انتقال ژن اینترفرون گامای انسانی، اولئوسین به گیاه آفتابگردان

تهیه و تنظیم: نغمه عبیری (به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان)-
پژوهشگر دانشگاه تربیت مدرس موفق به انتقال ژن اینترفرون گامای انسانی،‌ اولئوسین به گیاه آفتابگردان شد.
مریم مرتضایی‌فر دانشجوی کارشناسی ارشد اصلاح نباتات و بیوتکنولوژی دانشگاه تربیت مدرس …

پژوهشگر دانشگاه تربیت مدرس موفق به انتقال ژن اینترفرون گامای انسانی،‌ اولئوسین به گیاه آفتابگردان شد.
مریم مرتضایی‌فر دانشجوی کارشناسی ارشد اصلاح نباتات و بیوتکنولوژی دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با خبرنگار صنفی آموزشیباشگاه خبرنگارانگفت: استفاده از گیاهان به عنوان بیوراکتور جهت تولید انبوه و ارزان پروتئین‌های نوترکیب را می‌توان تحت عنوان زراعت ملکولی معرفی کرد. در این عرصه می‌توان از بخش‌های مختلف گیاهان به منظور تولید و ذخیره‌سازی پروتئین‌های نوترکیب بهره جست که بذر گیاهان روغنی یکی از آنهاست.
وی افزود: هدف گیری پروتئین‌های نوترکیب، به اجسام روغنی در بذرها، موجب آسان‌تر شدن مراحل استخراج پروتئین‌های نو ترکیب می‌شود، به همین دلیل می‌توان با استفاده از پیشبر بذری و همچنین اتصال ژن مورد نظر به ژن اولئوسین گیاهی، موجب هدف‌گذاری صحیح پروتئین‌های نو ترکیب به اجسام روغنی شد.
مرتضایی‌فر تصریح کرد: اینترفرون‌ها از جمله پروتئین‌هایی هستند که ارزش درمانی بسیار بالایی دارند، بنابراین، تولید اینترفرون از منابع دائمی ایمن و ارزان حائز اهمیت ویژه است که در این تحقیق برای بیان اینترفرون گامای انسانی در بذر گیاه آفتابگردان (Helianthus onnuusl) و قرارگیری آن اجسام روغنی، از ناقل و ترکیب pbllfny-oleosin استفاده شد.
وی اظهار داشت: ژن اینترفرون گامای انسانی در پایین دست ژن اولئوسین همانه‌سازی شده و بین دو ژن توالی برشی پروتئولیتیک وجود دارد که این دو ژن تحت کنترل پیشبر بذری (napin) هستند. این ژن با ژن اولئوسین فیوژ شده بود و به کمک آفتابگردان برای انتقال ژن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مرتضایی‌فر تصریح کرد: گزینش گیاهان تراریخته نیز بر روی محیط حاوی (40mg1-1) کاناماسیین صورت پذیرفت و برای بازاریابی گیاهان از محیط کشت ms همراه با هورمون‌ها و ترکیبات ضروری استفاده شد. گیاهان گزینش شده به محیط طویل‌سازی و ریشه‌زایی و سپس به گلدان منتقل شدند. وی خاطر نشان کرد: در نهایت آنالیز گیاهان تراریخته در سطحدی.ان.اِ  با روشواکنش زنجیرهای پلیمرازو با استفاده از آغاز گرهای اختصاصی ژن، بیانگر انتقال موفقیت آمیز ژن (IFNY) بر گیاهان تراریخته بود.
 
مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران ضمن استقبال و تمجید از این پژوهشگر جوان به اطلاع میرساند که عمل انتقال ژن و نیل به مقصود برای تولید یک محصول مانند اینترفرون گامای انسانی مجموعه عملیات فوق‌العاده پیچیدهای است که گزارش حاضر تنها آغاز راه را نشان میدهد. برای مثال بدون ارائه آنالیز سادرن و تنها با اتکا بر نتایج آنالیز PCR نمی‌توان حتی در مورد انتقال موفق ژن به گیاهان تراریخته هم اطمینان کافی داشت. مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران آمادگی خود را برای ارائه مشاوره به دانشجویان و پژوهشگران کشور در مورد انجام صحیح تجزیه‌های مولکولی و پروژه‌های انتقال ژن اعلام داشته برای سرکار خانم مهندس مرتضاییفر نیز آرزوی موفقیتهای روزافزون در زمینه مهندسی ژنتیک و تولید و مصرف گیاهان تراریخته را دارد.
 
تهیه و تنظیم: نغمه عبیری (به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان)
 
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.