دکتر محمود احمدی نژاد: استفاده از توان انجمن‌ها برای ایجاد ارتباط با جهان نامحدود است

تهیه وتنظیم: مهندس فهیمدخت مختاری-به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران،‌ صبح روز سه شنبه دوم آبان 91 دکتر احمدی‌نژاد با نمایندگان و روسای جمعی از انجمن‌های علمی کشور ملاقات کرد. این برنامه بنا به درخواست انجمن جهانی شدن تنظیم شده بود. در این ملاقات نمایندگان انجمن‌های علمی وزارت علوم و وزارت بهداشت و …

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران،‌ صبح روز سه شنبه دوم آبان 91 دکتر احمدی‌نژاد با نمایندگان و روسای جمعی از انجمن‌های علمی کشور ملاقات کرد. این برنامه بنا به درخواست انجمن جهانی شدن تنظیم شده بود. در این ملاقات نمایندگان انجمن‌های علمی وزارت علوم و وزارت بهداشت و وزرای مربوطه، معاون علم و فناوری رئیس جمهور و برخی از پیشکسوتان و چهره‌های ماندگار علم و ادب ایران حضورداشتند.
دکتر احمدی نژاد پس از استماع سخنان نمایندگان انجمن‌های علمی گفت: آنچه که ازاظهارات اعضای برخی از انجمن‌ها در ارتباط با توانمندی‌ها و مسائل انجمن‌ها برداشت نمودم این بود که، انجمن‌ها به عنوان مراجع علمی کشور باید در تدوین و معرفی استانداردها کمک کرده و در قضاوت‌ها و ارزیابی‌ها در مورد برنامه‌ها و پروژه‌های کلان کشور مشارکت مستمر داشته باشند. انجمن‌های علمی در ارتباطات بین‌المللی نقش ارزشمندی ایفا می‌کنند. همچنین در مورد ارائه و پیگیری برخی پیشنهادات انجمن‌ها اظهار داشتند که اگر لازم است در زمینه‌ای آیین نامه‌ای توسط هیئت دولت تصویب شود، یا مواردی وجود دارد که باید برای آن قانون تدوین شود، انجمن‌ها می‌توانند طرح و پیشنهاد خود را به هیئت دولت ارائه دهند تا مطرح شود و به نتیجه برسد.
در تأیید نقش غیرقابل چشم پوشی انجمن‌های علمی، بنا به اظهار دکتر احمدی نژاد، عبور از وضعیت و فشارهای فعلی با هزینه کمتر مستلزم کار علمی است که بدون کمک انجمن‌ها امکان پذیر نیست.
وی درمورد نقش انجمن‌ها در مطالعات بین‌المللی و جهانی شدن، گفت که تحقق مطالبات فطری انسان نظیر عدالت، عزت، عظمت و کرامت و اشراف علمی بر هستی، فقط در گرو جهانی شدن است. جهانی شدن از موضع قدرت سیاسی و با هجوم به فرهنگ‌ها و تخریب سنت‌ها و اصالت‌ها و کلاً هر حرکتی که مبتنی بر فطرت الهی و در جهت شکوفایی بشر نباشد، پایدار نبوده و محکوم به شکست است. در شرایط حاضر، توان مردمی باید به نیازها پاسخ دهد و مسلماً دولت ظرفیت پاسخگویی به همه نیازمندی‌ها را ندارد ولی می‌تواند راه‌ها را برای به جاده افتادن توان‌ها هموار کند. انجمن‌های علمی بهترین محمل برای استفاده از توان مردم است و در صورت هم افزایی توان انجمن‌ها، ظرفیتی حاصل می‌شود که بی‌نهایت است و دولت باید از این ظرفیت استفاده کند.
وی افزود: مهمترین عامل در تعیین سطح کشور در جهان خود ما هستیم و خودباوری ما باعث می‌شود که سطح مورد نظر بسرعت در دسترس‌مان قرار گیرد. باید در هر بخش بالاترین قله ممکن را هدف بگیریم و اگر خودمان را باور کنیم، زمان هم در اختیار ما خواهد بود، و به این ترتیب می‌توانیم کاری را که در جهان در عرض 50 سال انجام شده، در عرض 5 تا 10 سال انجام دهیم. مجرای آزاد شدن انرژی‌های انسانی موجود ارتباطات علمی و فرهنگی است و انجمن‌ها با وجود پتانسیل‌هایی که دارند، بهتر و بیش از هر نهاد دیگری می‌توانند این ارتباط را برقرار کنند. اعضای هر انجمن با برقراری ارتباط با چند متخصص رده بالا در سطح جهان پتانسیل نامحدودی فراهم می‌کنند که در هیچیک از سازمان‌های دولتی امکان پذیر نیست.
به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران، قبل از سخنان دکتر احمدی‌نژاد نمایندگان چند انجمن علمی از جمله انجمن ایمنی زیستی مطالبی را ارائه کردند که نشان دهنده عدم ترسیم جایگاه مناسب برای انجمن‌ها و عدم استفاده از توان آن‌ها تا امروز بوده است.
تهیه وتنظیم: مهندس فهیمدخت مختاری
مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.