هیئت‌های نمایندگی خود را برای شرکت در اجلاس ایمنی زیستی در حیدرآباد هندوستان گرم می‌کنند!

مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران- برگزاری نشست آمادگی نهضت پژوهشگران و مسئولان نظارتی بخش عمومی (PRRI) و سرویس بین‌المللی دسترسی و استفاده از بیوتکنولوژی کشاورزی (ISAAA) و مسئولین مراکز اطلاعات بیوتکنولوژی کشورهای مختلف با حضور دکتر قره‌یاضی رئیس مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران در هتل ایستا در حیدرآباد هندوستان برگزار شد. در این نشست تخصصی …

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران، برگزاری نشست آمادگی نهضت پژوهشگران و مسئولان نظارتی بخش عمومی (PRRI) و سرویس بین‌المللی دسترسی و استفاده از بیوتکنولوژی کشاورزی (ISAAA) و مسئولین مراکز اطلاعات بیوتکنولوژی کشورهای مختلف با حضور دکتر قره‌یاضی رئیس مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران در هتل ایستا در حیدرآباد هندوستان برگزار شد. در این نشست تخصصی که با حضور بیش از 60 نفر از34 کشور دنیا برگزار شد مهمترین مسائل در دستور کار ششمین اجلاس متعاهدین پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا مورد بررسی قرار گرفت. در این نشست بر اهمیت استفاده از بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک در حفاظت از محیط زیست و جنبه‌های مثبت اقتصادی و اجتماعی استفاده از محصولات تراریخته تاکید شد. دکتر قره‌یاضی با تاکید بر فصول 11 و 14 و 15 دستور کار 21 که در سال 1992 به تصویب رسیده و مبنای پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا قرار گرفته است گفت: "در حالی که سراسر دستورکار 21 بر فقر زدایی و حفاظت از محیط زیست با استفاده از بیوتکنولوژی تاکید دارد معلوم نیست چگونه دانایی ستیزها و فناوری‌هراسان موفق شده‌اند با تکیه بر فصل 16 این دستورکار ممانعت از توسعه مهندسی ژنتیک و استفاده از محصولات تراریخته را سرلوحه فعالیت خود قرار دهند؟" وی خواهان راهنمای ساده و قابل اجرا برای ارزیابی احتمال خطر شد و گفت: "در کشورهای جهان سوم توضیح بیشتر نتیجه معکوس می‌دهد زیرا فناوری هراسان همان توضیحات را به عنوان مستمسکی برای پیچیده‌تر کردن و ناممکن کردن اخذ مجوز مورد استفاده قرار می دهند". رئیس موسسه تحقیقات برنج فیلیپین، رئیس موسسه تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی فیلیپین، رئیس موسسه تحقیقات مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی کشاورزی مصر به همراه بنیانگذار این موسسه تحقیقاتی، رئیس بانک ژن دانشگاه تسوکوبای ژاپن و روسای مراکز اطلاعات بیوتکنولوژی فیلیپین، مالزی، هندوستان و تعدادی از شخصیت‌های مطرح در این حوزه در این نشست شرکت داشتند.
گفتنی است ایران که در سال‌های اول دهه 1380 با تولید اولین برنج تراریخته جهان، برنامه تولید پنبه تراریخته، توسعه مهندسی ژنتیک در بین پایان نامه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های بزرگ کشور و به ویژه تاسیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی جایگاه بلامنازع نخست منطقه در این رشته سرنوشت‌ساز را از آن خود کرده بود، با به روی کار آمدن محمدرضا اسکندری وزیر پیشین جهاد کشاورزی و انتصاب مدیران ناشایسته در رده‌های مختلف بیوتکنولوژی به ویژه در حوزه کشاورزی جایگاه خود را از دست داده و اکنون به عنوان یکی از معدود کشورهای منطقه شناخته می‌شود که حتی نمی‌تواند یک آیین نامه برای اجرایی کردن قانون خود بنویسد. امروز ایران تنها از جنبه واردات اعلام نشده محصولات تراریخته رتبه او.ل نخست منطقه را از آن خود دارد ولی به دلایل مدیریتی و مخالفت مدیرانی که امروزه نوعا پیرامون خانم دکتر سلطانخواه در معاونت علم و فناوری گرد آمده‌اند و موفق شده‌اند تمام پیش کسوتان در عرصه بیوتکنولوژی را به حاشیه برانند از جنبه تولید محصولات تراریخته فاقد رتبه است و حتی در زمینه آزمایشات مزرعه‌ای و گلخانه‌ای هم از بسیاری از کشورها مانند فیلیپین، اوگاندا، بنگلادش، بورکینافاسو، میانمار و ویتنام عقب مانده است.
گفتنی است اعلام این عقب ماندگی موجب نگرانی هیچ یک از مسئولین ذیربط و یا مسئولین نظارتی کشور و جستجوی علل این وضعیت نشده است.

مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.