افزایش ۲۰ درصدی بودجه پژوهش/ شتاب قابل توجه بخش علمی کشور در ۴۰ سال اخیر

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: اتفاق های خوبی در ۴۰ سال گذشته در بخش دانشگاهی و علمی کشور از بعد کمی و کیفی افتاده و در علوم جدید مانند سلول های بنیادی، نانو فناوری، هوافضا و بیوتکنولوژی رتبه های خوب و شتاب مناسبی داریم.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از تسنیم، سورنا ستاری در حاشیه بازدید از طرح های دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مخالف هزینه شدن انحصاری پول دولت در بخش پژوهش است، اظهار داشت: این اشتباه در سال های گذشته انجام می شد و همواره بنده مورد پرسش وزیران بودم که چرا هزینه های انجام شده در حوزه پژوهش خروجی ندارد و مشکلی از صنعت را حل نمی کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر به ساختارها در پژوهش رسیده ایم، گفت: اگر دولت پولی را در بخش پژوهش وارد می کند، بخش خصوصی چند برابر آن را سرمایه گذاری می کند که منجر به محصول می شود و در تلاش هستیم که تعداد شرکت های دانش بنیان را تا پایان سال 98 به پنج هزار شرکت برسانیم و در همین راستا افزایش 20 درصدی بودجه را در بخش پژوهش داشتیم که این مهم منجر به فروش چند برابری و چرخش اقتصاد کشور می‎شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور پیرامون فعالیت چهار هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور تصریح کرد: بیشتر این شرکت ها با سرمایه گذاری بخش خصوصی فعالیت می کنند و دولت فقط یک دهم آن سرمایه گذاری کرده که بیشتر آن در زیرساخت های دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی است.

وی با بیان اینکه بخش عمده ای از اقتصاد و شرکت های دانش بنیان باید توسط بخش خصوصی توسعه یابد، افزود: پول دولت هم باید به گونه ای در بخش پژوهش و فناوری هزینه شود که عدد قابل توجهی نیز توسط بخش خصوصی آورده شود.

ستاری با اشاره به اینکه در سال آینده سرمایه گذاری ما با این هدف که چند برابر بودجه دولتی را بخش خصوصی تامین کند، تصریح کرد: ما باید اکوسیستم پژوهش و فناوری را اصلاح کنیم و پول دولت در رده پنجم اهمیت آن قرار دارد.

وی با اشاره به دستاوردهای علمی کشور در طول 40 سال گذشته بیان کرد: اتفاق های خوبی در چهل سال گذشته در بخش دانشگاهی و علمی کشور از بعد کمی و کیفی افتاده بطوری که تعداد دانشجویان 25 برابر شده است و در علوم جدید مانند سلول های بنیادی، نانو فناوری، هوافضا و بیوتکنولوژی رتبه های خوب و شتاب مناسبی داریم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: ما در این سال ها بالاترین شتاب ها را در دنیا داشتیم اما هنوز راه های زیادی برای رفتن داریم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.