گلخانه‌ دریایی با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر احداث می‌شود

با حمایت ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری، گلخانه دریایی با استفاده از انرژی های تجدید پذیر در سواحل مکران و بوشهر نمونه بومی احداث می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، با حمایت ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری، گلخانه دریایی با استفاده از انرژی های تجدید پذیر در سواحل مکران و بوشهر نمونه بومی احداث می شود.

جهانگیر پرهمت قائم مقام ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی درباره احداث این گلخانه ها گفت: این ستاد در نظر دارد تا با استفاده از ظرفیت فناوری های جدید و دانش بنیان بتوانیم گلخانه دریایی را با به کارگیری انرژی های تجدید پذیر احداث کنیم . 

وی در ادامه گفت : مقرر شده تا امسال به صورت پایلوت در دو شرایط آب و هوایی  در سواحل مکران و بوشهر این گلخانه های دریایی را احداث کنیم .

پرهمت درباره تفاوت گلخانه های معمولی و گلخانه های دریایی اظهار کرد : در گلخانه های دریایی با استفاده از آب دریا ، هوا و انرژی خورشیدی کار تامین انرژی و خنک کردن سیستم داخل گلخانه انجام می شود . اما گلخانه های معمولی در محیط بیرون قرار دارند و باید دمای مناسب برای رشد گیاه رو تامین کنند و برای این نیاز به تامین انرژی از سایر منابع هست.

قائم مقام ستاد توسعه فناوری آب ، خشکسالی ، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی همچنین بیان کرد : در گلخانه های دریایی برای خنک کردن داخل گلخانه از آب دریا استفاده می شود و جریان آب روی بخشهایی از سازه گلخانه قرار داده می شود .جریان باد هم موجب خنکی شده و رطوبت مورد نیاز گلخانه را تامین می شود و بخش عمده رطوبت و  انرژی مورد نیاز از طریق آب دریا و انرژی خورشیدی تامین می شود .

وی همچنین به تامین آب  گلخانه ها در سواحل از طریق آب شیرین کنهای معمولی هم اشاره کرد و گفت: علاوه بر گلخانه های دریایی گلخانه های دیگری هم داریم که در کنار دریا قابل احداث و توسعه هستند ولی به وسیله سیستم های نمکزدایی از آب مثل سامانه های اسمز معکوس کار می کنند و تفاوت آنها با این نوع گلخانه (دریایی) این است که آب مورد نیار گلخانه از روش نمک زدایی استفاده تامین می شود، و لذا دارای پسابی با شوری بیش از سه برابر آب دریا مواجه است که این پساب مجددا به دریا برگشته و معضلات زیست محیطی زیادی را ایجاد می کند. ولی گلخانه دریایی فناوری سازگار با محیط زیست است. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.