فناوری هراسان در اروپا موفق نشدند جلوی تولید گندم تراریخته را بگیرند.

تهیه و تنظیم: نغمه عبیری-
چندی پیش در همین سایت، خبری در مورد انجام آزمایش‌های مزرعه‌ای در مورد گندم تراریخته‌ای منتشر شد که با ساطع کردن فرمون از خود نه تنها شته‌ها را دور می‌کند بلکه زنبورهای پارازیتوئید کوچکی را جذب می‌کند که بر روی شته‌ها تخم‌گذاری می‌کنند و دشمن طبیعی این شته‌ها هستند و …

چندی پیش در همین سایت، خبری در مورد انجام آزمایش‌های مزرعه‌ای در مورد گندم تراریخته‌ای منتشر شد که با ساطع کردن فرمون از خود نه تنها شته‌ها را دور می‌کند بلکه زنبورهای پارازیتوئید کوچکی را جذب می‌کند که بر روی شته‌ها تخم‌گذاری می‌کنند و دشمن طبیعی این شته‌ها هستند و در واقع نوعی جایگزین برای حشره‌کش‌هایی محسوب می‌شود که در حال حاضر برای کنترل آفات مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما بلافاصله بعد از اعلام خبر انجام آزمایش مزرعهای این گیاه تراریخته  در انگلستان، فناوری‌هراسان جریانی را بر ضد این گندم تراریخته براه انداختند. بعد از آن درخواستی از طرف میلیون‌ها پژوهشگر از سراسر جهان تهیه شد تا با استدلال‌های علمی و واقع‌گرایانه خود جلوی هر گونه جریان ضد علمی و فناوری هراسانه گرفته شود. مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران نیز به کمک پژوهشگران انگلستان شتافت و ضمن امضای آن از سوی ریاست انجمن ایمنی زیستی در سایت انگلیسی زبان خود خواستار امضای این نامه از سوی دانشمندان و پژوهشگران ایرانی شد.
پروفسور موریس مولونی مدیر این پروژه پژوهشی مرکز روتامستد نیز جلسه‌ای را با عنوان "چگونه بیوتکنولوژی می‌تواند وابستگی ما را به سموم و آفت‌کش‌ها در کشاورزی کاهش دهد" برای رفع هرگونه ابهام در هارپندن انگلستان برگزار کرد. در این جلسه پروفسور مولونی در مورد کلیه آزمایش‌های مزرعه‌ای انجام شده در مورد این گندم تراریخته در مرکز روتامستد توضیحاتی داد و به تمامی پرسش‌ها پاسخ داد.
چند روز پیش مرکز تحقیقات روتامستد طی بیانیه‌ای اعلام کرده که گندم تراریخته در این مرکز برداشت شد. پژوهشگران این مرکز طی این بیانیه از تمامی حامیان خود تشکر کرده‌ و گفته‌اند که فناوری هراسانی که اعلام کرده بودند این محصول را قبل از برداشت نابود خواهند کرد به دلیل اینکه از حمایت کافی برخوردار نشدند نتوانستند تهدید خود را عملی کنند. پروفسور جان پیکت از پژوهشگران این پروژه می‌گوید: "من و تیم پژوهشی در پیام‌های ارسالی از طرف شما حامیان غرق شده بودیم. همه شما نقش مهمی در تضمین این مهم ایفا کردید و ما پژوهشهای علمی خودمان را تا رسیدن به هدف نهایی در تولید غذایی سازگار با محیط زیست ادامه خواهیم داد. ما در حال حاضر در نیمه راه آزمایشات خود قرار داریم و برای اطمینان از حصول نتایج قوی علمی باید آزمایشات خود را در سال آینده ادامه بدهیم. بعد از تمام کارهای بزرگی که در این زمینه انجام شد ما امیدوارهستیم که فاز دوم آزمایشات ما در سال آینده به خوبی انجام شود."
مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران نیز فرصت را برای تشکر از تمامی پژوهشگرانی که با حمایت خود از "پژوهش" و استفاده از فناوریهای نو اعلام و از این مسیر راه شکوفای علمی بشریت و رفاه مردم را هموار میکنند تشکر و قدردانی کرده آرزو میکند با بازگشت شایستهسالاری آزمایشهای مزرعهای و تولید محصولات تراریخته در ایران عزیز نیز از سرگرفته شوند.
تهیه و تنظیم: نغمه عبیری
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.