در قطعنامه دوازدهمین کنگره ژنتیک درخواست شد: محصولات تراریخته داخلی مانند برنج تراریخته را آزاد کنید.

دوازدهمین کنگره ژنتیک از اول تا سوم خرداد ماه با حضور بیش از 1100 نفر دانشمند، محقق، پژوهشگر، عضو هیات علمی و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی توسط انجمن ژنتیک ایران برگزار شد. در پایان این کنگره قطعنامه‌ای صادر شد که …

دوازدهمین کنگره ژنتیک از اول تا سوم خرداد ماه با حضور بیش از 1100 نفر دانشمند، محقق، پژوهشگر، عضو هیات علمی و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی توسط انجمن ژنتیک ایران برگزارشد. در پایان این کنگره قطعنامه‌ای صادر شد که به اتفاق آرای شرکت‌کنندگان به تصویب رسید. متن کامل این قطعنامه در زیر آمده است.
 
سرآغاز گفتار نام خداست                  که رحمتگر مهربان خلق راست
قطعنامه دوازدهمین کنگره ژنتیک ایران
بااستعانت از خداوند متعال، نظر به جایگاه ویژه ژنتیک در ایران باستان و با توجه به تقارن سالروز مبارک فتح خرمشهر با این کنگره و اینکه ایران دارای جایگاه ویژه‌ای از ذخایر تنوع ژنتیکی می‌باشد، دوازدهمین کنگره ژنتیک ایران به همت انجمن ژنتیک ایران از اول تا سوم خرداد ماه 1391 در دانشگاه شهید بهشتی با حضور بیش از 1100 نفر از اعضای هیأت علمی، محققان، کارشناسان و دانشجویان دانشگاه ها، مؤسسات و مراکز تحقیقاتی و دستگاه‌های اجرایی برگزار شده و در حالی به کار خود خاتمه می‌دهد که؛ در طی این سه روز تعداد 10 مقاله کلیدی، 130 سخنرانی علمی )در چهار شاخه ژنتیک انسانی، گیاهی، جانوری و ریزسازواره) و962 مقاله بصورت پوستر ارایه شد. علاوه بر این در این کنگره 3 میزگرد و هم‌اندیشی، 4 کارگاه تخصصی و نیز نمایشگاهی از تجهیزات آزمایشگاهی برگزار شد و انتظار می‌رود این رویداد بزرگ علمی زمینه‌ای مناسب در جهت ارتقای سطح فعالیت‌ها و کوشش‌های علمی و تحقیقاتی محققان و متخصصان عزیزمان در زمینه علم ژنتیک و بکارگیری آن در جهت رفع نیازهای ملی را فراهم نموده باشد.
کمیته تدوین قطعنامه پس از کسب نظرات متخصصان و جمع‌بندی پیشنهادهای ارایه شده که اهم آنها به شرح زیر در جلسه اختتامیه کنگره به سمع و تایید شرکت کنندگان محترم رسید از مقامات مسئول به ویژه سیاستگزاران و برنامه‌ریزان کشور می‌خواهد تا در جهت تحقق مصوبات این قطعنامه علاوه بر عنایت خاص اقدامات عاجل را مبذول دارند.
1- ایجاد شبکه‌ای ملی جهت شناسایی، حفاظت، بهره‌برداری از ذخایر توارثی، ارائه خدمات در سطح ملی و اختصاص ردیف بودجه خاص و امکانات کافی مورد تاکید جدی می‌باشد.
2-نهادینه کردن استفاده از نظرات انجمن‌های علمی در کلیه مراجع تصمیم‌سازی مرتبط کشور.
3- با عنایت به نام‌گذاری سال جاری به عنوان سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی و در راستای اسناد بالادستی نظام، بویژه اهداف سند چشم انداز 1404، نقشه جامع علمی کشور، برنامه پنج ساله توسعه و سند توسعه زیست‌فناوری، اجرای قوانین راهگشا در بهره‌مندی از تخصص پ‍ژهشگران و منابع ژنتیکی کشور از جمله قانون ملی ایمنی زیستی و قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان مورد تاکید می‌باشد.
4- اصلاح قوانین بازدارنده مانند مستثنی نمودن ثبت مالکیت فکری موجودات زنده و اجزای آنها و فرایندهای زیستی (بند د ماده 4 قانون ثبت اختراعات) که موجب به تاراج رفتن ذخایر توارثی و عدم سرمایه‌گذاری در فناوری‌های زیستی شده است و وضع قوانین مترقی جهت جلوگیری از آسیب‌های بیشتر را تاکید می‌نماید.
5- فراهم ساختن شرایط استفاده از محصولات تراریخته حاصل از پژوهش‌های بومی کشور جهت جلوگیری از واردات چند میلیارد دلاری محصولات تراریخته بخصوص در بخش کشاورزی (مانند روغن، برنج، ذرت، پنبه و سویا) مورد تاکید جدی می‌باشد.
در پایان تاکید می‌شود؛ انجمن ژنتیک ایران به منظور تضمین عملی مفاد این قطعنامه اقدامات و پیگیری‌های لازم را به عمل آورده و نتایج اقدامات انجام شده در خصوص مصوبات این قطعنامه را به اطلاع اعضاء محترم انجمن برساند تا در مجمع عمومی آتی انجمن مورد ارزیابی قرار گیرد.
 
                                                                         کمیته قطعنامه
                                                                      دوازدهمین کنگره ژنتیک ایران
گفتنی است به تقاضای دانشمندان، محققان و شرکت‌کنندگان در کنگره‌های مختلف در زمینه مهندسی ژنتیک، بیوتکنولوژی، ایمنی زیستی، زراعت و اصلاح نباتات و … از سال 1384 به بعد همواره تاکید بر رهاسازی محصولات تراریخته به ویژه برنج تراریخته شده است و این موضوع در تمامی قطعنامه‌های صادر شده در این کنگره‌ها آمده است. ولی متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست وقعی به این تقاضای محققین و دانشمندان کشور نگذاشته است.
قطعنامه هفتمین همایش ملی بیوتکنولوژی از لینک زیر قابل دسترس است.
 
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.