و سرطان انجام داده است. وی با رجوع به معتبرترین منابع علمی روز از سرطان‌زایی کباب و گوشت‌های فراوری شده که دارای نیترات هستند می‌گوید. سعدی در مقابل به فولات موجود در سبزیجات، لوبیاها، میوه‌ها و سبوس‌ها به عنوان یکی از عوامل ضد سرطان اشاره می‌کند. وی همچنین محصولاتی را که برای مقاومت به آفات و افزایش ارزش تغذیه‌ای اصلاح شده‌اند به عنوان عامل پیشگیری از سرطان دانسته و می‌گوید...
 ٠٨:٢٠ - يکشنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
رونق «روغن‌کشی در حضور مشتری» در عطاری‌ها/ روغن هایی که خطر ناباروری به همراه دارند!
مرجع ملى ایمنى زیستى با اشاره به برخى عوامل تاثیرگذار در کاهش بارورى گفت: روغن‌هایی که در عطارى‌هاى و در حضور مردم گرفته مى‌شوند، خطر نابارورى به دنبال دارند. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران ایران به نقل از آفتاب بهزاد قره یاضی رئیس انجمن علمی ایمنی زیستی و مرجع ملى ایمنى زیستى؛ با بیان اینکه تغذیه و عوامل محیطی روی تولید مثل و باروری تاثیر گذار هستند، اظهار داشت: سموم شیمیایی اگر در مواد غذایی و محیط به مقدار زیاد وجود داشته باشند، ممکن است بر تولید مثل و باروری تاثیر سوء بگذارند.
 ١١:١٥ - شنبه ٢ ارديبهشت ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
توسط مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران انجام گرفت
نامگذاری یک گونه جدید قارچ بومی به نام باستانی مازندران (طبرستان)
محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق با شناسایی و نامگذاری یک گونه قارچ بومی جدید به نام باستانی مازندران(طبرستان) شدند که از مزارع برنج جداسازی شده است استان مازندران، زیستگاه بسیاری از گونه های جانوری و گیاهی است که هر کدام اهمیت اقتصادی، کشاورزی و زیست محیطی خود را دارند. همچنین محصولات کشاورزی این استان پهناور مانند برنج، چای و غیره از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی در خصوص این گونه جدید قارچ گفت: با توجه به ارتباط نزدیک حیات و فعالیت اکوسیستم ها و محصولات کشاورزی با حیات و فعالیت جامعه میکربی، جوامع پیشرفته با انجام تحقیقات گسترده در این زمینه دائماً در پی افزایش کارآیی محصولات کشاورزی و پایداری اکوسیستم های طبیعی خود هستند، اما این امر در کشور بسیار کم مورد توجه قرار گرفته است.
 ١٨:١٩ - پنج شنبه ٣١ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
حمایت از فناوران بخش سلامت بوشهر/زیست فناوری دریایی توسعه می‌یابد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: ایجاد برند دانشگاهی برای دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با ایجاد و پیشبرد مسیر فناوری سلامت با تکیه بر علوم دریا پایه و زیست فناوری دریایی میسر است. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از مهر، علیرضا رئیسی صبح چهارشنبه در نشست شورای فناوری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: با توجه به مسیر طی شده توسط دانشگاه‎های دیگر باید دانست مراکز رشد متعلق به دانشگاه است و همه معاونت‎ها در پیشبرد آن مسئول هستند و معاونتی که از نظر سازمانی به آن نزدیک‌تر است به‌عنوان متولی پیشبرد فرآیندها محسوب شده است.
 ١٧:٥٥ - پنج شنبه ٣١ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
بهره گیری از فناوری های نوین راهکاری هوشمندانه برای دستیابی به توسعه پایدار و امنیت غذایی
