انتخاب دکتر بهزاد قره‌یاضی به ریاست انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات کشور

تهیه و تنظیم: نغمه عبیری-
به دنبال برگزاری مجمع عمومی انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات در حاشیه دوازدهمین کنگره علوم زراعت و اصلاح نباتات کشور عصر امروز دکتر بهزاد قره‌یاضی بنیانگذار پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و مجری طرح برنج تراریخته به مدت دو سال به ریاست این انجمن انتخاب شد.

 

به دنبال برگزاری مجمع عمومی انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات در حاشیه دوازدهمین کنگره علوم زراعت و اصلاح نباتات کشور عصر امروز دکتر بهزاد قره‌یاضی بنیانگذار پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و مجری طرح برنج تراریخته به مدت دو سال به ریاست این انجمن انتخاب شد. دکتر مظاهری رئیس پیشین این انجمن که با وجود کسب رتبه اول در بین انجمن‌های شاخه کشاورزی و کسب بالاترین آرا در انتخابات اخیر انتخاب شده است با وجود اتفاق آرا در بین اعضای منتخب هیئت مدیره برای تمدید ریاست وی، به دلیل مشکلات خانوادگی از ادامه این مسئولیت انصراف داد و با نوید باقی ماندن و ادامه همکاری در هیئت مدیره جدید این مسئولیت را بر عهده دانشجوی پیشین خود دکتر قره‌یاضی گذاشت. اعضای هیئت مدیره پس از انتخاب رئیس، به اتفاق آرا دکتر مسعود اصفهانی دبیر علمی دوازدهمین کنگره علوم زراعت و اصلاح نباتات را به عنوان نایب رئیس و دکتر نیراعظم خوش خلق سیما را به عنوان خزانه‌دار این انجمن برگزیدند.

دکتر قره‌یاضی که همچنان داریوش مظاهری را به عنوان استاد و رئیس خود محسوب می‌کند پیش از این نیز چهار دوره عضو هیئت مدیره و یک دوره ریاست این انجمن را عهده‌دار بوده است. وی پس از اخذ درجه کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته زراعت به ترتیب از دانشگاه‌های گیلان و تربیت مدرس، دکترای تخصصی خود را در رشته ژنتیک از موسسه بین‌المللی تحقیقات برنج دریافت و دوره فوق تخصصی در زمینه مهندسی ژنتیک را از همین موسسه بین المللی دریافت کرد. وی بلافاصله پس از اتمام تحصیل، در دوره وزارت دکتر عیسی کلانتری عهده‌دار ماموریت تاسیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی شد و موفق شد این پژوهشکده را در سال 1378 تاسیس و تا سال 1384 که با بروی کار آمدن محمدرضا اسکندری وزیر پیشین جهاد کشاورزی برکنار شد سه پژوهشکده دیگر را در اصفهان، تبریز و رشت راه اندازی کرده تاسیساتی را هم در همدان، مشهد و برخی دیگر از نقاط کشور پایه ریزی کند. معاونت وزیر و ریاست سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در دوره مهندس محمود حجتی اولین وزیر جهاد کشاورزی کشورمان و در هنگامه ادغام وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و کشاورزی سابق جزو درخشانترین دوران مدیریتی وی محسوب می‌شود. نام دکتر قره‌یاضی با بیوتکنولوژی کشاورزی، مهندسی ژنتیک، محصولات تراریخته و ایمنی زیستی عجین است. با وجود تخصص وی در استفاده از نشانگرهای مولکولی شهرت وی بیشتر در زمینه مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته به ویژه برنج تراریخته است.

در دوره اخیر دکتر قره‌یاضی فاقد عناوین دولتی بوده و جزو منتقدین جدی سیاست‌های دولت به ویژه در دوره محمدرضا اسکندری محسوب می‌شود. در این دوره حضور گسترده وی در عرصه‌های بین‌المللی در خور ذکر است. وی راهنمایی یا مشاوره بیش از 80 پایان‌نامه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، انتشار ده کتاب، انتشار صدها مقاله علمی‌پژوهشی و ارائه بیشترین تعداد سخنرانی کلیدی در همایش‌های معتبر علمی داخلی و خارجی را در رزومه علمی خود دارد.

مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران انتخاب این دانشمند فرزانه را به جامعه علمی کشور تبریک و تهنیت عرض کرده آمادگی خود را برای توسعه همکاری با مدیریت انجمن زراعت و اصلاح نباتات اعلام کرده و توفیقات روزافزون آنها را در این زمینه از درگاه ایزد منان مسئلت می‌کند.

تهیه و تنظیم: نغمه عبیری

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.