تبریک روسای 23 انجمن علمی حوزه کشاورزی و علوم زیستی به دکتر روحانی رئیس جمهور منتخب

روسای 23 انجمن علمی حوزه کشاورزی وعلوم زیستی کشور طی نامه‌‌ای ضمن تبریک به دکتر حسن روحانی رئیس جمهور منتخب ابراز امیدواری کردند که در دوره جدید افراط و تفریط جای خود را به شایسته سالاری، قانون گرایی، بهره‌گیری از نظرات علمی پژوهشگران و اندیشمندان، پرهیز و از فناوری هراسی و …

روسای 23 انجمن علمی حوزه کشاورزی وعلوم زیستی کشور طی نامه‌‌ای ضمن تبریک به دکتر حسن روحانی رئیس جمهور منتخب ابراز امیدواری کردند که در دوره جدید افراط و تفریط جای خود را به شایسته سالاری، قانون گرایی، بهره‌گیری از نظرات علمی پژوهشگران و اندیشمندان، پرهیز و از فناوری هراسی و دانایی ستیزی و پرهیز از رویکردهای شخصی و سلیقه‌گرایی در حوزه‌هایی علم و فناوری بدهد. در این نامه این انجمن‌ها با اشاره به رکورد واردات 16 میلیارد دلاری محصولات کشاورزی در سال گذشته که مقام معظم رهبری آنرا سال حمایت از تولید ملی نامیدند از مشکلات موجود بر سر راه پژوهش‌های کشاورزی گفته و آمادگی خودشان را به عنوان مجموعه‌هایی عظیم از سرمایه‌های علمی فرهیخته نظام برای حمایت و هرگونه همکاری با رئیس جمهور منتخب برای تحقق اهداف سند چشم انداز نظام در افق 1404 اعلام کرده‌اند.

متن کامل این نامه در زیر آمده است.

جناب آقای دکتر روحانی

رئیس جمهور محترم منتخب ملت

سلام علیکم.

ملت شریف ایران تحت هدایت‌های داهیانه رهبر فرزانه انقلاب، حماسه‌ای دیگر را آفرید، حماسه‌ای سیاسی که مسیر تحقق حماسه‌ای اقتصادی را نیز هموار خواهد کرد. حسن اعتماد ملت بزرگوار ایران به حضرتعالی با قریب چهار دهه سابقه مبارزاتی و انقلابی و همچنین تجربه گران‌سنگ حضور در همه دولت‌های پس از پیروزی انقلاب تا سال 1384 و به ویژه تجربه یک دهه گذشته در مسند یک مجموعه پژوهشی فاخر و پویا یعنی مرکز تحقیقات استراتژیک، این نوید را به جامعه علمی کشور می‌دهد که دوران تدبیر و عقلانیت فرا رسیده و قرار است افراط و تفریط جای خود را به شایسته سالاری، قانون گرایی، بهره‌گیری از نظرات علمی پژوهشگران و اندیشمندان، پرهیز و از فناوری هراسی و دانایی ستیزی و پرهیز از رویکردهای شخصی و سلیقه‌گرایی در حوزه‌های علم و فناوری بدهد.

رئیس جمهور محترم!

انجمن‌های علمی که مجموعه‌های عظیمی از سرمایه‌های معنوی و علمی فرهیخته نظام را در خود جای داده‌اند شبکه گسترده‌ای از متخصصینی را تشکیل می‌دهند که با وجود تاکیدهای مکرر مقام معظم رهبری و الزام قانونی مبنی بر حمایت از آن‌ها طی سال‌های اخیر به شدت تضعیف شده و در مواردی نیز با پیش کسوتان و نخبگان این انجمن‌های علمی برخوردهای خشن و ناشایسته‌ای صورت گرفته است.

انتظار به حق جامعه علمی کشور از حضرتعالی این است که در انتخاب همکاران و مشاوران علمی خود توجه بیشتری به قابلیت‌های علمی و حسن شهرت مدیران و مشاوران علمی خود داشته باشید و در سطوح میانی و پایین تر اجازه ندهید گرایش‌های سیاسی افراد مبنایی برای عزل و نصب‌ها قرار گیرد. رجای واثق داریم که زمینه‌ای فراهم شود تا همه دولت‌های فعلی و آتی با هر گرایش سیاسی نخبگان علمی را به عنوان مشاورینی امین به خدمت بگیرند و موجب شوند تا این سرمایه عظیم اجتماعی با احساس امنیت سیاسی خود را بی نیاز از هر نوع سیاسی کاری به مفهوم مذموم آن بداند و از این رهگذر موجب شکوفایی هرچه بیشتر علم و فناوری شود.