دکتر الهام باقری راد*- در دنیا نسبت افزایش جمعیت به مراتب بیشتر از محصولات کشاورزی است و فقط در برخی از کشورها تناسب این دو پیشرفت قابل توجه است، ولی معمولاً در کشورهای در حال توسعه اختلاف فاحشی بین افزایش جمعیت و میزان تولید محصولات کشاورزی وجود دارد و مردم آن کشورها دچار گرسنگی پنهان یا آشکار هستند. به همین دلیل توسعه کشاورزی پایدار با توجه به در نظر گرفتن جمعیت در حال افزایش، نیاز روز افزون برای تامین غذا، خسارت وارده به محیط زیست و بهره‌برداری بیش از حد از منابع طبیعی، از مقوله‌های بسیار مهم در دنیای کشاورزی امروز است.
 ١٤:١٠ - پنج شنبه ٣١ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دشمنانی که آهسته و بی خبر به سویمان می خزند
آفت کش های شیمیایی یا آفت کش های انسانی
دکتر الهام باقری راد* - حامیان کشاورزی شیمیایی با اشاره به تئوری "دوز سم ساز"، مصرف مقادیر اندک سموم آفت کش را مضر نمی دانند. در مقابل، مطالعات روز افزون دانشمندان خط بطلانی بر این باور کشیده و حتی تاثیر دوزهای اندک آفت کش‌ها در ابتلا به بیماری‌های مختلف را اثبات کرده‌اند. آفت کش‌ها همانگونه که از نامشان مشخص است برای نابودی حشرات و آفات استفاده می شوند.
 ١٢:٣٩ - چهارشنبه ٣٠ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
کنگره ملی پژوهش و نوآوری در زیست‌فناوری برگزار می‌شود
نخستین کنگره ملی پژوهش و نوآوری در زیست‌فناوری با همکاری اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان 7 و 8 اردیبهشت ماه سال جاری برگزار می‌شود. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان، نخستین کنگره ملی پژوهش و نوآوری در زیست‌فناوری با حضور اساتید برجسته این رشته به منظور آشنایی شرکت‌کنندگان با آخرین دستاوردهای زیست‌فناوری، تبادل اطلاعات و همچنین ارائه راهکارهای نوین و خلاقانه به دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این رشته در راستای دستیابی به مهارت‌های کسب و کار و فناوری با همکاری اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان در تاریخ 7 و 8 اردیبهشت ماه سال 1396 در اصفهان برگزار می‌شود.
 ١٠:٥٨ - چهارشنبه ٣٠ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
در کنفرانس یافته های نوین رشته بیوتکنولوژی مطرح شد
سیستان و بلوچستان به قطب علمی بیوتکنولوژی تبدیل می شود.
به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از خبرگزاری صداوسیما ، مرکز سیستان وبلوچستان، در این نشست علمی پژوهشگرانی از سراسر کشور، میهمانانی از کشورهای پاکستان، ترکیه ، عربستان و هند حضور دارند. دکتر لگزیان دبیر اجرایی این کنفرانس با اشاره به ارسال 432 مقاله به دبیرخانه این همایش گفت: از این تعداد 350 مقاله مورد تایید قرار گرفته است که 20 مقاله بصورت سخنرانی و مابقی به صورت پوستر ارائه می شوند.
 ٢٠:٣٣ - سه شنبه ٢٩ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دبیر گروه پژوهش ستاد توسعه زیست فناوری خبر داد
پرداخت 12 میلیون به پایان نامه های مقطع دکتری در حوزه بیوتکنولوژی و زیست فناوری
دبیر گروه پژوهش، زیرساخت و توسعه فناوری ستاد توسعه زیست فناوری از حمایت مالی 12 میلیون تومانی برای پایان نامه های مقطع دکتری در حوزه بیوتکنولوژی ( زیست فناوری) خبر داد و افزود: از پایان نامه های کارشناسی ارشد در سه استان خوزستان، لرستان و ایلام که از بیوتکنولوژی برای مقابله با مشکلات زیست محیطی استفاده می کنند نیز حمایت می شود.
 ٢٠:١٨ - دوشنبه ٢٨ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
از سوی مدرس حوزه صورت گرفت؛
