پاکستان؛ از مهم ترین تولید کنندگان ذرت و پنبه تراریخته در دنیا

65 درصد کل صادرات پاکستان مربوط به بخش کشاورزی است. این کشور یکی از مهمترین تولیدکنندگان ذرت و پنبه تراریخته در دنیا محسوب می شود. تجزیه و تحلیل های دقیق نشان می دهد ٧٣/٢ درصد پنبه پاکستان صادر می شود.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از انجمن صنایع خوراک دام،طیور و آبزیان ایران، پیرو سفر نخست وزیر پاکستان به ایران پیشنهاد واردات سبوس گندم، صادرات خدمات فنی مهندسی در زمینه احداث و به روز رسانی کارخانجات خوراک دام، کنجاله تخم پنبه و پنبه دانه،  از جانب انجمن صنایع خوراک دام ایران و صادرات خوراک آبزیان و اسب با هدف کمک به توسعه مناسبات تجاری دو کشور در صنعت خوراک دام مورد تاکید و تایید قرار گرفت.

گفتنی است بخش عمده ای از اقتصاد پاکستان به کشاورزی اختصاص دارد؛ به گونه ای که حدود ٢٠٪‏ از کل تولید ناخالص داخلی پاکستان را به خود اختصاص داده است و ۴٢/٣ درصد از مردم پاکستان در  این بخش مشغول به کار هستند. البته این رقم در ایالت پنجاب به ۴٣/۵ درصد و در مناطق روستایی به بیش از ۶١ درصد می رسد. به همین منظور کشاورزی نقش مهمی در کاهش فقر در روستاها ایفا می کند.

علاوه بر این ۶۵ درصد کل صادرات پاکستان مربوط به بخش کشاورزی است. تجزیه و تحلیل های دقیق نشان می دهد؛ ٧٣/٢ درصد پنبه و صنایع وابسته و ٢۶/٨ درصد میوه، برنج و دام پاکستان صادر می شود. این کشور یکی از مهمترین تولیدکنندگان ذرت و پنبه تراریخته در دنیا و همچنین آنها جز ۵ کشور صادرکننده علوفه قاره کهن هستند..

پاکستان از خریداران اصلی سورگوم ایالات متحده آمریکا است. ضمن اینکه تولید ذرت پاکستانی ها در سال گذشته ٠.٢٪‏ نسبت به سال ٢٠١٧ افزایش داشت. ذرت ٠.۴٪‏ به تولید ناخالص داخلی این کشور کمک می کند. سومین خریدار ذرت این کشور صنعت خوراک دام است. آنها در حال برنامه ریزی جهت صادرات ذرت هم هستند.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.