علیرضا زاکانی: همکاری با انجمن‌های علمی و تخصصی مردم نهاد موجب توانمند شدن مجلس می‌شود.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران، اولین جلسه هم اندیشی مدیران گروه‌های تخصصی سامانه هم‌اندیشی تشکل‌های غیردولتی ایران در مجلس شورای اسلامی عصر دیروز در محل کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
در این جلسه …

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران، اولین جلسه هم اندیشی مدیران گروه‌های تخصصی سامانه هم‌اندیشی تشکل‌های غیردولتی ایران در مجلس شورای اسلامی عصر دیروز در محل کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
در این جلسه که به ریاست دکتر علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران و عضو هیئت امنای این سامانه برگزار شد دکتر الموتیان جانشین رئیس اداره قوانین مجلس شورای اسلامی، دکتر پیام عربزاده رئیس سامانه و، دکتر شریعتی نیاسری رئیس شورای انجمن‌های علمی کشور، جمعی از روسای انجمن‌های علمی و مدیران گروه‌های تخصصی سامانه از جمله دکتر محمدعلی ملبوبی رئیس انجمن بیوتکنولوژی و دکتر بهزاد قره‌یاضی رئیس انجمن ایمنی زیستی نیز حضور داشتند. دکتر زاکانی تشکیل سامانه را حرکتی در جهت توانمند شدن مجلس شورای اسلامی عنوان کرد. وی افزود: "مجموعه انجمن‌های علمی و تشکل‌های غیر دولتی از خصوصیت‌ها و ویژگی‌های خاصی برخوردارند که آنها را فراتر از مجموعه‌های دولتی قرار می‌دهد. چنانچه انجمن‌های علمی در حوزه‌های تخصصی خود موضوعاتی را با نگاهی کارشناسانه مد نظر قرار دهند و از بین موضوعات مهم اهم آنها را انتخاب و به مجلس ارائه دهند می‌تواند منشای قانون گذاری یا نظارتی فعال باشد. از سوی دیگر اگر موضوعی در مجلس طرح می‌شود و مجلس فعال می‌شود این نخبگان و انجمن‌های فعال می‌توانند به مجلس بیایند و این فعالیت‌ها را عمق ببخشند تا ما به طور موسمی تصمیم نگیریم. از طرف دیگر انجمن‌های علمی می‌توانند بازخورد اقدامات مجلس را هم به او ارائه دهند و اعلام نظر کنند. از هر جهت نگاه کنیم پیوستگی قوه مقننه با نخبگان جامعه نعمت بزرگی است. ما امیدواریم از طریق این سامانه بتوانیم این پیوستگی را بین نخبگان جامعه با کل مجلس و کمیسیون‌های تخصصی مجلس فراهم کنیم".
پس از دکتر زاکانی دکتر الموتیان جانشین رئیس اداره قوانین مجلس شورای اسلامی و تنی چند از نمایندگان تشکل‌های مردم نهاد غیر دولتی و انجمن‌های علمی در مورد نحوه مشارکت در قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای قانون اظهار نظر کردند.
گفتنی است تاسیس این سامانه به همت خانم دکتر زهره الهیان نماینده دور هشتم مجلس شورای اسلامی رقم خورد اما تاسیس آن به ابتدای دوره نهم موکول شد. اعضای هیئت موسس این سامانه عبارتند از: حجت الاسلام ابوترابی نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی، دکتر علیرضا زاکانی، دکتر حسین نجابت، دکتر الیاس نادران، دکتر محمد دهقان، دکتر پیام عربزاده، آقای حسینعلی حاجی، آقای شهروز افخمی، آقای محمدصالح جوکار و مهندس ذوالانوار.
مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران (IRBIC)
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.