اولين جنس باکتری بومی ايراني توسط مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران شناسايي و ثبت شد

محققان مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران موفق شدند برای اولین بار يك جنس باکتری ايراني با نام”Alteribacillus bidgolensis ” را از منطقه کاشان شناسايي و ثبت نمايند

محققان مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران موفق شدند برای اولین بار يك جنس باکتری ايراني با نام"Alteribacillus bidgolensis " را از منطقه کاشان شناسايي و ثبت نمايند.
به گزارش روابط عمومي مركز، دكتر سيد ابوالحسن شاهزاده فاضلي، رييس مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران، در خصوص شناسايي و گزارش بين المللي اين ميكروارگانيسم جديد گفت: تا کنون 9200 گونه باکتری از بیش از 2000 جنس باکتریایی در کره زمین شناخته شده است که این مقدار کمتر از 1% کل باکتری‌های عالم حیات است در این میان باکتری‌های که در شرایط بسیار سخت حيات مانند غلظت بالاي نمك در حد اشباع در دریاچه‌های نمک، دماهای بسیار بالا تا 120 درجه سانتیگراد مانند چشمه‌های داغ و جوشان و کوه‌های آتشفشانی و شرايط بسیار اسيدي یا قلیایی زندگي كنند و به آنها اکستریموفیل یا سختی دوست گفته می‌شود، بسیار مهم هستند. زیرا شرایط سختی که این میکروارگانیسم‌ها در آن زندگی می‌کنند شرايط حاكم بر اغلب فرآيندهاي صنعتي است و این باعث شده که اين گروه از ميكروارگانيسم‌ها و فرآورده‌هاي آنها در مقوله بيوتكنولوژي صنعتي مورد توجه قرار گيرند و از آنها به عنوان ميكروارگانيسم‌هايي با توانمندي خاص در توليد تركيباتي نظير آنزيم‌ها، رنگيزه‌ها و ترکیبات دارویی مختلف ياد شود. همچنین این میکروارگانیسم‌ها در پاکسازی زیستی و بخش‌های مختلف صنایع نظامی دارای کاربردهای فراوان هستند.
شاهزاده فاضلي افزود: جنس باکتری شناسايي شده جنس جديدي است كه با نام علمي Alteribacillus bidgolensis در معتبرترين ژورنال بين المللي سيستماتيك میکروبیولوژی (IJSEM) منتشر گرديد و به عنوان اولين جنس باکتری شناسايي شده از ايران به صورت بين المللي گزارش شد. اين ميكروارگانيسم به عنوان يك ذخيره ارزشمند هم اكنون در بانك ميكروارگانيسم‌هاي مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران با شماره دسترسي IBRC-M 10614T ثبت و نگهداري مي‌شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.