جلوگیری از ورود داروهای مشابه داخل، خواسته تولیدکنندگان

رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران گفت: تولیدکنندگان انتظار دارند تنها دارو‌هایی که تولید داخلی ندارند به میزان نیاز به کشور وارد شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بوتکنولوژی ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سیروس زینلی، رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران گفت: دارو‌های بیو‌تکنولوژی بسیار گران‌قیمت هستند، اما به دلیل حمایت از وارد کنندگان و واردات دارو با ارز دولتی دچار چالش شده‌اند.

او ادامه داد: سهم زیادی از داروی تولید داخل با ارز آزاد تولید می‌شود اما داروی وارداتی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌شود؛ اگر صنعت تولید داخل در شرایط جنگ اقتصادی مورد حمایت قرار نگیرد، مردم در تامین دارو دچار مشکل می‌شوند.

او ادامه داد: سهم زیادی از داروی تولید داخل با ارز آزاد تولید می‌شود اما داروی وارداتی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌شود و اگر صنعت تولید داخل در شرایط جنگ اقتصادی مورد حمایت قرار نگیرد، مردم در تامین دارو دچار مشکل می‌شوند.

رئیس انجمن بیو‌تکنولوژی ایران گفت: اگر تولید داروی داخلی دچار آسیب شود داروی وارداتی با قیمت بالا به دست مردم می‌رسد و ما از دولت می‌خواهیم از واردات مشابه نمونه داخلی جلوگیری کند.

زینلی ادامه داد: درست است که وزارت بهداشت ۵ درصد بازار را در اختیار داروی وارداتی قرار می‌دهد اما وارد کنندگان با برخی ترفند‌ها سهم بیشتری از بازار را در دست می‌گیرند.

رئیس انجمن بیو‌تکنولوژی ایران افزود: دشمن در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی به دنبال آن است که از حفره‌های وارداتی استفاده کند و از این مسیر به کشور و صنعت داخلی آسیب وارد کند.

زینلی بیان کرد: تلاش می‌کنیم چالش صنعت داروی بیو‌تکنولوژی کشور را پیش از ورشکستگی مطرح کنیم اما در سال رونق تولید شاهد سیاست‌های اشتباهی هستیم که در بسیاری موارد باعث تضعیف تولید داخل می‌شود.

رئیس انجمن بیو‌تکنولوژی ایران تاکید کرد: تولیدکنندگان انتظار دارند از ورود دارو‌های مشابه داخلی به کشور جلوگیری شود و تنها دارو‌هایی که تولید داخلی ندارند به میزان نیاز به کشور وارد شود.

زینلی گفت: انتظار داریم از شرکت‌های دانش بنیان بیشتر حمایت شود چرا که این شرکت‌ها می‌توانند بسیاری از دارو‌های وارداتی را تولید کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.