سازمان محیط زیست و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تفاهم‌نامه امضا کردند

با حضور عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست و محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در سالن اجتماعات موزه حیات وحش پارک ملی گلستان قرارداد حفاظت نوین در پارک ملی گلستان امضا شد.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از از پایگاه اطلاع رسانی دولت، تفاهم نامه اجرای پروژه تشخیص زودهنگام و هشدار حوادث طبیعی در پارک ملی گلستان برای نیل به اهداف زیست محیطی و توسعه پایدار در سند چشم انداز بیست ساله در پایش محیط زیست و حفاظت از جنگل ها، مراتع و تنوع زیستی، به امضا رسید.

عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست در مراسم انعقاد تفاهم نامه سه جانبه پروژه تشخیص زودهنگام هشدار حوادث با بیان این که محیط زیست کشور بیش از ۱۲۰ شهید و ۷۰۰ زخمی داشته است، اظهار کرد: پارک های ملی ۱۲ درصد از سطح کشور را به خود اختصاص داده اند و در آینده به ۱۵ درصد می‌رسد که باید حفظ شود تا نسل های آینده ما از این منابع طبیعی بهره مند شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: اجرای پروژه پایلوت تشخیص زودهنگام و هشدار حوادث طبیعی از قبیل آتش سوزی و سیلاب با استفاده از فناوریهای نوین و اینترنت اشیا به زودی با امضای تفاهم نامه میان سازمان محیط زیست و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شروع و بهره برداری خواهد شد.

وی بیان کرد:  آقای جهرمی جوانی است که به ما انرژی می دهد و در این کار خودش پیش قدم شد.

کلانتری با اشاره به وجود ۲۵ پارک ملی در سطح کشور، افزود: دست آوردهای نوین به کمک حفاظت از محیط زیست می آید و اجرای پایلوت تشخیص زودهنگام و هشدار طبیعی از قبیل آتش سوزی و سیلاب با استفاده از فناوری های نوین و اینترنت اشیا در پهنه پارک ملی گلستان اجرا خواهد شد.

رئیس سازمان محیط زیست تصریح کرد: از سال آینده ردیف بودجه مستقلی برای پارک ملی گلستان در لايحه بودجه در نظر گرفته شده است.

 محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در مراسم انعقاد تفاهم نامه سه جانبه پروژه تشخیص زودهنگام هشدار حوادث گفت: این پروژه هم یکی از طرح های آزمایشی ما برای اجرای پایلوت در پارک ملی گلستان است تا در صورت موفقیت در تمام کشور اجرایی شود.این پروژه طی ۹ ماه آینده به بهره برداری می رسد.

وی تاکید کرد: برای اجرای این پروژه از بخش خصوصی و استارت آپ ها کمک خواهیم گرفت.

بازدید رییس سازمان حفاظت محیط زیست از پارک ملی گلستان

عیسی کلانتری معاون ریاست جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، به همراه معاون محیط زیست طبیعی این سازمان،امیر عبدوس مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گلستان و همراهان از زیستگاه های غنی پارک ملی از جمله میرزابایلو و آلمه دیدن کرده و از نزدیک در جریان روند حفاظت نوین در پارک ملی قرار گرفت.

کلانتری در بازدید از پارک ملی گلستان گفت: بررسی پروژه های لازم الاجرا در پارک ملی گلستان برای حفاظت بهتر از این سرمایه ملی باید در دستور کار قرار بگیرد.

وی افزود: از جمله این اقدامات حفاظت بیشتر از دشت میرزابایلو با استفاده از فنس کشی، تجهیز کردن محیط بانی ها به امکانات پیشرفته حفاطتی از جمله پهپاد و موتورهای تندرو و استفاده از دوربین های مادون قرمز و دید در شب برای شناسایی و برخورد با متخلفان احتمالی است.

وی تصریح کرد: امروز فناوری می تواند به ما کمک کند تا با سرعت بیشتری از وقوع آتش سوزی در پارک ملی گلستان باخبر شویم و در کوتاه ترین زمان اطلاع رسانی و اطفای حریق انجام شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.