ثبت نخستين تعيين توالي كامل ژنوم باكتري‌هاي بومي ايران در (NCBI)

توالي يابي ژنوم دو باكتري شور پسند با نام‌هاي Oceanimonas sp. GK1 وNesterenkonia sp. Strain: F به عنوان اولين و تنها پروژه توالي يابي ايراني كه به صورت كامل ژنوم آن توسط مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران توالي يابي شده، نتايج آن در NCBI ثبت و …

توالي يابي ژنوم دو باكتري شور پسند با نام‌هاي Oceanimonas sp. GK1 وNesterenkonia sp. Strain: F به عنوان اولين و تنها پروژه توالي يابي ايراني كه به صورت كامل ژنوم آن توسط مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران توالي يابي شده، نتايج آن در NCBI ثبت و در ژورنال معتبر بين المللي Journal of Bacteriology چاپ و گزارش شده است.

به گزارش روابط عمومي مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران، دكتر سيد ابوالحسن شاهزاده فاضلي، رئيس مركز، در خصوص نتايج اين پروژه و ثبت آن گفت: در راستاي رسالت مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران در شناسايي و ذخيره ذخاير ژنتيكي كشور، بانك مولكولي مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران براي اولين بار در كشور و با استفاده از تكنيك‌هاي توالي يابي پيشرفته (Next Generation Sequencing)، به شناسايي و تعيين ترادف ژنومي دو باكتري بومي جدا شده از درياچه‌هاي شور ايران مبادرت ورزيد. اين دو باكتري شور پسند با نام‌هاي Oceanimonas sp. GK1 و Nesterenkonia sp. Strain: F در طي آزمايش‌های ميكروبيولوژيك به ترتيب داراي توانمندي و قابليت بسيار خوبي در توليد طبيعي پليمر بتا هيدروكسي بوتيرات (PHB) (پلاستيك زيست تخريب‌پذير) و آنزيم آميلاز تشخيص داده شدند. پليمر PHB و آنزيم آميلاز كاربرد و اهميت فوق العاده‌اي در صنعت، تحقيقات و حتي پزشكي دارند.

شاهزاده فاضلي افزود: توالي كامل ژنوم اين دو باكتري به اندازه 2812133 جفت باز و تعداد 2484 ژن براي باكتري Nesterenkonia sp. Strain: F و 3514537 جفت باز و تعداد 3338 ژن براي باكتري Oceanimonas sp. GK1 به همراه مشخصات تمام ژن‌هاي شناسايي شده بر روي آنها، به عنوان اولين ژنوم‌هاي بومي ايران در پايگاه اطلاعاتي بيوتكنولوژي آمريكا (NCBI) ثبت شده و قابل دسترس است. همچنين نتايج اين تحقيقات در يكي از معتبرترين ژورنال‌هاي باكتري‌شناسي دنيا (Journal of Bacteriology)‌ در سال 2011 و 2012 با نشاني دسترسي اينترنتي ذيل به چاپ رسيده است.


Oceanimonas sp. GK1
Nesterenkonia sp. Strain: F

http://jb.asm.org/content/194/8/2123.full?sid=80993103-fa60-41c4-a574-5400c42777dd

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.