آیا سازمان محیط زیست مجوز شکار پلنگ هم صادر می‌کند؟ شکار پلنگ با تیر و کمان توسط یک تیرانداز ایرانی

سبزپرس- گروه محیط زیست طبیعی: در حالی که سالهاست ناقوس انقراض بسیاری از گونه‌های جانوری کشور به وی‍ژه 8 گونه گربه سان ایران به صدا درآمده ، ‌اخیرا یکی از ورزشکاران رشته تیر و کمان در سایت خود تصاویری منتشر کرده که حکایت از شکار یک قلاده پلنگ توسط او دارد. به گزارش سبزپرس …

سبزپرس- گروه محیط زیست طبیعی: در حالی که سالهاست ناقوس انقراض بسیاری از گونه‌های جانوری کشور به وی‍ژه 8 گونه گربه سان ایران به صدا درآمده ، ‌اخیرا یکی از ورزشکاران رشته تیر و کمان در سایت خود تصاویری منتشر کرده که حکایت از شکار یک قلاده پلنگ توسط او دارد.

به گزارش سبزپرس،‌این فرد که م . ا نام دارد (نام کامل و مشخصات فردی او در سایت‌اش موجود است)،‌ ظاهرا یک شکارچی ماهر است که در سایت خود تصاویر دیگری هم از شکارهایش در آفریقا و تروفه هایش منتشر کرده است.

اما آنچه نگرانی دوستداران حیات وحش را در روزهای اخیر دو چندان کرده شکار یک پلنگ ظاهرا ایرانی توسط او – به گواه تصاویر منتشره – و ادعای او ذیل این تصاویر که این پلنگ را با تیر و کمان شکار کرده است.

تصاویر مربوط به شکار پلنگ توسط او بر اساس تاریخی که در ذیل عکس دیده می‌شود به 2 فوریه 2009 (یعنی روز جهانی تالاب‌ها – 13 بهمن ماه 1388 ) مربوط می‌شود.

وی در همین حال تصاویر دیگری از تروفه این پلنگ منتشر کرده که نشان می‌دهد پوست پلنگ مزبور در مدت کمتر از دو هفته به سرعت دباغی شده و در منزل شخصی‌اش بر روی زمین پهن شده و او با نشستن بر روی همان پوست عکس یادگاری گرفته است. (تاریخ عکس دوم 16 فوریه 2009 است)

این فرد که خود را استاد عرفان معرفی کرده، ‌بی توجه به محدودیت‌های زیست محیطی و قانونی و کاهش شدید جمعیت حیات وحش اقدام به شکار این پلنگ کرده است .

این در حالی است که سازمان حفاظت محیط زیست سالهاست که مدعی است برای گونه‌های گوشتخوار و در خطر انقراض هرگز مجوز شکار صادر نمی‌کند! بنابراین اکنون این پرسش مطرح است که آیا سازمان محیط زیست مجوز شکار پلنگ هم صادر می‌کند که شکارچیان بدون هیچگونه واهمه‌ای حتی تصاویر شکارشان را غرور آفرین منتشر می‌کنند ؟ و یا اگر چنین مجوزی صادر نشده و نمی‌شود پس چرا با این گونه افراد برخورد قانونی و قضایی نمی‌شود؟

گفتنی است محیطبان امید عزت پور،‌ که از محیطبانان سازمان محیط زیست است روز 24 فروردین نیز تصاویر این شکارچی را در کنار پلنگ شکار شده اش که از روی سایت این شکارچی استخراج کرده، ‌بر روی تارنمای خود منتشر کرده است .

برای حفظ محیط زیست شکار کنید!

م. ا معروف به استاد عرفان و تیراندازی با کمان، در مطلبی درباره شکار در سایت خود می‌نویسد: " من به همه دوستان توصیه می‌کنم برای حفظ محیط زیست شکار کنید. اگر به حیوانات علاقه مندید شکار کنید و آن تعداد جانوری که بودنشان جای جانوران دیگر را اشغال می‌کند (تروفه‌ها را) شکار کنید تا در تنظیم محیط زیست کمک کرده باشید.و با پولی که در این زمینه هزینه می‌کنید کمک به ازدیاد جانوران بنمایید."

او همچنین می‌افزاید : " می‌توان گفت که این ورزش بعلت تغییر در ساحت مادی و جسمانی انسان-تغییر در ساحت دیدگاه‌های عقلانی و دقت‌های خاص – و تغییر در ساحت فطری انسان که پایه‌اش تمایل به بهینه شدن و حفظ محیط زیست است امری بسیار شایسته بحساب می‌آید و یکی از راه‌های تعالی انسان خواهد بود"

وی همچنین در جای دیگری شکار را این گونه تعریف می‌کند : "شکار یک پکیج کاملی است از طبیعت گردی-حفاظت از محیط زیست – رشته‌های خاص ورزشی مثل کوهنوردی- پیاده روی و تیراندازی اعم از تیر اندازی با کمان یا تفنگ . اما آنچه که از دید من جذابیت بیشتری دارد تیراندازی با کمان است."

وی می‌افزاید: "در آخر اینکه برای شکاری که شکار می‌کنید ارزش قائل باشید. حیوانات برای ما خلق نشده‌اند و هیچ موجودی در جهان طفیلی موجود دیگری نیست. با طبیعت و حیوانات بسیار با احترام رفتار کنید حتی موقع شکار"

ایران عقب افتاده‌ترین کشورهای جهان لااقل در حیطهء محیط زیست است

او در بخش دیگری از نوشته‌هایش مدعی شده که ایران عقب افتاده‌ترین کشورهای جهان لااقل در حیطهء محیط زیست است و می‌نویسد: "اما در ایران بزرگترین فاجعه، سد سازی‌های احمقانه است و از بین بردن محیط زیست طبیعی جانوران. نه شکار! وقتی تمام حیوانات مورد شکار پلنگ از بین میره ناچارا به دام‌ها حمله می‌کنه. و پیشروی شهرها و روستاها تا اعماق محل زندگی این جانوران مهمترین عامل از بین رفتن آنهاست.البته تا زمانی که این آقایان هستند وضع بدتر از این هم میشه."

و در جای دیگری به این نتیجه رسیده: "پس به این نتیجه می‌توان رسید که عدم مدیریت مناسب آنهم از طرف دولت باعث نابودی جانوران میشود نه شکار"

گفتنی است م . ا که اقدام به شکار این پلنگ کرده در پی واکنش طرفداران محیط زیست از نخستین ساعات صبح امروز اقدام به حذف عکس‌ها مربوط به این شکار از سایت خود کرده است !

منبع: پایگاه خبری فضای سبز و محیط زیست ایران (سبزپرس)

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.