ایجاد نخستین پارک فناوری بیوتکنولوژی کشاورزی تا 1404 در کرج

دکتر خوش خلق سیما در مراسم افتتاح نخستین مرکز رشد بیوتکنولوژی کشاورزی کشور در رشت خبر داد: ایجاد نخستین پارک فناوری بیوتکنولوژی کشاورزی در کرج تا سال 1404

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، نخستین مرکز رشد واحدهای فناور بیوتکنولوژی کشاورزی کشور، صبح روز چهارشنبه، 18 بهمن ماه 96 طی مراسمی در محل پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در رشت افتتاح شد.

دکتر نیراعظم خوش خلق سیما، رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در این مراسم که در پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه شمال کشور در رشت برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از افتتاح مرکز رشد بیوتکنولوژی کشاورزی در استان گیلان در ایام دهه فجر، از ایجاد نخستین پارک فناوری بیوتکنولوژی کشاورزی تا سال 1404 در کرج خبر داد.

خوش خلق سیما طی سخنانی در این مراسم ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر و تبریک سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: شهریورماه 1395 بود که ساختمان جدید پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری در رشت افتتاح شد و جرقه تاسیس مرکز رشد در محل ساختمان قدیمی پژوهشکده تقریبا در همان موقع زده شد.

وی با بیان این که یکی از موانع اساسی در مسیر اثربخشی تحقیقات عدم ارتباط مناسب بین مراکز پژوهشی و صنعت است اظهار داشت: در پژوهشگاه تلاش داریم پلی برای انتقال دستاوردهای تحقیقاتی به واحدهای صنعتی باشیم؛ لذا توسعه شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد در دستور کار پژوهشگاه قرار دارد.

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با بیان اینکه طبق ماموریت تعریف شده، تحقیقات پژوهشگاه باید در تولید ناخالص داخلی موثر بوده و زمینه اشتغال نیروهای باکیفیت را فراهم کند، خاطرنشان کرد: در این راستا با ایجاد واحدهای مالکیت فکری، انتقال فناوری، ارتباط با صنعت و تجاری سازی، زنجیره تبدیل ایده به محصول در پژوهشگاه شکل گرفته و به این ترتیب ایده های فناورانه پس از دریافت از لحاظ اثربخشی و تجاری سازی امکان سنجی می شود و در ادامه روند جلب مشارکت بخش خصوصی، تولید دانش فنی، حفاظت از آن و نهایتا انتقال دانش فنی با ایجاد شرکت های دانش بنیان با جدیت دنبال می شود.

وی افزود: پژوهش می تواند ثروت ایجاد کند و ما از طریق ایجاد مراکز رشد واحدهای  فناور مانند همین مرکز رشد در منطقه شمال کشور در صدد هستیم ایده را به ثروت تبدیل کنیم.

وی همچنین به پیش بینی خروجی های فناورانه به ازای هر یک میلیارد تومان سرمایه گذاری در تحقیق در بخش های مختلف اشاره و عنوان کرد: ما باید به ازای هر یک میلیارد تومان سرمایه گذاری در زمینه های درآمدزایی، دانش فنی، پتنت، قرارداد انتقال فناوری، یافته ترویجی و شرکت های استارتاپی، وضعیت تجاری سازی دانش را از طریق تحقیقات کاربردی ارتقا دهیم.

وی با اعلام برنامه ریزی پژوهشگاه برای راه اندازی پارک علم و فناوری زیستی در استان البرز تا سال 1404 از دانشگاه گیلان و پارک علم و فناوری استان درخواست کرد با حمایت از مرکز رشد زمینه نقش آفرینی موثرتر آن در توسعه زیست فناوری کشاورزی کشور را فراهم کنند.

گفتنی است این مراسم با حضور دکتر خوش خلق سیما رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، دکتر قاسم حسینی معاون پژوهشی، دکتر پژمان آزادی قائم مقام فناوری، دکتر مومنی رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری رشت، دکتر افراز مسئول راه اندازی و رئیس مرکز رشد بیوتکنولوژی کشاورزی استان گیلان، دکتر متقی طلب رئیس پارک علم و فناوری گیلان، دکتر میرحسینی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه گیلان، دکتر قربانی رئیس مجمع نمایندگان، دکتر علوی رئیس شورای شهر رشت و جمعی دیگر از مقامات محلی استان گیلان و اعضای هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی برگزار شد. بازدید از نمایشگاه دستاوردها، محصولات و توانمندی های پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و پارک علم و فناوری استان گیلان و در نهایت افتتاح مرکز رشد بیوتکنولوژی کشاورزی از جمله برنامه های این مراسم بود.

اخبار بیشتر از این رویداد را در مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران دنبال کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.