تاکید بر اهمیت نظرات کارشناسان در حوزه مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته
حجت‌الاسلام والمسلمین محسن غرویان در جلسه نهم از درس فقه اصلاح ژنتیک ،فقه تراریختگی، به نقد و بررسی دیدگاه آیت‌الله عباس تبریزیان ،استاد طب اسلامی، در مورد محصولات تراریخته پرداخت. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از اجتهاد، وی با اشاره به مخالفت آیت‌الله تبریزیان با استفاده از اینگونه محصولات گفت: نظر آیت‌الله تبریزیان این است که استعمار بعضی از محصولات تراریخته مانند هویج فرنگی، اسفناج و نخود فرنگی را جایگزین بعضی از محصولات ایرانی ما کرده است که این محصولات باعث ناباروری می‌شوند برای مثال ...
 ١١:٢٣ - دوشنبه ٢٨ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
لوگوی دانشگاه های معتبر(!) در پوستر همایش های شبه علمی غیرمعتبر!
دکتر بهزاد قره یاضی*- سالیان متمادی است که توسعه علمی کشور و رسیدن به جایگاه رفیع علمی متناسب با شان و منزلت ملت بزرگ ایران آرزوی دائمی همه بزرگان، دانشمندان و دلسوختگان کشور به ویژه مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و هست. بر همین مبنا آمار و گزارش های علمی مانند گسترش امکانات دانشگاهی، افزایش تعداد دانشجویان و فارغ التحصیلان دوره های تکمیلی، افزایش نفرات و ارتقای رتبه اعضای هیات علمی، افزایش تعداد مقالات و تولیدات علمی جامعه دانشگاهی و ارتقای جایگاه علمی کشور موجب سربلندی و افتخار همه دوستداران این مرز و بوم است.
 ١٣:٤٠ - يکشنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
اهمیت به‌کارگیری دانش بیوتکنولوژی در کشاورزی
دکتر الهام باقری‌راد*- در دنیا نسبت افزایش جمعیت به مراتب بیشتر از محصولات کشاورزی است و فقط در برخی از کشورها تناسب این دو پیشرفت قابل توجه است، ولی معمولاً در کشورهای در حال توسعه اختلاف فاحشی بین افزایش جمعیت و میزان تولید محصولات کشاورزی وجود دارد و مردم آن کشورها دچار گرسنگی پنهان یا آشکار هستند. به همین دلیل توسعه کشاورزی پایدار با توجه به در نظر گرفتن جمعیت در حال افزایش، نیاز روز افزون برای تامین غذا، خسارت وارده به محیط زیست و بهره‌برداری بیش از حد از منابع طبیعی، از مقوله‌های بسیار مهم در دنیای کشاورزی امروز است. لذا به کارگیری از علم بیوتکنولوژی بالاخص محصولات تراریخته، با هدف افزایش کیفیت و تنوع مواد غذایی، تولید گیاهان مقاوم به تنش‌های زیستی و غیرزیستی، کاهش مصرف سموم شیمیایی و کودها و همچنین افزایش کارایی ...
 ١١:١٥ - يکشنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
کشاورزی و فناوری از گذشته تا امروز
پیشرفت شگرف کشاورزی و افزایش مستمر عملکرد در این بخش در 150 سال گذشته مدیون علوم و نوآوری‌های روز بوده است. اگر کشاورزان جهان به شیوه کشاورزی در سال 1961 ادامه می‌دانند و عملکرد کشاورزی در همان سطح باقی مانده بود، هم اکنون حدود یک میلیارد زمین بکر را برای کشاورزی از بین می‌بردیم تا میزان تولید فعلی را داشته باشیم. در تصویر زیر اطلاعاتی راجع به کشاورزی جهان و آمریکا و اینکه چگونه افزایش ...
 ٠٩:٥٠ - شنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
رییس آزمایشگاه بیولوژی گیاهی موسسه IPK آلمان:
پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی محیط بسیار مناسبی برای تحقیقات فراهم کرده است
