چهارمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو

در جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو شاهد استقبال متخصصان، دانشجویان و دانش‌آموزان کشور از دستاوردها و محصولات ارائه شده در نمایشگاه و بخش‌های متنوع جشنواره بودیم. مسئولان و مدیران سازمان‌ها و نهادهای علمی کشور ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این نمایشگاه و…

در جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو شاهد استقبال متخصصان، دانشجویان و دانش‌آموزان کشور از دستاوردها و محصولات ارائه شده در نمایشگاه و بخش‌های متنوع جشنواره بودیم. مسئولان و مدیران سازمان‌ها و نهادهای علمی کشور ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این نمایشگاه و ابراز خرسندی از سرعت پیشرفت کشور در این زمینه، با مسئولان و کارشناسان ستاد توسعه فناوری نانو به بحث و مذاکره پرداختند.

روز پنجشنبه، 14 مهرماه، سفیران کشورهای مختلفی نیز از این جشنواره و نمایشگاه  بازدید کردند و در جهت توسعه همکاری‌های مشترک با ایران، جلساتی را با مسئولان ستاد توسعه فناوری نانو برگزار نمودند.

در بخش بین الملل چهارمین جشنواره و نمایشگاه نانو چهار کشور دستاوردهای خود را ارائه کرده‌اند. کشورهای روسیه، اسکاتلند، کره و مالزی با حضور در چهارمین نمایشگاه نانو به معرفی خدمات و محصولات خود پرداخته‌اند. شرکت‌های ICPC اسکاتلند، SIRIM مالزی، موسسه لیزر RAS فعال در زمینه لیزر درمانی از روسیه و همچنین مجمع آسیایی فناوری نانو از جمله نهادهای حاضر در بخش بین‌الملل چهارمین نمایشگاه و جشنواره نانو هستند. از محصولات ارائه شده در این بخش می‌توان به دستگاه‌های لیزر درمانی که توسط کشورهای روسیه و مالزی ارائه شدند اشاره کرد. همچنین موسسه فناوری نانوی اسکاتلند در این بخش از نمایشگاه به ارائه خدمات خود در زمینه فناوری نانو می‌پردازد.

شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو همزمان با برگزاری چهارمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو، از قالب جدید پایگاه اینترنتی این شبکه رونمایی کرد. از ویژگی‌های جدید این پایگاه می‌توان به نقشه جغرافیایی آزمایشگاه‌ها و بخش استاندارد ISO/IEC17025 اشاره داشت. در قالب جدید پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو، اطلاعات لازم در زمینه توانمندی‌ها، برنامه‌ها، دستگاه‌ها و امکانات موجود و همچنین مشخصات کامل آزمایشگاه‌های عضو و غیرعضو از سراسر کشور با دسته‌بندی‌های متنوع در دسترس است. بخش استاندارد ISO/IEC17025، بخش کارگروه‌های تخصصی و نقشه جغرافیایی آزمایشگاه‌ها از جمله موارد اضافه‌شده به این پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو است. در بخش استاندارد ISO/IEC17025، مواردی همچون معرفی این استاندارد، آخرین نسخه این استاندارد و مشخصات آزمایشگاه‌های عضو و غیر عضو شبکه که موفق به پیاده‌سازی این استاندار شده‌اند، آیین‌نامه‌ها و فرآیند‌های اخذ این استاندارد و نحوه حمایت شبکه از دریافت این اعتبارنامه قرار دارد.

با استفاده از نقشه جغرافیایی قرار داده‌شده در این پایگاه نیز امکان نمایش اطلاعات آزمایشگاه‌ها و تجهیزات آنها به صورت تصویری و از طریق نقشه فراهم شده است. بدین ترتیب،‌ مخاطب با انتخاب هر استان می‌تواند تعداد آزمایشگاه‌های (عضو، غیر عضو و عضو آزمایشی) موجود را مشاهده نماید. همچنین اگر مخاطب به‌دنبال تجهیزات آزمایشگاهی موردنظر خود باشد می‌تواند با استفاده از این نقشه، نزدیک‌ترین آزمایشگاهی که تجهیزات مورد نظر را دارد، پیدا کند. لازم به‌ذکر است، شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو از سال 1383 فعالیت خود را آغاز کرده و هم‌اکنون تعداد 47 آزمایشگاه به‌عضویت قطعی آن درآمده‌اند.

شایان ذکر است، چهارمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو تا روز 17 مهرماه در محل سالن خلیج فارس نمایشگاه بین‌المللی تهران پذیرای علاقمندان این فناوری خواهد بود. افراد همچنین می‌توانند برای مشاهده اخبار و تصاویر جشنواره به پایگاه اینترنتی جشنواره به نشانی http://festival.nano.ir مراجعه نمایند.

مأخذ: http://www.nano.ir/

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.