تازه‌های مهندسی ژنتیک کشاورزی و بیوتکنولوژی: سلامت ژن‌های نشانگر مقاومت به آنتی بیوتیک

تهیه و تنظیم: نغمه عبیری-
به طور کلی برای گزینش اولیه گیاهان تراریخته و اطمینان از اینکه توالی مورد نظر با موفقیت به ژنوم سلول‌های میزبان منتقل شده و به طور موثری بیان می‌شود، از ژن‌های نشانگر (Selectable Marker Gene) استفاده می‌شود.

به طور کلی برای گزینش اولیه گیاهان تراریخته و اطمینان از اینکه توالی مورد نظر با موفقیت به ژنوم سلول‌های میزبان منتقل شده و به طور موثری بیان می‌شود، از ژن‌های نشانگر (Selectable Marker Gene) استفاده می‌شود.
بسیاری از مسئولین و مدیران میانی در ایران ملاحظات مطرح شده در مورد استفاده از ژن‌های نشانگر را بهانه‌ای برای استفاده نکردن از این تکنولوژی قرار داده‌اند حال اینکه تا کنون با وجود استفاده میلیاردها نفر از مردم دنیا برای سال‌های متمادی هیچ نوع عارضه‌ای از این جهت ثابت نشده است. مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به منظور اطلاع رسانی صحیح و مقابله با پدیده شوم "فناوری هراسی" که متاسفانه از سوی برخی از مدیران میانی و مسئولان بیوتکنولوژی کشور به آن دامن زده می‌شود در صدد برآمده تا نظرات مبتنی بر تجربه برخی از دانشمندان جهان در این خصوص را ارائه کند.
دکتر گوپتا استاد بازنشسته دانشگاه CCS هند که در چهار سال اخیر عضو کمیته‌ی بررسی دستورزی ژنتیک (RCGM) بوده است می‌گوید:" من شخصا معتقدم که استفاده از ژن نشانگر مقاومت به آنتی‌بیوتیک (ARMGs) برای توسعه محصولات تراریخته مسئله‌ای است که خیلی به آن شاخ و برگ داده شده است٬ درحالیکه هیچ خطری برای انسان‌ها یا هر نوع موجود هدف یا غیر هدفی ندارد. تا کنون هیچ مدرکی دال براین موضوع وجود نداشته که ژن نشانگر مقاومت به آنتی‌بیوتیک (ARMGs) در ارتباط با محصولات تراریخته ایجاد خطر می‌کند. به نظر من سیستم نظارتی در هر کشوری باید از این دروغ‌ها چشم‌پوشی کرده و اینقدر بر روی محصولات تراریخته فاقد نشانگر پافشاری نکند."
دکتر آدریان دوبوک٬ مدیر پروژه برنج طلایی www.goldenrice.org (برنج طلایی فاقدselectable marker gene است)٬ نظر استاد گوپتا در مورد استفاده از ژن نشانگر مقاومت به آنتی‌بیوتیک (ARMGs) برای توسعه محصولات تراریخته را تحسین می‌کند. دکتر دوبوک معتقد است که علم و سیاست در کنار هم باید در مقابل اطلاعات غلط منتشر شده بیاستند. وی همچنین معتقد است که هم اکنون سیاست‌گذاران اروپایی هم به نظر دکتر گوپتا رسیده‌‌اند.
در خبرهای بعدی به اظهار نظرهای بیشتری در این مورد اشاره خواهد شد.
تهیه و تنظیم: نغمه عبیری
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.