برگزاري مجمع عمومي ساليانه انجمن ايمني زيستي با حضور اعضا و هيئت مديره در محيطي صميمي

مجمع عمومي ساليانه انجمن ايمني زيستي در تاريخ 27/12/1389 با حضور اعضا و هيئت مديره انجمن ايمني زيستي در جمعي دوستانه در خانه كشاورز برگزار شد.

مجمع عمومي ساليانه انجمن ايمني زيستي در تاريخ 27/12/1389 با حضور اعضا و هيئت مديره انجمن ايمني زيستي در جمعي دوستانه در خانه كشاورز برگزار شد.
در آغاز اين نشست دكتر قره‌ياضي رئيس انجمن ايمني زيستي ضمن آرزوي شادي ارواح طيبه شهداي اسلام و شهيدان جمع حاضر و خوشامد گويي به شركت كنندگان و بيان مقدمه‌اي از دستاوردهاي انجام شده در يكسال گذشته كسب رتبه الف و اخذ مجوز انتشار نشريه علمي پژوهشي را تبريك گفتند. خانم مهندس مختاري نايب رئيس انجمن با ارائه گزارش كاملي از عملكرد انجمن در سال 1389 از كميسيون انجمن‌هاي علمي كشور به خاطر اهتمام بر حمايت و در عین حال ارزيابي عملكرد انجمن‌هاي علمي انجمن‌ها از اعضا خواستند تا با مشاركت در تنظيم گزارش فعاليت‌ها و ارائه گزارش عملكرد خود انجمن را در نيل به جايگاه برتر ياري كنند. وي افزود چنانچه ما فقط مي‌توانستيم مقالات اعضايي را كه در همين مجمع گردهم آمده‌اند جمع كنيم يقينا مي‌توانستيم رتبه اول بين رشته‌اي را از آن خود كنيم.
سپس دكتر قره ياضي ضمن ارائه عملكرد انجمن در سال 1390 برنامه‌هاي سال 1391 انجمن را نيز به اجمال ارائه كرد. وي خاطر نشان كردند كه فعاليت‌هاي انجمن در سال 1390 چندين برابر فعاليت‌هاي آن در سال 1389 بوده است. در ادامه ايشان از آقاي دكتر براري به عنوان مشوق و حمايت كننده انجمن ايمني زيستي ياد كرده و از ايشان به پاس تلاش‌هاي بيشائبه‌شان در زمينه بازيابي جايگاه شايسته انجمن‌هاي علمي در كشور و هر چه غني‌تر شدن فعاليت‌هاي انجمن تشكر و قدرداني كرد. وي در ادامه مشكلات موجود در مسير توسعه مهندسي ژنتيك و ايمني زيستي در كشور را وجود مديران ناكارآمد و فناوري هراس ارتباط داده و تمامي اعضا انجمن و هيئت مديره را به فعاليت بيشتر و موثرتر دعوت كردند.
اعضاي مجمع عمومي به اتفاق از تلاش‌هاي انجمن به ويژه اعضاي هيئت مديره و رئيس انجمن ايمني زيستي رئيس انجمن ايمني زيستي تقدير كردند و از رئيس اين انجمن خواستند تا مراتب تقدير و تشكر اعضاي مجمع عمومي اين انجمن را به طور كتبي و شفاهي به حضور دكتر مرتضي براري دبير كميسيون انجمن‌هاي علمي كشور منعكس كنند.
دكتر ملبوبي رئيس انجمن بيوتكنولوژي كشور كه خود جزو اعضاي ارشد انجمن ايمني زيستي نيز هست سخنران بعدي جلسه بود كه با ارائه گزارش مبسوطي در مورد تصويب قانون ايمني زيستي، تلاش مديريت پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي در مورد شمول قانون ايمني زيستي بر تحقيقات ميداني و بازدارندگي هرچه بيشتر قانون و ممانعت از اجراي قانون ايمني زيستي طي دو سال گذشته آخرين وضعيت پيش نويس آيين نامه اجرايي قانون ايمني زيستي را براي اطلاع حضار تشريح كرد. وي با ارائه مستنداتي گفت: با وجود عدم برگزاري جلسات كميسيون تخصصي دبيرخانه شورا، تنها و تنها بر اساس هماهنگي‌ها و تقاضاي برخي از افراد در وزارت بهداشت، هر روز بندهاي جديد و صد البته بازدارنده‌اي به پيش نويس آئين نامه اجرايي افزوده مي‌شد كه نگران كننده است. وي نبود آئين نامه اجرايي قانون ايمني زيستي را هم به عنوان نشانه‌اي بر تلاش برخي "دولتي‌ها" براي جلوگيري از مهندسي ژنتيك در كشور و هم به عنوان بهانه‌اي براي اين منظور تلقي كرده و گفتند پس چگونه است كه وقتي آيين نامه اجرايي قانون ايمني زيستي نداريم كسي جلوي واردات محصولات تراريخته را نمي‌گيرد و همه صرفا به دنبال جلوگيري از توليد داخل هستند؟ وي در ادامه با بيان اينكه يكي از بزرگترين معضلات موجود در مسير رو به رشد ايمني زيستي گزارشات هراس آوري است كه برخي از مديران دولتي از گذشته و حال حاضر انتشار داده و مي‌دهند و با تبليغات گسترده در دسترس عموم مردم قرار مي‌گيرد جلسه را به ميزگردي علمي براي بحث و تبادل نظر اعضا و ديگر اساتيد بنام ديگر ايمني زيستي و مهندسي ژنتيك تبديل كردند.
