بخشودگی جرایم مالیاتی انجمن‌های علمی از سوی رئیس سازمان امور مالیاتی کشور

تهیه و تنظیم: سمیرا کهک-
جمعی از روسای انجمن‌های علمی کشور به همراه دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی جهت حل و فصل مشکلات مالیاتی انجمن‌های علمی با دکتر علی عسگری رئیس سازمان امور مالیاتی کشور و قائم مقام ایشان دکتر پناهی جلسه مشترکی داشتند.

جمعی از روسای انجمن‌های علمی کشور به همراه دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی جهت حل و فصل مشکلات مالیاتی انجمن‌های علمی با دکتر علی عسگری رئیس سازمان امور مالیاتی کشور و قائم مقام ایشان دکتر پناهی جلسه مشترکی داشتند.
قابل ذکر است که انجمن‌های علمی کشور بنابر بند (ی) ماده 139 قانون مالیات‌های مستقیم از پرداخت مالیات معاف هستند اما براساس تبصره 1 آئین‌نامه اجرایی این قانون شرط استفاده از این معافیت تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی است. متاسفانه تفکر غالب حاکم بر اغلب انجمن‌های علمی این بوده که خود را از تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی نیز معاف می‌دانستند.
کمیسیون انجمن‌های علمی کشور در سال‌های اخیر انجمن‌های علمی را به تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی موظف کرده است که این امر منجر به صدور حکم پرداخت مالیات و جریمه‌های سنگین برای برخی از انجمن‌های علمی (مربوط به سال‌های گذشته) شد و تعجب بسیاری از اعضای انجمن‌های علمی را برانگیخت زیرا که این برخورد اداره مالیات با انجمن‌های علمی بسان بنگاه‌های مالی بود در صورتی‌که اکثر انجمن‌های علمی تنها با حق عضویت ناچیز اعضای خود و کمک‌های کمیسیون انجمن‌های علمی اداره می‌شوند. با تلاش‌ و پیگیری‌ انجمن ایمنی زیستی ایران وقت ملاقاتی از رئیس و قائم مقام سازمان امور مالیاتی درخواست شد تا در جهت حل این مشکلات قدمی برداشته شود.
در این جلسه که سه‌شنبه هفته گذشته در سازمان مالیات کشور برگزار شد؛ ابتدا دکتر قره‌یاضی رئیس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات و ایمنی زیستی کشور به تشریح مشکلات انجمن‌های علمی پرداختند. دکتر براری دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی کشور با اشاره به سرمایه معنوی عظیم انجمن‌های علمی کشور اعلام داشتند که این مشکلات در آینده منجر به فروپاشی انجمن‌های علمی خواهد شد و از رئیس سازمان امور مالیاتی کشور درخواست کردند تا با توجه به قانونمندی انجمن‌های علمی در حال حاضر نسبت به بخشودگی جرائم پیشین انجمن‌های علمی اقدام شود.
در ادامه دکتر پناهی قائم مقام اداره مالیات اعلام داشتند که احکام مالیاتی که به مرحله قطعی رسیده‌اند قابل بخشودگی نیستند ولی در مورد احکامی که در مراحل اولیه هستند می‌توان تخفیفی برای انجمن‌های علمی قائل شد.
در انتها دکتر عسگری رئیس اداره مالیات در یک جمع‌بندی کلی اعلام داشتند که با توجه به اینکه ایشان خود عضو انجمن‌های علمی بوده‌اند و از مشکلات مالی انجمن‌های علمی مطلع هستند؛ ابراز تاسف کردند که بخشودگی احکام قطعی در دایره اختیارات ایشان نیست. ایشان اعلام داشتند که در صورت پرداخت اصل مالیات و 40 درصد جریمه؛ مابقی مالیات‌های انجمن‌های علمی مورد بخشودگی قرار خواهند گرفت. در ادامه ایشان اضافه کردند که انجمن‌های علمی می‌توانند مالیات‌های غیرقابل بخشودگی را در اقساط سه ساله پرداخت کنند. سایر موارد مورد موافقت دکتر عسکری و دکتر براری در این جلسه اعلام شد.
– میزان مالیات غیرقابل بخشودگی انجمن‌های علمی محاسبه شود و حتی المقدور توسط کمیسیون انجمن‌های علمی محاسبه و پرداخت شود.
– کمیسیون انجمن‌های علمی فهرست اعضای هیئت مدیره انجمن‌های علمی را که به این دلیل ممنوع‌الخروج شده‌اند برای ادره مالیات ارسال کند تا با مساعدت دکتر عسگری رفع ممنوعیت شوند.
– جهت رفاه حال انجمن‌های علمی؛ اداره غرب تهران جهت رسیدگی به امور مالیاتی انجمن‌های علمی اختصاص خواهد یافت.
– کمیسیون انجمن‌های علمی به کلیه انجمن‌ها اطلاع دهد تا در صورتی که حکم مالیاتی ایشان به مرحله قطعی نرسیده سریعا با مراجعه به اداره مالیات قبل از صدور حکم قطعی از مساعدت‌ها استفاده کنند.
– جلسات آموزشی با حضور مسئولین کمیسیون انجمن‌های علمی و ماموران اداره مالیات کشور جهت آموزش انجمن‌های علمی در مورد نحوه‌ی استفاده از معافیت‌های مالیاتی برگزار شود.
– با مساعدت اداره مالیات راهنمای ساده‌ای از قوانین مالیاتی انجمن‌ها جهت استفاده انجمن‌های علمی و مودیان مالیاتی تنظیم شود.
– یک نفر ناظر جهت رسیدگی به فعالیت‌های انجمن‌های علمی نظیر برگزاری همایش؛ کارگاه آموزشی و تعیین شود تا درآمدهای حاصل از این محل نیر از مالیات مستثنی شوند.
تهیه و تنظیم: سمیرا کهک
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.