ثبت نخستین تعیین توالی کامل ژنوم باکتری‌های بومی ایران در (NCBI)

توالی یابی ژنوم دو باکتری شور پسند با نام‌های Oceanimonas sp. GK1 وNesterenkonia sp. Strain: F به عنوان اولین و تنها پروژه توالی یابی ایرانی که به صورت کامل ژنوم آن توسط مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران توالی یابی شده، نتایج آن در NCBI ثبت و …

توالی یابی ژنوم دو باکتری شور پسند با نام‌های Oceanimonas sp. GK1 وNesterenkonia sp. Strain: F به عنوان اولین و تنها پروژه توالی یابی ایرانی که به صورت کامل ژنوم آن توسط مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران توالی یابی شده، نتایج آن در NCBI ثبت و در ژورنال معتبر بین المللی Journal of Bacteriology چاپ و گزارش شده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رئیس مرکز، در خصوص نتایج این پروژه و ثبت آن گفت: در راستای رسالت مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در شناسایی و ذخیره ذخایر ژنتیکی کشور، بانک مولکولی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران برای اولین بار در کشور و با استفاده از تکنیک‌های توالی یابی پیشرفته (Next Generation Sequencing)، به شناسایی و تعیین ترادف ژنومی دو باکتری بومی جدا شده از دریاچه‌های شور ایران مبادرت ورزید. این دو باکتری شور پسند با نام‌های Oceanimonas sp. GK1 و Nesterenkonia sp. Strain: F در طی آزمایش‌های میکروبیولوژیک به ترتیب دارای توانمندی و قابلیت بسیار خوبی در تولید طبیعی پلیمر بتا هیدروکسی بوتیرات (PHB) (پلاستیک زیست تخریب‌پذیر) و آنزیم آمیلاز تشخیص داده شدند. پلیمر PHB و آنزیم آمیلاز کاربرد و اهمیت فوق العاده‌ای در صنعت، تحقیقات و حتی پزشکی دارند.

شاهزاده فاضلی افزود: توالی کامل ژنوم این دو باکتری به اندازه 2812133 جفت باز و تعداد 2484 ژن برای باکتری Nesterenkonia sp. Strain: F و 3514537 جفت باز و تعداد 3338 ژن برای باکتری Oceanimonas sp. GK1 به همراه مشخصات تمام ژن‌های شناسایی شده بر روی آنها، به عنوان اولین ژنوم‌های بومی ایران در پایگاه اطلاعاتی بیوتکنولوژی آمریکا (NCBI) ثبت شده و قابل دسترس است. همچنین نتایج این تحقیقات در یکی از معتبرترین ژورنال‌های باکتری‌شناسی دنیا (Journal of Bacteriology)‌ در سال 2011 و 2012 با نشانی دسترسی اینترنتی ذیل به چاپ رسیده است.


Oceanimonas sp. GK1
Nesterenkonia sp. Strain: F

http://jb.asm.org/content/194/8/2123.full?sid=80993103-fa60-41c4-a574-5400c42777dd

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.