استاد پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‎فناوری

ممنوعیت تراریخته در اروپا دروغ است!

دکتر محمدعلی ملبوبی، استاد پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‎فناوری، صبح امروز در سومین همایش بین المللی و یازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی از لزوم آگاهی بخشی عمومی در مورد محصولات تراریخته و وضعیت تولید و مصرف آن در ایران و جهان سخن گفت.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران دکتر محمدعلی ملبوبی، استاد پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‎فناوری، صبح امروز در سومین همایش بین المللی و یازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی از لزوم آگاهی بخشی عمومی در مورد محصولات تراریخته سخن گفت.

وی اظهار کرد: مخالفت‎ها با محصولات تراریخته غالبا به دلیل نبود شناخت از این فناوری است. اگر مردم در ابتدا آموزش ببینند و با تراریخته آشنا شوند، نظر مثبتی نسبت به آن خواهند داشت.

ملبوبی ادامه داد: با بهبود شرایط بهداشتی و کاهش مرگ و میر افزایش جمعیت با افزایش تولید غذا تناسب نداشته است. برای تامین غذای کافی برای جمعیت باید از فناوری کمک گرفت.

رابطه ارگانیک با تراریخته چیست؟

دکتر ملبوبی تشریح کرد: ارگانیک طبق تعریف، محصولی است که بر انسان، خاک و به طور کلی اکوسیستم تاثیر سوئی نداشته باشد. در تولید محصولات ارگانیک در حد امکان از مواد طبیعی استفاده می‎شود؛ اما به تدریج استثناهایی پیش آمد که از کودهای مصنوعی هم استفاده کنند. در سال 1998 بیانیه‎ای صادر شد که طبق آن محصولات تراریخته نمی‎توانند ارگانیک باشند. این بیانیه بیشتر جنبه سیاسی داشت تا علمی. به این ترتیب محصولات ارگانیک به عنوان جریان اصلی ضد تراریخته شناخته می‎شوند.

وی افزود: دکتر پاتریک مور، استاد دانشگاه پرایگر، یکی از موسسان صلح سبز است که معتقد است سیاست‎های صلح سبز جنایت علیه بشریت است. صلح سبز به عنوان یکی از مخالفان سرسخت فناوری به ویژه فناوری‎های زیستی، مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته شناخته شده است. مواضع این سازمان همواره در مجامع علمی معتبر مورد انتقاد بوده است. در سال 2016 گذشته صد و هفت نفر از برندگان جایزه نوبل از صلح سبز خواستند که به مخالفت با تراریخته‎ها پایان دهد.

این چهره تاثیر‎گذار بیوتکنولوژی گفت: مهندسی ژنتیک یک فناوری رو به رشد هم در کشورهای توسعه یافته و هم در کشورهای در حال توسعه است. در سال گذشته میلادی 26 کشور از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپایی محصولات تراریخته را کشت کردند. اینکه گفته می‎شود محصولات تراریخته در اروپا ممنوع هستند دروغ است. بیش از صد رخداد تراریخته در اروپا مجوز دریافت کرده است. کشورها با توجه به نیازی که به یک محصول دارند و اقلیمشان انتخاب می‎کنند که چه محصولی را بکارند و این شامل محصول تراریخته هم می‎شود.

ملبوبی افزود: 17 میلیون خرده کشاورز با کشت محصولات تراریخته از مزایای آن بهره‎مند شده‎اند. محصولات تراریخته تا کنون 9 میلیارد دلار ارزش افزوده ایجاد کرده است.

محصولات تراریخته بیش از 22 سال است که در سراسر جهان مصرف می شوند. این محصولات به مقدار زیادی به کشور ما نیز وارد می شوند. پیشرفت مطالعات در سطح جهان نشان داده است که نگرانی ها در مورد تراریخته‎ها بی مورد است. اما همین نگرانی ها در کشور ما باعث تأخیر در تولید ملی شده است.

وی تاکید کرد: طبق یک فرضیه شرکت های چند ملیتی هزینه‎ها را برای تولید محصولات تراریخته زیاد می‎کنند تا به این ترتیب تولید این محصولات را در انحصار خود نگه دارند. لازم است آگاهی بخشی عمومی نسبت به محصولات تراریخته افزایش یابد تا مردم با شنیدن اطلاعات نادرست دچار تشویش نشوند و تولید ملی محقق شود.

گفتنی است: در تعریف IFOAM از محصول ارگانیک، سالم بودن محصول ذکر نشده است. بنیان‎گذاران محصولات ارگانیک مدعی نیستند که محصولات ارگانیک سالمتر هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.