مرگ خاموش سالیانه 600 انسان در نتیجه مصرف قرص برنج

خبرگزاری آفتاب- نوشته‌ای از: نیراعظم خوش خلق سیما-
مطلبی با عنوان “برنج جهنمی، قرص احمق‌ها” روز پنجشنبه 9 آبان در پایگاه خبری تحلیلی عرش نیوز منتشر شد. در این مطلب تاثیرگذار ابتدا روایتی از خودکشی یکی از جوانان با استفاده از قرص برنج مطرح شد. عماد پسر مجرد پس از استفاده دو قرص برنج به قصد خودکشی با تحمل زجر فراوان …

مطلبی با عنوان "برنج جهنمی، قرص احمق‌ها" روز پنجشنبه 9 آبان در پایگاه خبری تحلیلی عرش نیوز منتشر شد. در این مطلب تاثیرگذار ابتدا روایتی از خودکشی یکی از جوانان با استفاده از قرص برنج مطرح شد. عماد پسر مجرد پس از استفاده دو قرص برنج به قصد خودکشی با تحمل زجر فراوان جان داد. عماد هم به 600 نفری پیوست که هر سال به طور میانگین با قرص برنج خودکشی می‌کنند.

در این مطلب آمده است: "آنهایی که قرص برنج مصرف می‌کنند سه دسته هستند. دسته اول کسانی هستند که با سهل انگاری برنج آلوده به قرص و یا اشتباهی این قرص را مصرف می‌کنند. همین چند سال پیش همه اعضای یک خانواده در تهران به علت مصرف اشتباهی فوت می‌کنند. دسته دوم احمق‌ها و نادان‌هایی هستند که بدون اطلاع از عواقب مصرف، این قرص وحشتناک را مصرف می‌کنند. در سال‌های نه چندان دور که مرگ‌های مشکوکی در محافل جوانان رخ داد مشخص شد که جوانان نگون بخت با هدف مصرف قرص‌های توهم‌زا، قرص برنج خورده‌اند و از عواقب آن خبر نداشتند. مصرف کنندگان دسته سوم هم می‌دانند که عاقبت کار چیست و به عنوان یکی از روش‌های خودکشی از آن استفاده می‌کنند. اینکه چه کنیم مرگ و میر ناشی از مصرف قرص – که هر سال در حال افزایش است – کاهش یابد باید به این دسته‌بندی توجه کنیم. برای اینکه مرگ و میر دسته اول را شاهد نباشیم باید عرضه قرص برنج را متوقف کرده و جایگزین‌های بی‌خطری برای آن در نظر گرفته شود که اتفاقا چنین جایگزینی هم وجود دارد. دکتر طلعت قانع، رییس مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو در این باره می‌گوید:‌" سال گذشته فروش قرص برنج در عطاری‌ها را ممنوع کردیم، اما امسال درصدد انجام اقدامات جدی‌تری هستیم. باید رایزنی‌هایی با نیروی انتظامی در این خصوص انجام شود. احتمالا قرص‌ برنج را از سطح بازار جمع‌آوری خواهیم کرد یا به شکلی تولید و عرضه‌اش می‌کنیم که قابلیت سوءاستفاده نداشته باشد." با وجود محدودیت‌های عرضه این قرص اما ورود قاچاق آن به صورت گسترده‌ای افزایش یافته و هر کس که بخواهد می‌تواند آن را پیدا کند."

حال سوالی که مطرح می‌شود اینست که آیا می‌شود راه‌حلی پیدا کرد که دیگر احتیاجی به استفاده از قرص برنج نباشد؟ بهترین، سالم‌ترین و بی‌خطرترین راه، استفاده از مهندسی ژنتیک در تولید برنج تراریخته متحمل به آفات است تا دیگر نیازی به استفاده از سمومی مانند قرص برنج برای مقابله با آفت برنج نباشد. این فناوری سال‌هاست که مورد استفاده بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه قرار گرفته است بطوری‌که در پایان سال 2012 میلادی سطح زیر کشت محصولات تراریخته در جهان 170 میلیون هکتار بوده است. در سال 1383 اولین برنج تراریخته جهان توسط دانشمندان ایرانی به تولید انبوه رسید و به دستور وزیر وقت جهاد کشاورزی و توسط معاون اول رئیس جمهور این برنج تراریخته رهاسازی شد. اما با به روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد و مدیران فناوری‌هراس و دانایی ستیز وی در وزارت جهاد کشاورزی (مانند آقای خیام نکویی در پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی) نه تنها جلوی کشت و تولید این محصول گرفته شد بلکه شرایطی فراهم شد تا با تبانی با وارد کنندگان محصولات تراریخته و غیرتراریخته و مدیران فناوری هراس در راس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ایران به بزرگترین وارد کننده این نوع محصولات تبدیل شود و در پایان سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی به رکورد تاسف آور و بی‌سابقه واردات 16 میلیارد دلاری محصولات کشاورزی دست یابد. خیام نکویی که در سایه آهنگ کند تغییرات در دولت تدبیر و اعتدال هنوز هم معاون فناوری و نوآوری معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری را برعهده دارد در این مدت هشت سال از هیچ تلاشی برای مقابله با این فناوری دریغ نکرده است.

شاید این مسئله یعنی کشته شدن بسیاری توسط قرص برنج تنها یکی از ابعاد جلوگیری از استفاده از فناوری‌های نوین باشد. به راستی آنانی که با انسداد راه توسعه علمی کشور موجبات استمرار استفاده از سموم شیمیایی خطرناکی مانند قرص برنج و سم گرانول دیازینون را فراهم کرده‌اند روزی به پای میز محاکمه کشانده خواهند شد؟ راستی چه کسی پاسخگوی جان کودکان شالیکاری است که در نتیجه اصرار به عدم استفاده از محصولات تراریخته باید در معرض این سموم خطرناک شیمیایی قرار گیرند؟

نوشتهای از: نیراعظم خوش خلق سیما

منبع: خبرگزاری آفتاب

http://aftabnews.ir/fa/news/217247/

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.