عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در نشست مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی: آیا رهبر معظم انقلاب، هیئت وزیران یا نهادهای سیاست‌گزار استفاده از مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته را نهی کرده‌اند؟

تهیه و تنظیم: زهرا کهریزی-
خانم عمرانی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی و نماینده ناظر مجلس در شورای ملی ایمنی زیستی که به دعوت انجمن ایمنی زیستی ایران در نشست تخصصی “مهندسی ژنتیک در ایران و ژاپن” سخن می‌گفت، کشاورزی را به عنوان یکی از علوم مهم و از ارکان علم اقتصاد و تامین کننده امنیت غذایی و به دنبال آن تامین امنیت ملی معرفی کرد. وی با تاکید بر …

خانم عمرانی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی و نماینده ناظر مجلس در شورای ملی ایمنی زیستی که به دعوت انجمن ایمنی زیستی ایران در نشست تخصصی "مهندسی ژنتیک در ایران و ژاپن" سخن می‌گفت، کشاورزی را به عنوان یکی از علوم مهم و از ارکان علم اقتصاد و تامین کننده امنیت غذایی و به دنبال آن تامین امنیت ملی معرفی کرد. وی با تاکید بر توسعه علم مهندسی ژنتیک و تحولات عظیم صورت گرفته در این زمینه افزود با توجه به کشت بیش از 160 میلیون هکتار از اراضی جهان با محصولات حاصل از مهندسی ژنتیک سود 13 میلیارد دلاری نصیب این کشورها شده است.
خانم عمرانی نماینده مردم شهرستان سمیرم در مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال‌ها که اکنون جایگاه ایران اسلامی ما در این زمینه کجاست؟ چه سهمی از محصولات ما تراریخته است و چه سهمی از واردات ما تراریخته‌اند؟ افزود: آیا دانشمندان ما قادر به تولید محصولات تراریخته نیستند؟ آیا کشاورزان ما توانایی کشت این محصولات را ندارند؟ آیا رهبر معظم انقلاب، هیئت وزیران یا نهادهای سیاست‌گزاری از استفاده از این فناوری نهی کرده‌اند؟ آیا قوانین بازدارنده در این زمینه وجود دارد؟
عضو شورای ملی ایمنی زیستی مجلس پاسخ این سوال‌ها را روشن دانست و گفت: تاسیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک در صدر انقلاب، تاسیس پژوهشگاه رویان در دوران ریاست جمهوری رهبر معظم انقلاب و پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در سال 1378 نشان از عظم ملی برای توسعه بیوتکنولوژی با رعایت اخلاق علمی دارد.
وی با تاکید این مطلب که هیچ قانون خاصی برای جلوگیری از استفاده از این فناوری در کشور ما وجود ندارد، افزود براساس اسناد غیر قابل تردید دانشمندان ایرانی از نظر تحقیق و تولید محصولات تراریخته در مرحله آزمایشگاه و گلخانه و حتی در مورد برنج تراریخته برای اولین بار در جهان موفق به تولید این محصول شده‌اند، ولی از نظر تولید ملی محصولات تراریخته کشورمان در جایگاه صفر قرار دارد.
خانم عمرانی ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این نشست، انجمن‌های علمی بخصوص انجمن ایمنی زیستی و انجمن بیوتکنولوژی را به جد پیگیر توسعه علم در کشورمعرفی کرد.
در ادامه وی با مروری بر اسناد بالادستی نظام افزود رهبر معظم انقلاب که از جایگاه رفیعی برخوردار هستند موکدا بر علم‌آموزی و استفاده از فناوری‌های نو تاکید فرموده‌اند. در سند چشم انداز 20 ساله نظام، ایران به عنوان یک کشور توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فن‌آوری در سطح منطقه دیده شده شده است.
خانم عمرانی بر اساس مواد مختلف برنامه چهارم توسعه مواضع رهبری، مجلس و دولت را در زمینه استفاده از مهندسی ژنتیک روشن دانست و گفت باید دست به دست هم دهیم و آیین نامه اجرایی قانون ملی ایمنی زیستی را به تصویب برسانیم.
یکی از حاضرین در این نشست تخصصی سوال کرد: "اکنون سوال اصلی این است که وقتی دانشمندان ما توان تولید این محصولات را دارند و رهبر معظم انقلاب و مسئولین و نمایندگان مجلس و قانون حمایت کننده هم وجود دارد پس چه کسی مانع تولید این محصولات و موجب عقب ماندگی کشور در این زمینه است؟"
دکتر قره‌یاضی رئیس انجمن ایمنی زیستی کشور در پاسخ گفت: "مدیران میانی دانایی ستیز و فناوری هراس. همانهایی که وقتی پس از 7 سال عقب نگه داشتن کشور در بیوتکنولوژی کشاورزی توسط وزیر محترم کشاورزی بر کنار می‌شود خانم سلطانخواه او را به معاونت خود بر می‌گزیند!"
دکتر قره‌یاضی در توضیح بیشتر پاسخ خود گفت: "بر اساس گزارش یک طرح پژوهشی که به تصویب معاونت علم و فناوری رئیس جمهور رسیده و توسط خود خانم سلطانخواه هم رونمایی شده است، علت عقب ماندگی کشور در حوزه مهندسی ژنتیک در کشاورزی به اجماع مناسب متخصصین ناشایسته سالاری و ضعف مدیریت بیوتکنولوژی به طور عام و مدیریت بیوتکنولوژی کشاورزی به طور خاص بوده است. اما همین خانم دکتر سلطانخواه که این گزارش را تصویب می‌کند بلافاصله بعد از برکناری این مدیر بیوتکنولوژی کشاورزی وی را به معاونت خود بر می‌گزیند تا شاخصی برای تعهد خود بر اجرای یافته‌های پژوهشی باشد!"
 تهیه و تنظیم: زهرا کهریزی
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.