تشریح مکانیزم نظارت بر واردات محصولات تراریخته

مرجع ملی ایمنی زیستی کشور، در سمینار «بیوتکنولوژی میکروریزها و مهندسی ژنتیک»،مکانیزم نظارت بر واردات محصولات تراریخته را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران، دکتر قره یاضی مرجع ملی ایمنی زیستی ایران، در سمینار «بیوتکنولوژی میکروریزها و مهندسی ژنتیک»، که صبح روز سه شنبه یازدهم خرداد ماه در دانشگاه یزد برگزار شد، سیستم نظارت وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست، بر تولید و واردات محصولات تراربخته را تشریح کرد.

دکتر قره یاضی از بررسی تک تک محموله های وارداتی از جنبه تراریختگی خبر داد و افزود: برخی از رسانه هاو پروفسورنماها نقش پرچم فعالیتشان ” ما نمی توانیم” است. آنها می گویند ما نمی توانیم بفهمیم کدام محصولات تراریخته وارد کشورمان می شوند. دکتر قره یاضی به این افراد توصیه کرد مطالعات خود را افزایش دهند و باور کنند که ما می توانیم.

مرجع ملی ایمنی زیستی از همه دعوت کرد از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری بازدید کنند و با توانمندی های کشورمان در ردیابی کمی و کیفی محصولات تراریخته آشنا شوند.

دکتر قره یاضی با تشریح قانون ایمنی زیستی گفت: در کجای دنیا چنین قوانین مترقی راجع به محصولات تراریخته وجود دارد که کشت و مصرف ان را نه تنها مجاز کرده باشد بلکه دولت را مکلف به فراهم اوردن تمهیدات لازم برای انجام این امور کرده باشد.

وی ضمن ابراز امیدواری برای دریافت مجوز پنبه تراریخته و کاشت آن در سال مزین به عنوان رونق تولید، گفت: ما با واردات بی رویه هر نوع محصول کشاورزی اعم از تراریخته و غیر تراریخته مخالف هستیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.