در کارگاه آموزشی الزامات استقرار نظام های ایمنی زیستی مطرح شد:

ادعاهای غلط علیه تراریخته، ظلم به این فناوری

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی کارگاه آموزشی الزامات استقرار نظام های ایمنی زیستی صبح امروز 23 آبان ماه به همت پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی طبرستان در دانشگاه علوم کشاورزی ساری برگزار شد.

دکتر قربانعلی نعمت زاده، رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی طبرستان و دکتر محمدعلی ملبوبی استاد پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی به تشریح الزامات ایمنی زیستی در سطوح ملی و بین المللی و وضعیت محصولات تراریخته در ایران و جهان پرداختند.

اخلاق زیستی و ادعاهای مطرح در حوزه مهندسی ژنتیک موضوع سخنرانی دکتر غلامعلی رنجبر، متخصص ژنتیک و اصلاح نباتات بود.

وی تصریح کرد: استفاده از محصولات تراریخته ضروری است با توجه به این با استمرار واردات، ما وابسته تر می شویم و امنیت ملی مورد تهدید قرار می گیرد.

وی افزود: مهندسی ژنتیک یکی از ابزارهای اصلاح نباتات است که سرعت کار در آن افزایش یافته است و محدودیت تلاقی ها برداشته شده است.

دکتر رنجبر ضمن بررسی ادعاهای مطرح شده در مورد محصولات تراریخته، گفت: نرعقیمی گیاه در اصلاح نباتات سنتی هم استفاده می شده و نمی توان انسان را با آن ژن عقیم کرد. ژن نرعقیمی انسان هم تا کنون کشف نشده است.

وی تاکید کرد برای جلوگیری از هر تهدید احتمالی ترجیح ما بر تولید ملی است.

دکتر رنجبر تشریح کرد: نابودی کامل افت در فناری تولید تراریخته مدنظر نیست و در نتیجه شکستگی مقاومت اتفاق نمی افتد.

ادعای مصرف سموم زیاد در تراریخته برای فناوری هایی که با هدف کاهش مصرف سموم تولید شده، ظلم به این فناوری است.

وی در انتها گفت: ادعای مصرف سموم زیاد در تراریخته برای فناوری هایی که با هدف کاهش مصرف سموم تولید شده، ظلم به این فناوری است.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.