رضایت 11 کشور تولیدکننده بیشترین محصولات تراریخته

تهیه و تنظیم: لیلا سرمدی- سرویس بین‌المللی دستیابی و استفاده از بیوتکنولوژی کشاورزی در 9 اکتبر 2015 منتشر کرد: با افزایش جمعیت و با بیش از 800 میلیون نفر که در حال حاضر در فقر زندگی می‌کنند، امروزه نیاز به محصولات تراریخته از اهمیت دو چندان برخوردار شده است. در حال حاضر، 11 کشوری که تولید کننده بیشترین محصولات تراریخته در دنیا هستند، اهمیت تولیدات خود را در جهان امروز بیشتر از همیشه درک کرده‌اند. محصولات تراریخته -محصولاتی که با تغییرات …


سرویس بین‌المللی دستیابی و استفاده از بیوتکنولوژی کشاورزی در 9 اکتبر 2015 منتشر کرد: با افزایش جمعیت و با بیش از 800 میلیون نفر که در حال حاضر در فقر زندگی می‌کنند، امروزه نیاز به محصولات تراریخته از اهمیت دو چندان برخوردار شده است. در حال حاضر، 11 کشوری که تولید کننده بیشترین محصولات تراریخته در دنیا هستند، اهمیت تولیدات خود را در جهان امروز بیشتر از همیشه درک کرده‌اند. محصولات تراریخته -محصولاتی که با تغییرات ژنتیک همراه هستند- محصولات سالمی هستند که عمدتا به سموم شیمیایی خطرناک و آفت‌کش و علف‌کش نیاز ندارند. محصولات تراریخته دارای ویژگی‌هایی هستند که به طور طبیعی در طبیعت رخ نمی‌دهد. به طوری که محصولات سنتی زراعی همتایشان به سموم دفع آفات و علف‌کش برای رشد نیاز دارند در حالی که محصولات تراریخته مقاوم به آفات و بیماری و بی‌نیاز از مصرف هر گونه سموم شیمیایی خطرناک هستند. این محصولات با افزایش مواد مغذی از کیفیت و کمیت بالایی نسبت به محصولات سنتی مشابه خود برخوردارند. به طور کلی چهار محصول تراریخته پنبه، کلزا، ذرت و سویا بیشترین سطح زیر کشت محصولات تراریخته را در دنیا دارا هستند و هر ساله به آمار تنوع محصولات و میزان سطح زیر کشت محصولات کشاورزی تراریخته افزوده می‌شود.

گزارش شده است که با توجه به بهبود رشد محصولات، کشاورزان تراریخته‌کار با رضایت و خوشحالی به کشت محصولات تراریخته در زمین‌های خود همچنان ادامه می‌دهند. در کمتر از 20 سال، سطح زیر کشت محصولات تراریخته بیش از 100 برابر رشد داشته است. با وجودی که دانشمندان به اتفاق آرا موافقت کردند که محصولات تراریخته خللی در سلامت انسان و محیط زیست وارد نمی‌کند، هنوز هم برخی بر این باورند که چنین محصولاتی ناامن هستند. با توجه به آمار و ارقام گزارش‌شده توسط خدمات سرویس بین‌المللی دستیابی و استفاده از بیوتکنولوژی کشاورزی، از 28 کشور تولید کننده محصولات تراریخته، 11 کشوری که با رضایت بیشترین محصولات تراریخته را در دنیا تولید می‌کنند؛ به ترتیب عبارتند از: آمریکا، برزیل، آرژانتین، هندوستان، کانادا، چین، پاراگوئه، پاکستان، آفریقای جنوبی، اروگوئه و بولیوی. شایان ذکر است این محصولات در راستای حفظ محیط زیست و سلامت و امنیت انسان محصولات سالمی هستند که طی نوزده سال کشت و تولید در دنیا بدون ثبت هیچ‌ گونه گزارش علمی و مستند از نگرانی‌های احتمالی مطرح، کارنامه‌ای درخشان از خود بر جای گذاشته‌اند. درواقع، افزایش هر ساله سطح زیر کشت محصولات تراریخته در دنیا نشان‌دهنده اهمیت کاربرد این محصولات سالم در دنیا است.


منبع: خبرنامه انجمن بیوتکنولوژی، پاییز 94


مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.