سازمان ملل متحد هشدار داد:

خطر در کمین امنیت غذایی

سازمان ملل متحد هشدار داد که بیش از ۵۰۰ میلیون نفر در جهان ساکن مناطقی هستند که تحت‌تاثیر تغییرات جوی قرار گرفته‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، سازمان ملل متحد هشدار داد که بیش از ۵۰۰ میلیون نفر در جهان ساکن مناطقی هستند که تحت‌تاثیر تغییرات جوی قرار گرفته‌اند و همه کشورها باید به استفاده باثبات از خاک همت ورزند تا پیش از آنکه دیر شود، به محدودسازی انتشار گازهای آلاینده کمک کنند.

کارشناسانی که در مراسم رونمایی از گزارش ویژه تغییرات جوی در ژنو سخنرانی کردند، بر این نکته تاکید داشتند که چگونه افزایش دمای جهان، فشارها بر خاک حاصلخیز را افزایش می‌دهد و این امر می‌تواند امنیت غذایی کره زمین را به خطر بیندازد.

والری میسون دلموته، رئیس یکی از سه کارگروهی که در تدوین این گزارش ۱۲۰۰ صفحه‌ای مشارکت داشته است، در این رابطه گفت:‌ «بشر بیش از ۷۰ درصد سطح بدون یخ کره زمین را تحت تاثیر خود قرار داده است و یک‌چهارم آن هم‌اکنون کیفیت خود را از دست داده است. این بی‌کیفیت شدن خاک تاثیری مستقیم بر میزان کربنی دارد که کره زمین قادر به گنجایش آن است.

در این گزارش همچنین آمده است که بیش از ۸۲۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان با فقر غذایی دست و پنجه نرم می‌کنند و این در شرایطی است که تا ۳۰ درصد از مواد غذایی در جهان نابود یا هدر می‌شود. بر این اساس، محدودسازی گرمایش کره‌زمین می‌تواند به خطر افتادن امنیت غذایی را به تاخیر بیندازد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.