امکان پیش‌گویی خطر خودکشی توسط نشانگرهای زیستی RNA

ترجمه: نغمه عبیری- پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا گزارش کردند که گروهی از بیومارکرهای RNA را در خون یافته‌اند که ممکن است به شناسایی کسانی که خطر خودکشی کردن در آنها بالا است، کمک کنند.
در مطالعه‌ای که اخیرا در …

پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا گزارش کردند که گروهی از بیومارکرهای RNA را در خون یافته‌اند که ممکن است به شناسایی کسانی که خطر خودکشی کردن در آنها بالا است، کمک کنند.

در مطالعه‌ای که اخیرا در نسخه آنلاین مجله Molecular Psychiatry منتشر شده بود، پژوهشگران گفته‌اند که این نشانگرهای زیستی به طور قابل توجهی در سطوح بالاتری در خون بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی با افکار خودکشی و همچنین در گروهی از افرادی که اقدام به خودکشی کرده بودند، یافت شده است.

پژوهشگر اصلی این مطالعه الکساندر نیکولسکو، دکتر، استادیار روانپزشکی و علوم اعصاب در دانشکده پزشکی IU و روانپزشک و پژوهشگر مرکز ریچارد رادنبوش در ایندیاناپولیس است. وی معتقد است که نتایج این مطالعه، اولین اثبات از یک آزمون است که می‌تواند هشدار اولیه‌ در مورد کسی که در معرض خطر بیشتری برای انجام عمل خودکشی است، باشد.

دکتر نیکولسکو در ادامه می‌گوید: "مردمی هستند که زمانیکه از آنها می‌پرسید نشان نمی‌دهند که افکار خودکشی در سر دارند، این افراد بعدا مرتکب خودکشی می‌شوند و شما هیچ کاری نمی‌توانید برای جلوگیری از این عمل انجام بدهید. ما به راه بهتری برای تشخیص، مداخله و جلوگیری از این موارد غم‌انگیز احتیاج داریم".

به مدت سه سال دکتر نیکولسکو و همکارانش به بررسی گروه بزرگی از بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی، با انجام مصاحبه و گرفتن نمونه خونی هر سه تا شش ماه پرداختند. این پژوهشگران انواع مختلفی از تجزیه و تحلیل خون بخشی از شرکت‌کنندگان که تغییر چشمگیری از حالت بدون افکار خودکشی به حالتی با افکار قوی برای خودکشی رسیدند، را انجام دادند. پژوهشگران تفاوت‌هایی را در بیان ژن این دو حالت تشخیص دادند.

تیم پژوهشی، این یافته‌ها را با سیستم تجزیه و تحلیل ژنتیک و ژنوم به نام ژنومیکس عملکردی همگرا که بهترین نشانگرها را شناسایی می‌کنند، بررسی کردند.

پژوهشگران دریافتند که نشانگر SAT1 و گروه دیگری از نشانگرها که سیگنال قوی بیولوژیکی را تولید می‌کنند با افکار خودکشی در ارتباط هستند.

سپس برای افزایش اعتبار یافته‌های خود با همکاری با پزشکی قانونی به بررسی نمونه‌های خونی قربانیان خودکشی پرداختند و متوجه شدند که برخی از نشانگرهای مشابه در این افراد به میزان قابل توجهی بالا است.

در نهایت پژوهشگران به بررسی نمونه خونی دو گروه دیگر از بیماران پرداختند و متوجه شدند که سطوح بالای نشانگرها در خون افراد با خودکشی آنها در آینده در ارتباط بوده است.

دکتر نیکولسکو امیدوار است که این نشانگرها درکنار دیگر روش‌ها مانند آزمون‌های روانشناسی در نهایت باعث شناسایی افرادی شود که در خطر ارتکاب خودکشی هستند و منجر به مداخله پیشگیرانه، مشاوره و نجات زندگی این افراد شود.

منبع: http://www.genengnews.com/gen-news-highlights/rna-biomarkers-might-predict-suicide-risk/81248750/

ترجمه: نغمه عبیری

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.