کشف یک باکتری رشته‌ای کمیاب در مرکز ملی ذخایر ژنتیک و زیستی ایران

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران، پژوهشگران مرکز ملی ذخایر ژنتیک و زیستی ایران موفق به جداسازی، شناسایی و ثبت یک اکتینومایست نادر (باکتری رشته‌ای) متعلق به خانواده Pseudonocardiaceae شده‌اند.
دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی …

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران، پژوهشگران مرکز ملی ذخایر ژنتیک و زیستی ایران موفق به جداسازی، شناسایی و ثبت یک اکتینومایست نادر (باکتری رشته‌ای) متعلق به خانواده Pseudonocardiaceae شده‌اند.

دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیک و زیستی ایران در خصوص شناسایی و ثبت این میکروارگانیسم جدید گفت: "اکتینومایست‌ها میکروارگانیسم‌های ارزشمندی هستند که به دلیل توانایی بالقوه و ویژه‌ای که در تولید متابولیت‌های اولیه و ثانویه دارند از دیر باز مورد توجه بوده‌اند". وی خاطر نشان کرد: "بسیاری از آنزیم‌های موثر در صنایع مختلف از جمله صنعت فرآوری نشاسته در تهیه شربت‌های غنی از فروکتوز وهمچنین آنزیم‌های خاص ویژه تکنیک‌های مولکولی توسط این میکروارگانیسم‌ها تولید می‌شوند. با این وجود این میکروارگانیسم‌ها بیشتر از دیدگاه تولید متابولیت‌های ثانویه از جمله آنتی‌بیوتیک‌ها و ترکیبات ضد سرطان اهمیت دارند به طوریکه به جرأت می‌توان گفت بیش از 70 درصد متابولیت‌های ثانویه را در جهان تولید می‌کنند که بسیاری از آنها نیز تجاری‌سازی شده‌اند و در حوزه درمان کاربرد دارند".

وی با اشاره به شیوع عفونت‌های مقاوم میکربی در سطح جوامع و تلاش‌های صورت گرفته از سوی دانشمندان در جهت غلبه بر آنها افزود: "گذشته از تغییر سنتتیک آنتی بیوتیک‌های کنونی به منظور تولید نسل‌های جدید از آنها با اثربخشی بیشتر، اکتشاف داروهای جدید از منابع مختلف خصوصا زیستی همواره از جذابیت‌های خاصی در بین دانشمندان برخوردار بوده است و در این میان اکتینومایست‌ها به دلیل در برداشتن مسیرهای متابولیکی خاص همواره کانون توجه برای انجام غربالگری‌های همه جانبه هستند".

فاضلی در ادامه افزود: "اکتینومایست شناسایی شده گونه‌ای جدید است که با نام علمی Alloactinosynnema iranicum در معتبرترین ژورنال بین‌المللی سیستماتیک میکروبیولوژی IJSEM منتشر شده است. این میکروارگانیسم به عنوان یک ذخیره ارزشمند هم اکنون در بانک میکروارگانیسم‌های مرکز ملی ذخایر ژنتیک و زیستی ایران با شماره دسترسی IBRC-M 10403T نگهداری می‌شود".

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.