پس از پايان سخنراني دكتر ملبوبي و پرسش و پاسخ، جلسه مجمع عمومي به صورت بحث آزاد در اختيار شركت كنندگان در مجمع قرار گرفت. اعضاي مجمع عمومي خواهان توسعه فعاليت‌ها و به ويژه تبليغ بيشتر براي انجمن و فعاليت‌هاي آن شدند و ضمن تاكيد بر ادامه فعاليت‌هاي هيئت مديره براي راه اندازي شعب استاني و انجام تبليغات و دعوت از وزارت دفاع براي حضور در جلسات انجمن و انجام تحقيقات و مطالعات مشترك در مورد پدافند غيرعامل سخناني را اعلام كردند. آقايان دكتر پيمان آزادي، پژمان نوروزي، بابك ناخدا، زين العابديني، مهندس نخستين حقيقي، و تني ديگر از اعضا و خانم‌ها دكتر خوش خلق سيما، مهندس فهيمدخت مختاري، مهندس انتصاري و …در اين زمينه نقطه نظرهاي خود را اعلام كردند. مصوبات اين جلسه مجمع به شرح زير جهت تعقيب و اجرا به هيئت مديره اعلام شد
·         مخالفت به اتفاق آرا با پيش نويس فعلي آئين نامه اجرايي قانون ايمني زيستي، انتقاد از عدم اطلاع رساني و اتخاذ تصميم پشت درهاي بسته و عدم ارسال آخرين نسخه‌هاي آيين نامه حتي به نماينده قانوني انجمن‌ها كه با حكم رئيس جمهور عضو شوراي ملي ايمني زيستي است، مغايرت آيين نامه با قانون و بازدارندگي گسترده آن خواهان پيگيري بيشتر هيئت مديره انجمن ايمني زيستي براي اصلاح پيش نويس قانون ايمني زيستي و تسريع در تصويب و اجراي آئين نامه اي شفاف، منطبق با قانون، رو به جلو و حضور گسترده اعضاي انجمن‌هاي علمي در همه اركان اجراي اين قانون شدند.
·         اعضاي شركت كننده در مجمع عمومي به اتفاق آرا از دكتر مرتضي براري دبير محترم كميسيون انجمن‌هاي علمي كشور و همكاران محترم وي به خاطر تلاش و صداقت، جدين و پشتكار و حمايت وي از انجمن‌هاي علمي تشكر و قدرداني به عمل آورده از رياست انجمن ايمني زيستي خواستند تا مراتب تقدير و تشکر خود را از مشار اليه و همکاران وي به صورت كتبي و شفاهي به ايشان ابلاغ كنند.
·         شركت كنندگان در مجمع از تلاش‌هاي صادقانه خانم مهندس كهك مسئول محترمه دبيرخانه انجمن ايمني زيستي، خانم مهندس عبيري مسئول محترمه دبيرخانه و سايت مركز اطلاعات بيوتكنولوژي ايران، خانم مهندس روحاني و خانم مهندس نسرين اباذري اعضاي افتخاري مركز اطلاعات بيوتكنولوژي ايران، خانم مهندس كهریزی و مهندس انتصاري به خاطر تلاششان در انتشار خبرنامه ايمني زيستي، اعضاي هيئت تحريريه نشريه علمي ترويجي ايمني زيستي و سردبير اين نشريه و تلاش‌هاي صادقانه كليه اعضاي هيئت مديره تشكر و تقدير به عمل آوردند. اعضا همچنين از تلاش‌هاي خانم‌ها مهندس خسروي، مهندس متقي و مهندس فيض بخش مسئولان پيشين دبيرخانه انجمن ايمني زيستي تقدير و تشكر كردند.
در خاتمه دكتر قره‌ياضي دستاوردهاي حاصله و كسب رتبه اول و ممتاز انجمن ايمني زيستي را حاصل تلاش تك تك اعضاي انجمن در دورافتاده‌ترين نقاط كشور عنوان كرد و ضمن تبريك پيشاپيش حلول سال نو وآرزوي سالي توام با سربلندي و عزت براي كشور، مسئولين، مردم و اعضاي محترم انجمن ايمني زيستي و خانواده‌هايشان، قول داد در سال 1391 حداقل دو جلسه مجمع عمومي برگزار شود و از اعضا براي تلاش بيشتر در جهت توسعه علمي كشور دعوت كرد. حاضرين پس از اتمام جلسه و ادامه بحث‌هاي صميمانه در ضيافت شامي كه از سوي انجمن برپا شده بود شركت كردند. در هنگام صرف شام نيز شام دكتر ملبوبي به جمع بندي سخنراني خود پرداخته و پيگيري و عملكرد اعضاي جوان و دانشجويان را براي تداوم دانش ايمني زيستي موثر دانست. ايشان با تاكيد بر قدرت نفوذ و پتانسيل بي نظير نيروهاي علمي و آموزش ديده در پيشبرد اهداف انجمن خاطر نشان كردند نسل جوان بايد با آگاهي قدم برداشته و موانع شناخته شده در توسعه مهندسي ژنتيك را با كمك تجربيات موجود هموار كنند.
 
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.