کارگاه تئوری و عملی مهندسی ژنتیک و ویرایش ژنومی گیاهی با هدف آموزش روش های مهندسی ژنتیک جو با حضور دکتر هنزل، رییس آزمایشگاه بیولوژی گیاهی موسسه IPK آلمان در پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی برگزار شد. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از روابط عمومی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، دکتر گوتز هنزل، رییس آزمایشگاه گروه بیولوژی گیاهی موسسه تحقیقات ژنتیک گیاهی و گیاهان زراعی لایبنیتز در این دوره سه روزه که از روز شنبه با استقبال اعضای هیات علمی، محققان و دانشجویان مراکز تحقیقاتی برگزار شد روش های ...
 ٠٩:٢٥ - پنج شنبه ٢٤ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تبلیغات انتخاباتی ریشه وعده های موسمی تولید ستیز
عبدالحسین طوطیایی*- وعده "آوردن نفت بر سر سفره مردم" بدون تردید آغاز شیوه ای موهن و جدید از تبلیغات ریاست جمهوری بود که بدعت آن در سال 1384 گذاشته شد. وعده ای که سرانجام و با اجرایی شدن یارانه های نقدی هم از منزلت مردم فرو کاست و هم جایگاه ریاست جمهوری را تا حد یک شرکت و تولید تجاری مانند مواد شوینده و ...... به پایین کشاند. مهمتر از همه آنکه بر آخرین انگیزه های تولید در محدوده 85 درصد از تولید کنندگان بخش کشاورزی (کشاورزان خرده پا) نیز آسیب های آشکاری وارد آورد. این بخش از بهره برداران گرچه حدود چهل درصد از اراضی زراعی را در اختیار دارند اما حداقل یک پنجم از جمعیت کشور را زیر پوشش معیشتی خود داشته و سهمی بیش از چهل درصد در تولید ناخالص ملی را در حوزه کشاورزی دارا هستند. دریافت یارانه نقدی در اولین سال برقراری و جایگزینی آن در شرایط درآمد شکننده و آسیب پذیر فعالیت های کشاورزی، اثرات پر رنگی را در رها کردن این حرفه و شتاب بیشتر در کوچ های بی برگشت روستاییان به خصوص در مناطق خشک کشور به جای نهاد. اثراتی که بایستی باز هم مورد کند و کاو بیشتر جامعه شناشان و اقتصاد دانان قرار گیرد.
 ١٥:٣٣ - چهارشنبه ٢٣ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
108 میلیون نفر از مردم جهان از عدم امنیت غذایی حاد رنج می برند
مهندسی قارچ‌ها برای تولید سوخت‌ها به جای سموم
امضای 20 موافقت‌نامه برای برون‌سپاری طرح‌های حوزه زیست‌ فناوری
اجرای طرح‌های ملی زیست‌فناوری در دانشگاه لرستان
کارگاه بین المللی مهندسی ژنتیک و ویرایش ژنومی گیاه در پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی آغاز به کار کرد
عضو هیات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در فهرست دانشمندان برتر
تاکید بر لزوم بهره گیری از فناوری های نوین در چهارچوب قانون
"مصر میزبان کنفرانس بین المللی بیوتکنولوژی و ایمنی محیطی شد"
آیا در معرض خطر ابتلا به آلزایمر هستید؟
وجود خطر امنیتی برای ایران با تشدید بحران آب
کارگاه روش‌های اصلاح ژنتیک جو در پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی برگزار می‌شود
جلوگیری از ایجاد مواد طبیعی سرطان‌زا در مواد غذایی از طریق مهندسی ژنتیک
کاهش کلسترول با خاموش کننده ژن
ارقام تراریخته مقاوم به ویروس موزاییک نیشکر تولید می‌شود
تولید واکسن در محصولات زراعی از طریق فناوری تراریخته
تولید سوخت زیستی برای افزایش بازدهی موتور و کاهش آلودگی هوا
حذف یک فناوری براساس حدس و گمان، عاقلانه نیست
نانوذرات می‌توانند سیستم ایمنی را برای جنگ با سرطان تحریک کنند
کاهش مرگ‌های ناگهانی با کشف ژن مؤثر در ایست قلبی
سطحی‌نگری علیه ژنتیک
در مراسم افتتاحییه هشتمین همایش ملی بیوتکنولوژی
 و چهارمین همایش ملی ایمنی زیستی و مهندسی ژنتیک
نظرسنجی
برتری محصولات تراریخته نسبت به محصولات غیر تراریخته چیست؟

