کنترل مالاریا توسط پشه‌های تراریخته

ترجمه و تنظیم: نغمه عبیری-
بر اساس گزارشی که چهارشنبه سیزدهم ژوئن توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا در ارواین منتشر شد، دانشمندان این دانشگاه موفق به پرورش پشه‌هایی شده‌اند که قادر به انتقال انگل مالاریا به انسان‌ها نیستند. این دستاوردی مهم در کمک به …

بر اساس گزارشی که چهارشنبه سیزدهم ژوئن توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا در ارواین منتشر شد، دانشمندان این دانشگاه موفق به پرورش پشه‌هایی شده‌اند که قادر به انتقال انگل مالاریا به انسان‌ها نیستند. این دستاوردی مهم در کمک به کنترل یکی از حساس‌ترین مشکلات بهداشت عمومی جهان است.
آنتونی جیمز و همکارانش از دانشگاه کالیفرنیا و موسسه پاستور پاریس موفق به تولید نمونه‌ای از پشه آنوفل به نام Stephensi که عامل اصلی مالاریا در هند و خاورمیانه است، شده‌اند که مانع پیشرفت انگل مالاریا می‌شود. این پشه‌ها قادر به انتقال بیماری توسط نیش نیستند.
آنتونی جیمز پروفسور برجسته دانشگاه کالیفرنیا در زمینه میکروبیولوژی، ژنتیک مولکولی، بیولوژی مولکولی و بیوشیمی گفت: " این اولین نمونه از پشه تراریخته ناقل مالاریا است که به صورت بالقوه قادر به زندگی در جمعیت‌های غیرتراریخته است."
بیش از 40 درصد جمعیت جهان در مناطقی زندگی می‌کنند که خطر ابتلا به مالاریا در آنجا زیاد است. بر اساس اعلام مراکز کنترل و پیشگیری بیماری، سالانه 300 الی 500 میلیون مورد بیماری مالاریا اتفاق می‌افتد که نزدیک به یک میلیون نفر از آنها جان خود را از دست می‌دهند که بیشتر آنها کودکان، نوجوانان و زنان باردار آفریقایی هستند.
جیمز گفت: "یکی از مزیت‌‌های روشی که همکاران من از آن استفاده کرده‌اند اینست که می‌توان آنرا بر روی انواع مختلفی از پشه‌ها که انگل Plasmodium falciparumرا نگهداری کرده و انتقال می‌دهند از جمله انواع آفریقایی بکار برد."
محققین از مطالعه بر روی موش به این روش دست یافته‌اند. موشی که با نوع مالاریای انسانی آلوده شده باشد آنتی‌بادی‌هایی تولید می‌کند که انگل را از بین می‌برد. تیم تحقیقاتی جیمز با بررسی ترکیبات مولکولی واکنش سیستم ایمنی موش به مهندسی ژن‌هایی پرداختند که می‌توانستند واکنش مشابهی را در پشه‌ها ایجاد کند. در نمونه‌‌ای که محققان بر روی آن کار کردند آنتی‌بادی‌هایی که در پشه‌های تراریخته رها شده بود انگل را برای دیگران بی‌خطر می‌کرد.
جیمز ادامه داد:" ما حذف کامل نوع آلوده کننده انگل مالاریا را مشاهده کرده‌ایم. این فرآیند انسداد در درون حشره‌ ناقل مالاریا به طور قابل توجهی می‌تواند موجب کاهش بیماری و مرگ در انسان‌ها شود."
منبع: دانشگاه کالیفرنیا- ارواین
ترجمه و تنظیم: نغمه عبیری
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.