جناب آقای رئیس جمهور!

عدم بهره مندی از فناوری‌های نو و عدم توجه به پژوهش‌های کشاورزی و سرمایه گذاری ناکافی موجب تهدید جدی امنیت غذایی و به طبع آن استقلال کشور شده و به طور خلاصه در سالی که مقام معظم رهبری آن را سال حمایت از تولید ملی کار و سرمایه ایرانی نامگذاری کرده بودند بالاترین رکورد واردات محصولات کشاورزی در طول تاریخ کشور (بیش از 16 میلیارد دلار) رقم خورد. در سال‌های اخیر مقابله بی‌امانی با تولید ملی به خصوص تولید دانش بنیان به ویژه در عرصه‌های کشاورزی صورت گرفت اما راه واردات محصولات کشاورزی بالاخص محصولات تراریخته با وجود سختی دسترسی به ارز هموارتر شد و در بسیاری موارد تیشه به ریشه تولید در کشور زد و باعث سیل عظیم بیکاران در کشور شد.

جناب آقای دکتر روحانی!

حضرتعالی در خلال فعالیت‌های انتخاباتی خود به نامه یکی از انجمن‌های علمی در مورد برنامه‌های دولت آتی خود در حمایت از فناوری‌های نوین و مهندسی ژنتیک و حمایت از انجمن‌های علمی پاسخ دادید (پیوست). خواسته این انجمن‌ها به عنوان نمایندگان جامعه علمی کشور چیزی فراتر از اجرای همین میثاق نیست.

فرصت را برای تجدید مراتب احترام مغتنم شمرده ضمن تبریک مجدد کسب رای اعتماد مردم شریف و علم دوست ایران و ضمن آرزوی موفقیت روزافزون برای شما و همکارانتان برای تحقق اهداف مقدس معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران، امام راحل (ره)، آمادگی انجمن‌های علمی حوزه کشاورزی و علوم زیستی کشور با عضویت ده‌ها هزار نفر از برجسته‌ترین دانشمندان و متخصصین کشور را برای حمایت و هرگونه همکاری با حضرتعالی برای تحقق اهداف سند چشم انداز نظام در افق 1404 اعلام می‌کنیم. والسلام.

 

بهزاد قره‌یاضی

رئیس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات

 

محمدعلی ملبوبی

رئیس انجمن بیوتکنولوژی

عبدالرضا صیاد منصور

رئیس انجمن متخصصین نیشکر

مختار جلالی جواران

رئیس انجمن ژنتیک

دکتر غلامحسین طهماسبی

رئیس انجمن علمی زنبور عسل

رسول زرگر

رئیس انجمن سازگاری با خشکی و خشکسالی

قاسم حسینی سالکده

رئیس انجمن پروتئومیکس ایران

سید صفدر حسینی

رئیس انجمن علمی اقتصاد کشاورزی

علی پازوکی

رئیس انجمن علمی حشره شناسی

پرویز احسان زاده

رئیس انجمن فیزیولوژی گیاهی ایران

محمدعلی باغستانی میبدی

رئیس انجمن علوم علف‌های هرز

رضا توکل افشاری

رئیس انجمن علمی بذر

مصطفی مبلی

رئیس انجمن علوم باغبانی

هومان لیاقتی

رئیس انجمن کشاورزی بوم شناختی

محسن بنی اسدی

رئیس انجمن مهندسی آبیاری و آب

بهزاد قره یاضی

رئیس انجمن ایمنی زیستی

غلامحسین مصاحبی

انجمن بیماری شناسی گیاهی

حسن ابراهیم زاده معبود

رئیس انجمن زیست شناسی

علی اسدی

رئیس انجمن ترویج کشاورزی

علیرضا صبوری

رئیس انجمن کنه شناسی

محمد حسین کریم

رئیس انجمن علمی توسعه روستایی

محمد یونسی الموتی

رئیس انجمن مهندسی ماشین‌های کشاورزی و مکانیزاسیون

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.