رئیس انجمن ایمنی زیستی مطرح کرد:

آغاز کشت تجاری برنج تراریخته بعد از پنبه / وارد کننده و مصرف کننده پنبه تراریخته هستیم

رئیس انجمن ایمنی زیستی، گفت: پس از پنبه تراریخته، برنج تراریخته مجوز کشت تجاری را دریافت خواهد کرد.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از خانه ملت بهزاد قره‌یاضی، در خصوص کشت و مصرف محصولات تراریخته در کشور، اظهار داشت: پنبه، اولین محصول تراریخته ای است که به صورت تجاری کشت می شود. پیش ازاین مجوز های لازم برای کاشت برنج تراریخته در سال 83 دریافت شده بود؛ اما به دلیل جو روانی شکل گرفته در جامعه به صورت داوطلبانه برای اجرای قانون ایمنی زیستی از کشت آن خودداری شد.

رئیس انجمن ایمنی زیستی با بیان اینکه محصول پنبه تراریخته نسبت به کرم قوزه و کرم سرخ پنبه مقاوم است، گفت: پنبه محصولی است که نسبت به آفات بسیار حساس است به همین دلیل بین 4 تا 14 بار سم‌پاشی می‌شود، سم‌پاشی‌ها محیط زیست را آلوده و موجودات مفید را از بین می‌برند، گفت: گونه‌ای که انتخاب شده تا 2 برابر بیشتر انواع دیگر پنبه محصول می‌دهد و همچنین با کشت این محصول مصرف سم کاهش و تولید ملی افزایش پیدا می‌کند.

**کشت پنبه تراریخته، کشور را به صادرکننده این محصول تبدیل می‌کند

وی با تاکید بر اینکه اگر سه سال مانعی برای تولید پنبه تراریخته از سوی مزاحمین ایجاد نشود به صادرکننده پنبه تبدیل می‌شویم، عنوان کرد: درحال حاضر پنبه مورد نیاز کشور عمدتا از پاکستان وارد می‌شود که تمام سطح زیر کشت پنبه این کشور تراریخته است و ما واردکننده و مصرف کننده محصولات تراریخته هستیم.

قره‌یاضی با اشاره به اینکه اهمیت خبر آغاز کشت پنبه تراریخته برای مکران بسیار زیاد است، در گذشته در سیستان و بلوچستان کشت پنبه صورت می‌گرفت و به آن طلای سفید گفته می‌شد زیرا تجارت و زندگی مردم منطقه براساس کشت و تولید پنبه جریان داشت، ادامه داد: پیش از انقلاب اسلامی آفت خطرناکی به نام کرم سرخ پنبه که این محصول نسبت به آن حساس بود پیدا شد که برای جلوگیری از توسعه این کرم و آفت صورت مسئله را پاک و اعلام کردند کسی حق ندارد در سیستان و بلوچستان پنبه کشت کند؛ به همین دلیل کشاورزان منطقه بیکار و به سمت تجارت فرامرزی و قاچاق روی آوردند.

رئیس انجمن ایمنی زیستی با بیان اینکه امیدواریم با کشت پنبه تراریخت ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها را از بین ببریم زیرا نسبت به کرم سرخ پنبه مقاوم است و جای نگرانی وجود ندارد، تصریح کرد: با استفاده از کشت این محصول می‌توانیم رونق را به منطقه مکران برگردانیم و دوران طلایی پنبه را در کشور رقم بزنیم.

**منتقدان 20 سال نسبت به عدم برچسب‌گذاری محصولات تراریخته سکوت کرده بودند

وی در خصوص اینکه یکی از انتقادهایی که منقدان محصولات تراریخته دارند عدم برچسب گذاری محصولات است، اظهار داشت: منتقدان اعلام کنند که چرا در طول 20 سالی که برچسب‌گذاری صورت نمی‌گرفت سکوت کرده بودند و اکنون دولت یازدهم مصوب کرده که باید برچسب‌گذاری محصولات تراریخته انجام شود و این برچسب‌گذاری به هر ترتیب آغاز شده است، اعتراض می‌کنند.

