استخراج ژنوم کامل انسان از آدامس ۵۷۰۰ ساله

محققان دانشگاه کپنهاگ دانمارک، توانستند ژنوم کامل انسان را از یک تکه آدامس متعلق به چندهزار سال قبل استخراج کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایرنا، چندی قبل باستان شناسان در منطقه سیلتهلم واقع در جنوب دانمارک تکه‌ای آدامس کشف کردند که ۵۷۰۰ سال عمر داشت و از صمغ درخت توس ساخته شده بود. اکنون محققان دانشگاه کپنهاگ توانستند دی ان ای کامل انسان را از این آدامس استخراج کنند. به گفته محققان، این یک منبع دست نخورده دی ان ای متعلق به انسان‌های باستانی است.

علاوه بر این محققان توانستند دی ان ای مربوط به میکروب‌های دهان و چندین پاتوژن مهم انسان را از این آدامس استخراج کنند. اجداد ما در محیط زیست متفاوتی زندگی می‌کردند و سبک زندگی و رژیم غذایی آن‌ها با ما تفاوت داشته است. بنابر این شناسایی نحوه اثرگذاری این عوامل بر میکروبیوم دهان آن‌ها موضوع جالبی برای محققان است.

با تجزیه و تحلیل دی ان ای به دست آمده، محققان به این نتیجه رسیدند که آدامس مذکور توسط یک زن جویده شده است. ساختار ژنتیکی این زن بیشتر شبیه جامعه شکارچی- گردآورنده ساکن سرزمین اصلی اروپا است و شباهت چندانی به ساکنین منطقه اسکاندیناوی در آن دوران ندارد. همچنین محققان دریافتند رنگ پوست و موی او تیره بوده و چشمان روشنی داشته است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.