بازگرداندن 7 هزار رقم بذر گیاهی ایرانی به کشور

باشگاه خبرنگاران- رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیک و زیستی ایران گفت: یکی از وظایف ما در کشور حفظ ذخایر بومی و دیگری بازگرداندن ذخایری است که به خارج از کشور برده شده است که ما در این خصوص، توانستیم ظرف سه سال گذشته، بیش از 7 هزار رقم بذر گیاهی ایرانی که به خارج از کشور رفته بود را به کشور برگردانیم…

رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیک و زیستی ایران گفت: یکی از وظایف ما در کشور حفظ ذخایر بومی و دیگری بازگرداندن ذخایری است که به خارج از کشور برده شده است که ما در این خصوص، توانستیم ظرف سه سال گذشته، بیش از 7 هزار رقم بذر گیاهی ایرانی که به خارج از کشور رفته بود را به کشور برگردانیم.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران سمنان، سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی افزود: مرکز ملی ذخایر ژنتیک و زیستی ایران تقریباً از نظر شکل و طراحی، کامل‌ترین شکل جهانی است و این مرکز در حوزه‌های گیاهی، جانوری و میکرو ارگانیسم‌ها و حتی در حوزه‌های انسانی نیز در داخل کشور کار می‌کند.

وی افزود: کاری که امروز در مرکز ما انجام می‌شود، گیاهچه یک درخت بزرگ، برای مدت طولانی در یک محفظ شیشه‌ای و دور از آفت نگهداری می‌شود. که در همین ارتباط در یک سال گذشته، روی انگور، انار، گردو این کار ،انجام و جواب داده است، که اگر بتوانیم باغ شیشه‌ای داشته باشیم، می‌توان این گیاهان و محصولات باغی را برای قرن‌ها به دور از آفت نگهداری کرد و لذا اگر نوع مقاوم آن را داشته باشیم چنانچه هر عامل آفتی به مزرعه و درختان وارد شود و کل محصول نیز از بین ببرد، انگار که الماس در اختیار داشته باشیم آن گونه را حفظ خواهیم کرد.

رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیک و زیستی ایران گفت: همه موجودات زنده که قابل تکثیر هستند از تمامی گیاهان، موجودات دریایی و خاکی و پرندگان گرفته و میکرو ارگانیسم‌ها و موجودات ذره بینی که با چشم مسلح می‌توان آنها را دید از ذخایر ژنتیکی هستند، و امروزه ارزش میکرو ارگانیسم‌ها خیلی بیشتر از گیاه و جانداران است و درآمدی که از آنها حاصل می‌شود نیز بیشتر است، همچنین در تولید خیلی از داروها و مواد صنعتی وآنزیم‌ها نیز از آنها استفاده می‌شود.

فاضلی افزود: میلیاردها دلار هر ساله از کشور ما خارج می‌شود برای خرید داروها، مواد صنعتی و موادی که در آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شود. در هر سال از منبع میکرو ارگانیسم‌ها در دنیا فقط 350 میلیارد دلار درآمد حاصل می‌شود، کشور ما ایران از لحاظ تنوع زیستی، گیاهی و جانوری در رده‌های بالای دنیا است، تنوع گیاهی ما در ایران برابر کل قاره اروپا است.

وی با اشاره به اینکه در سال 85 یک طرحی را جمعی از متخصصین علوم بیوتکنولوژی و ژنتیک نوشتند و خدمت مقام معظم رهبری ارائه دادند، گفت: دفتر ایشان بلافاصله اعلام کرد که اگر این طرح را جهاد دانشگاهی اجرا کند از سوی دفتر مقام معظم رهبری نیز حمایت خواهد شد و واقعاً هم زمانی که فاز اول طرح اجرا شد و گزارشی از آن خدمت مقام معظم رهبری نیز ارائه شد، ایشان کمک و حمایت‌های خوبی انجام دادند.

رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیک و زیستی ایران خاطرنشان کرد: اقتدار نظام جمهوری اسلامی زمانی حفظ می‌شود که ما بتوانیم امنیت غذایی و امنیت سلامتی خودمان را حفظ کنیم و بتوانیم از نظر اقتصادی روی پای خود باشیم، اگر می‌خواهیم نفت به عنوان اولین منبع درآمد ما نباشد، یک راه آن همین است که در بحث علوم بیوتکنولوژی و ژنتیک سرمایه گذاری کنیم.

فاضلی افزود: امروزه بیش از 10 هزار نمونه بذر گیاهی، و بیش از 2200 نمونه میکروبی در مرکز ذخایر ژنتیک و زیستی ایران نگهداری می‌شود، به خصوص در زمینه موجودات در خطر انقراض نیز دوست داریم بیشتر کار شود، همچنین باید در بحث شترهای دو کوهانه، و بعضی از نژادهای بز یا گوسفند که در کشور ما منحصر به فرد هستند، نیز کار شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

http://www.yjc.ir/fa/news/4618779

<![if gte mso 9]> <![endif]><![if gte mso 10]>

<![endif]>

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.