سهم بالای کشورهای در حال توسعه از بازار بذر تراریخته جهان

بازار بذرهای تراریخته در طی دو دهه ۱۶۴٫۶ میلیارد دلار نصیب کشورهای دارنده این فناوری کرده است که پیش‌بینی می‌شود ده برابر این میزان نیز درآمد حاصل از کشت این بذرها بوده است.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از ماهنامه کراپ نوزیس، ارزش جهانی بازار بذر تراریخته سالانه ۱۵٫۸ میلیارد دلار برآورد می‌شود. این میزان در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال پیش از آن که بازار بذر تراریخته ۱۵٫۳ میلیارد دلار برآورد شده بود ۳ درصد افزایش داشته است.

بذرهای تراریخته مربوط به محصولاتی است که از طریق مهندسی ژنتیک صفاتی مانند تحمل به خشکی یا مقاومت به آفات به آنها افزوده می‌شود. ارزش جهانی بازار بذر تراریخته معادل ۳۵ درصد از بازار ۴۵ میلیارد دلاری بذور تجاری در جهان است که این میزان نشان‌دهنده اهمیت اقتصادی و پذیرش بالای بذر تراریخته در صنعت کشاورزی جهان است.

تخمین زده می‌شود درآمد حاصل از کشت بذور و محصولات حاصل از مهندسی ژنتیک، بیش از ده برابر ارزش این بذرها یعنی ۱۵۸ میلیارد دلار در سال باشد.

از مبلغ ۱۵٫۸ میلیارد دلار ارزش بازار بذر تراریخته در سال ۲۰۱۶ مبلغ ۴٫۸ میلیارد دلار آن در کشورها در حال توسعه و  ۱۱ میلیارد دلار آن متعلق به کشورهای صنعتی بوده است.

بازار بذرهای تراریخته در مجموع بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۶، مبلغ ۱۶۴٫۶ میلیارد دلار نصیب کشورهای دارنده فناوری تولید بذر تراریخته کرده است. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ بازار بذر تراریخته سالانه ۱۰ درصد رشد داشته باشد.

جمهوری اسلامی ایران از اولین کشورهای دارنده فناوری تولید بذرهای تراریخته در دهه ۱۳۷۰ بوده است. با وجود این، جریان ضد مهندسی ژنتیک که تحت تأثیر فعالیت گروه‌های استعماری ضد فناوری به ویژه بنیاد صهیونیستی صلح سبز قرار دارد، موجب سنگ‌اندازی و جلوگیری از بهره‌مندی کشور از این فناوری تا کنون شده است.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.