رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی : تولید محصولات تراریخته نیاز زیربنایی و مهم کشور است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)- رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: تولید محصولات تراریخته نیاز زیربنایی و مهم کشور و یک تکلیف قانونی است.
عباس رجایی شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: محصولات تراریخته بر مبنای تغییرات ژنتیک و …

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)- رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: تولید محصولات تراریخته نیاز زیربنایی و مهم کشور و یک تکلیف قانونی است.

عباس رجایی شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: محصولات تراریخته بر مبنای تغییرات ژنتیک و ایجاد شرایط و خصوصیات خاص در گیاهان تولید می‌شود که ایجاد و گسترش این روش در حوزه کشاورزی کشور بستر تولید محصولات غنی شده، مبارزه با آفات و افزایش راندمان تولید را به همراه دارد.

وی اظهار کرد: در ۱۵ سال اخیر موسسات و پژوهشکده‌های ایران در حوزه بیوتکنولوژی اقدامات خوبی انجام داده‌اند، اما در زمینه تولیدات محصولات تراریخته تا کنون در ایران هیج اقدام عملی انجام نشده است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هم اینک ایران در زمینه پژوهش‌های بیوتکنولوژی و محصولات تراریخته در رده ۱۰ کشور اول دنیاست و برای تاثیرگذاری در اردوگاه بیوتکنولوژی جهانی باید گام‌های عملی تولید به سرعت برداشته شود.

رجایی خاطرنشان کرد: بر اساس آمار موجود هم اکنون ۱۱۳ میلیون هکتار از اراضی دنیا زیر کشت محصولات تراریخته است و تعلل ایران در پیوستن به این نهضت به هیچ وجه توجیه پذیر نیست.

وی عنوان کرد: گلخانه مدرن محصولات تراریخته کشور اخیرا در کرج تاسیس شده و امید است با همکاری موثر دستگاه‌های متولی کشاورزی این حوزه مهم در بحث امنیت غذایی و توسعه محصولات با کیفیت در ایران کلید بخورد.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ایران به عضویت کنوانسیون ایمنی زیستی درآمده و عضو پروتکل الحاقی جهانی کارتاهنا (محصولات تراریخته) نیز هست و کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس نیز تاکید ویژه بر عملیاتی شدن تولیدات این حوزه دارد.

وی اظهار کرد: حدود ۷۵ درصد نهاده‌های دامی و خوراک دام و طیور وارداتی نظیر ذرت و سویا و تمامی روغن‌های خام وارداتی به کشور از محصولات تراریخته است و این درحالی است که دستگاه‌های متولی در مبادی ورودی طبق قانون ایمنی و زیستی باید این محصولات را کنترل کنند.

رجایی توضیح داد: ایران در حوزه بیوتکنولوژی انسانی توانسته در سال‌های اخیر به نتایج مناسب تولید داروهای نو ترکیب دست یابد و این هم نشان می‌دهد که توان گام‌های عملی بزرگ در بخش تولید محصولات تراریخته کشاورزی نیز وجود دارد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

http://www.irna.ir/html/1392/13920429/80743473.htm

مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران ضمن تقدیر از آقای مهندس رجایی که خود طراح اصلی قانون ملی ایمنی زیستی بوده است مایل است این نکته را اضافه کند که سطح زیر کشت محصولات تراریخته در انتهای سال 2012 میلادی 170 میلیون هکتار بوده است که البته آقای مهندس رجایی به این موضوع واقف هستند و احتمالا در انعکاس این خبر از سوی رسانه‌ها اشتباهی صورت گرفته است.

مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران بر خود فرض می‌داند از پیگیری‌های در خور تقدیر آقای مهندس رجایی در خصوص استفاده از مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی تشکر و قدردانی کند.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.