اولین جنس باکتری بومی ایرانی توسط مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران شناسایی و ثبت شد

محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق شدند برای اولین بار یک جنس باکتری ایرانی با نام”Alteribacillus bidgolensis ” را از منطقه کاشان شناسایی و ثبت نمایند

محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق شدند برای اولین بار یک جنس باکتری ایرانی با نام"Alteribacillus bidgolensis " را از منطقه کاشان شناسایی و ثبت نمایند.
به گزارش روابط عمومی مرکز، دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، در خصوص شناسایی و گزارش بین المللی این میکروارگانیسم جدید گفت: تا کنون 9200 گونه باکتری از بیش از 2000 جنس باکتریایی در کره زمین شناخته شده است که این مقدار کمتر از 1% کل باکتری‌های عالم حیات است در این میان باکتری‌های که در شرایط بسیار سخت حیات مانند غلظت بالای نمک در حد اشباع در دریاچه‌های نمک، دماهای بسیار بالا تا 120 درجه سانتیگراد مانند چشمه‌های داغ و جوشان و کوه‌های آتشفشانی و شرایط بسیار اسیدی یا قلیایی زندگی کنند و به آنها اکستریموفیل یا سختی دوست گفته می‌شود، بسیار مهم هستند. زیرا شرایط سختی که این میکروارگانیسم‌ها در آن زندگی می‌کنند شرایط حاکم بر اغلب فرآیندهای صنعتی است و این باعث شده که این گروه از میکروارگانیسم‌ها و فرآورده‌های آنها در مقوله بیوتکنولوژی صنعتی مورد توجه قرار گیرند و از آنها به عنوان میکروارگانیسم‌هایی با توانمندی خاص در تولید ترکیباتی نظیر آنزیم‌ها، رنگیزه‌ها و ترکیبات دارویی مختلف یاد شود. همچنین این میکروارگانیسم‌ها در پاکسازی زیستی و بخش‌های مختلف صنایع نظامی دارای کاربردهای فراوان هستند.
شاهزاده فاضلی افزود: جنس باکتری شناسایی شده جنس جدیدی است که با نام علمی Alteribacillus bidgolensis در معتبرترین ژورنال بین المللی سیستماتیک میکروبیولوژی (IJSEM) منتشر گردید و به عنوان اولین جنس باکتری شناسایی شده از ایران به صورت بین المللی گزارش شد. این میکروارگانیسم به عنوان یک ذخیره ارزشمند هم اکنون در بانک میکروارگانیسم‌های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با شماره دسترسی IBRC-M 10614T ثبت و نگهداری می‌شود.
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.