دکتر شاهزاده فاضلی: بیش از 14 موسسه و دستگاه دولتی متولی حفاظت از ذخایر توارثی در ایران هستند.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران، دکتر شاهزاده فاضلی رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیک و زیستی با اعلام این مطلب طی سخنرانی خود در جمع پژوهشگرانی از مرکز تحقیقات ژن دانشگاه تسوکوبای ژاپن در ادامه به تشریح ساختار مرکز ملی ذخایر ژنتیک و زیستی اشاره کرده و دستاوردهای در خور تحسین این مرکز را …

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران، دکتر شاهزاده فاضلی رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیک و زیستی با اعلام این مطلب طی سخنرانی خود در جمع پژوهشگرانی از مرکز تحقیقات ژن دانشگاه تسوکوبای ژاپن در ادامه به تشریح ساختار مرکز ملی ذخایر ژنتیک و زیستی اشاره کرده و دستاوردهای در خور تحسین این مرکز را در مدت کوتاه پس از تاسیس آن ارائه کرد. وی افزود: این مرکز از جنبه تعداد سویه‌های میکروبی رتبه ششم و از جنبه تعداد سویه‌های ارائه شده به فدراسیون جهانی کلکسیون میکروبی رتبه هفتم کشورهای آسیایی را داراست و با توجه به سرعت رشد این مرکز در آینده نزدیک این رتبه تقویت هم خواهد شد.

وی از نگهداری بیش از 1225 سویه قارچ، 500 سویه مخمر و 647 سویه باکتری و 302 سویه آکتینومایست و 242 سویه آرکئا در بانک ژن میکروبی این مرکز خبر داد و اعلام کرد این مرکز تا کنون موفق به شناسایی و ثبت سه گونه جدید آرکئا و 12 گونه باکتری جدید و معرفی آنها شده است. دکتر شاهزاده فاضلی با تشریح دستاوردهای دیگر این مرکز از بازدید دکتر واتانابه از آزمایشگاه‌های این مرکز ابراز خرسندی کرده آمادگی خود را برای توسعه همکاری، عقد تفاهم همکای با دانشگاه تسوکوبا و موسسه ملی سیستم کشاورزی ژاپن (NIAS) و تبادل پژوهشگران و انجام پژوهش‌های مشترک با هدف گسترش مرزهای دانش و تولید ثروت اعلام کرد.

دکتر شاهزاده فاضلی عضو هیئتی است که از سوی مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران برای توسعه همکاری‌های علمی ایران و ژاپن به این کشور سفر کرده است. این هیئت پس از یک هفته بازدید، ارائه سخنرانی و تبادل نظر برای گسترش همکاری‌های علمی عصر امروز به کار خود خاتمه داد. دستاوردهای این سفر در خبرهای تکمیلی ارائه خواهد شد.

مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.