معضل جهانی مقاومت آنتی‌بیوتیکی باعث مرگ میلیون‌ها نفر خواهد شد

بنابر آخرین آمارهای سازمان جهانی بهداشت اگر تا سال ۲۰۵۰ میلادی آنتی‌بیوتیک‌های جدید کشف نشوند شمار قربانیان مقاومت آنتی‌بیوتیکی هر سال از ۱۰ میلیون نفر فراتر خواهد رفت.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایسنا، بنابر آخرین آمارهای سازمان جهانی بهداشت اگر تا سال ۲۰۵۰ میلادی آنتی‌بیوتیک‌های جدید کشف نشوند شمار قربانیان مقاومت آنتی‌بیوتیکی هر سال از ۱۰ میلیون نفر فراتر خواهد رفت.

“پروفسور هلیزه کاتاس”، رئیس مرکز فناوری دارورسانی در دانشگاه “کابانگسان” مالزی با اشاره به گسترش مقاومت آنتی بیوتیکی در بیماران گفت: “اگر این وضع ادامه یابد تا سال ۲۰۵۰ حدود ۱۰ میلیون نفر جان خود را از دست می دهند، زیرا بدن آنها در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم شده است”.

وی یادآور شد: این مقاومت می‌تواند به مرگ بیماران منجر شود و در همین رابطه گروه تحقیقاتی ما در مرکز یاد شده از نوعی پلیمر به نام “کیتوسان” استفاده کردند و خواص آن را در قالب نانوذره بهبود بخشیدند.

کاتاس تاکید کرد: دارورسان‌های نانوذره در برابر فرم‌های آزاد مشتقات کیتوسان برای مقابله با مشکل مقاومت آنتی‌بیوتیکی در نمونه‌های حیوانی تاثیر بهتری دارند اما هنوز برای آزمایش روی نمونه‌های انسانی نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.