محصولات تراریخته سالم‌تر هستند زیرا در مراحل تولید آن‎ها از سموم استفاده نمی‌شود
محصولات تراریخته بر خلاف محصولات غیرتراریخته قبل از ورود به بازار مورد بررسی قرار می‌گیرند
در مواردی محصولات تراریخته با هدف بهبود کیفیت اصلاح می‌شوند
محصولات تراریخته بر موجودات غیر هدف تاثیر سوئی بر جا نمی‌گذارند
همه موارد فوق

CBU

عضویت در خبرنامه

 Crop Biotech Update

گزارش
 جلسه هم‌اندیشی مهندسی ژنتیک
 در حاشیه اختتامیه کنگره ژنتیک ایران
گزارش

پیشگامان انتقال ژن

مشاوره و انجام پروژه‌های ملکولی و بیوتکنولوژی
خبرنامه ها
ویژه روزهای همایش


خبرنامه انجمن ایمنی زیستی


خبرنامه انجمن بیوتکنولوژی
مسابقه
مسابقه نقاشی
گزارش
لینک مفید
www.ibrc.ir

 
*******

همایش سلول‌های بنیادین و مهندسی ژنتیک

برای دبیران کرج

گزارش

****** 

کوشش تازه برای بازیابی

جایگاه از دست رفته محصولات تراریخته ایران
********
كارگاه آشنايي با RFLP و STS
گزارش
گزارش

واقعيت زيست‌‌شناسي سنتزی (تركيبی)

نوشته‌ي: Zachary Russ

ترجمه: شيوا بختياري و سيد الياس مرتضوی

************

Research Universities

دانشگاه‌های پژوهشی

راه ماندگاری در دنیای امروز

قسمت اول

قسمت دوم

تهیه و تنظیم: دکتر پژمان آزادی

عضو انجمن ایمنی زیستی

***************

برنج های تراریخته ایرانی سالم‌ترین برنج‌های دنیا هستند.

تهیه و تنظیم: محمد بهزادمند

گزارش

*************

خطر انقراض گیاهان خوراکی (سبزی کوهی) در منطقه جدی است.

تهیه و تنظیم: علی مفاخری و امیرحسین فرتاش

گزارش

****************

برگزاری وبینار مربوط به پایگاه‌های اطلاعاتی مرتبط با ایمنی زیستی

تهیه و تنظیم: نسرين اسمعيل زاده مسئول اتاق تهاتر ایمنی زیستی کارتاهنا

گزارش

The Complete Text of Nagoya-Kuala Lampur Supplementary Protocol to the Cartagena Protocol on Biosafety
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
دوفصل نامه علمی- پژهشی
مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی
فصل نامه علمی-ترویجی
مقاله

مقاومت مفيد است

نوشته: متين قائم

ترجمه: دكتر سيد الياس مرتضوي

دكتر بابك ناخدا

برای درج تبلیغ خود در این سایت میتوانید با تلفن 09386755407 تماس بگیرید.
بهترین سخن روز
صفحه اصلیIدرباره ماIاخبارIتماس با ما
   ©irbic.ir . All rights reserved Webmaster: Naghmeh Abiri