کشاورزان فیلیپینی مشتاق به استفاده از بادمجان تراریخته

تهیه و تنظیم: لیلا سرمدی- پس از تصویب کشت تجاری بادمجان تراریخته در 30 اکتبر 2013، بیست کشاورز اقدام به کشت نهال‌های بادمجان تراریخته در مساحتی بیش از دو هکتار در کشور بنگلادش کردند. بنگلادش به عنوان نخستین کشور جهان، کشت تجاری چهار واریته از بادمجان‌ تراریخته مقاوم به آفات را آغاز کرد. بادمجان تراریخته محصولی است که به کشاورزان کمک می‌کند تا سلامت و مقاومت در برابر آفات و بیماری بادمجان افزایش یابد …

 

پس از تصویب کشت تجاری بادمجان تراریخته در 30 اکتبر 2013، بیست کشاورز اقدام به کشت نهال‌های بادمجان تراریخته در مساحتی بیش از دو هکتار در کشور بنگلادش کردند. بنگلادش به عنوان نخستین کشور جهان، کشت تجاری چهار واریته از بادمجان‌ تراریخته مقاوم به آفات را آغاز کرد. بادمجان تراریخته محصولی است که به کشاورزان کمک می‌کند تا سلامت و مقاومت در برابر آفات و بیماری بادمجان افزایش یابد و استفاده از آن به طور قابل ملاحظه‌ای باعث کاهش استفاده از سموم آفت‌کش و به طور قابل توجهی باعث افزایش عملکرد محصول شده است.

در این رابطه، طبق خبر اعلام شده در گزارش سرویس بین‌المللی دستیابی و استفاده از بیوتکنولوژی کشاورزی در 29 جولای 2015، بیش از صد کشاورز و سهامدار از کشور فیلیپین حمایت خود را از تولید بادمجان تراریخته در کشور خود اعلام کرده‌اند. کشاورزان فیلیپینی در جلسه‌ای‌ در رابطه با حمایت از محصولات تراریخته و ایمنی و مزایای بالقوه بادمجان تراریخته، اذعان داشتند که پروژه تولید بادمجان تراریخته منطبق با پروتکل‌های ملی ایمنی‌زیستی و استانداردهای بین‌المللی است. کشاورزان با امضای کشت تجاری بادمجان تراریخته در فیلیپین، حمایت خود را از تولید آن نشان دادند. پشتیبانی از فناوری بیوتکنولوژی در تولید محصولات تراریخته و تایید ایمنی بادمجان تراریخته از مواردی بود که کشاورزان روی آن تاکید داشتند. معرفی بادمجان تراریخته و استفاده از مزایای بالقوه آن، بررسی مزایای اقتصادی و اجتماعی بادمجان تراریخته، سلامت غذایی و ایمنی محیط زیست با کشت محصولات زیست‌فناوری و بررسی قوانین ایمنی‌زیستی در سیستم نظارتی فیلیپین، همچنین ارزیابی ایمنی محصولات زیست‌فناوری از جمله مسایل مطرح‌شده در این جلسه بود. علاقمندان می‌توانند برای کسب جزییات بیشتر به پایگاه سرویس بین‌المللی دستیابی به و استفاده از بیوتکنولوژی کشاورزی مراجعه کنند.

منبع: خبرنامه انجمن ایمنی‌زیستی ایران، شماره‌ 36

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.