**روغن‌های نباتی تراریخته دارای برچسب هستند

قره‌یاضی با تاکید بر اینکه درحال حاضر پشت بسته بندی روغن‌های نباتی برچسب‌گذاری انجام می‌شود، عنوان کرد: اعلام کردند که برچسب نصب شده بر روی محصولات کوچک است به همین دلیل مقرر شده لوگوی بزرگتری برروی محصولات چاپ شود.

رئیس انجمن ایمنی زیستی با اشاره به اینکه مصوبه الزام به برچسب‌گذاری در دولت یازدهم و سال 94 در شورای ملی ایمنی زیستی انجام شده در حالی که قانون در سال 88 مصوب شده بود، اضافه کرد: از سال 88 تا سال 92 چرا اعتراضی به واردات و برچسب‌گذاری محصولات تراریخته وجود نداشت، چرا اکنون به یکباره منتقدان اعتراض می‌کنند.

**برنج تراریخته تنها در ایران به صورت پژوهشی و محدود تولید می‌شود

وی با تاکید بر اینکه در دنیا برنج تراریخته وجود ندارد و ایران اولین کشوری بود که به این فناوری دست پیدا کرد، خاطرنشان کرد: برنج تراریخته تنها در کشور ما به صورت پژوهشی و محدود تولید می‌شود و هیچ جای دنیا چنین برنجی وجود ندارد که بتوانیم از آنجا وارد کنیم، سال 83 در سطح محدود برنج تراریخته تولید و تجاری شد، بعد از اینکه محصول پنبه تراریخته تولید و نا امنی روانی ایجاد شده در جامعه توسط برخی از افراد برطرف شد کشت برنج را آغاز می‌کنیم.

**سالم‌ترین محصولات کشاورزی در ایران تولید می‌شود

رئیس انجمن ایمنی زیستی در زمینه میزان مصرف کود در کشت محصولات کشاورزی و برگشت خوردن برخی از محموله‌های صادراتی به دلیل وجود باقی مانده کود در آنها، اظهار داشت: میانگین مصرف کود کشورمان از میانگین مصرف جهانی کمتر است، در خصوص محصول کشاورزی خود زنی نکنیم زیرا این محصولات از سالم‌ترین‌ها در جهان هستند و نباید دو محموله برگشتی باعث شود که تصور کنیم محصولات ما سالم نیستند هرچند که نباید اجازه داده شود که چنین اتفاقی نیز رخ دهد.

قره‌یاضی با اشاره به اینکه میانگین مصرف کود ما کمتر از میانگین جهانی است؛ اما در زمینه استفاده از سموم میانگین مصرف بالاتری داریم، ادامه داد: در مورد کود باید توصیه به استفاده بهینه و کودهای زیستی در ترکیب با کودهای شیمیایی کنیم و در خصوص سم باید توصیه به کاهش مصرف و استفاده بهینه از سموم کمتر زیان آور را داشته باشیم.

**مراکز خدمات روستایی به محلی برای استعمال مواد مخدر تبدیل شده بودند

وی با بیان اینکه یکی از کارهای بسیار خوبی که طی سال‌های اخیر صورت گرفته نظام نوین ترویج است، گفت: در برخی از مراکز خدمات روستایی تا دو سال گذشته یک عدد صندلی و یا یک نفر انسان وجود نداشت و برخی از این مراکز به محلی برای استعمال مواد مخدر تبدیل شده بود، مراکز خدمات روستایی احیا و شبکه ترویجی در هر استان تشکیل و به بخشی از محققین وظایف ترویجی داده شده و از فناوری اطلاعات استفاده می‌شود.

رئیس انجمن ایمنی زیستی در پایان با تاکید بر اینکه امیدواریم با قراردادی که در روزهای گذشته بین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر جهاد کشاورزی امضاء شد و نفوذ بیشترین فناوری اطلاعات مشکلات موجود برطرف شود، خاطرنشان کرد: هوشمندسازی، نوسازی و نظام نوین ترویج قطعا پاسخگوی همه نیازهای صحیح است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.