بیوتکنولوژی محصولات کشاورزی را 25 درصد افزایش داده است

خبرگزاری فارس- رئیس مرکز بیوتکنولوژی جهاد کشاورزی استان اصفهان اجرای طرح‌های بیوتکنولوژی در محصولات کشاورزی را باعث افزایش 25 درصد از تولیدات از ابتدای آغاز این طرح تاکنون دانست.
محمود اطرشی در جمع خبرنگاران گفت: مراکز بیوتکنولوژی وزارت جهاد کشاورزی به چهار …

رئیس مرکز بیوتکنولوژی جهاد کشاورزی استان اصفهان اجرای طرح‌های بیوتکنولوژی در محصولات کشاورزی را باعث افزایش 25 درصد از تولیدات از ابتدای آغاز این طرح تاکنون دانست.

محمود اطرشی در جمع خبرنگاران گفت: مراکز بیوتکنولوژی وزارت جهاد کشاورزی به چهار منطقه کشوری تقسیم شده که استان اصفهان مرکزیت منطقه مرکزی را بر عهده دارد.

وی اظهار کرد: در این مراکز به صورت تخصصی روی گیاهان دارویی کار می‌شود و به طور قطع می‌توان گفت هیچ طرح پژوهشی نبوده که عملیاتی نشود.

رئیس مرکز بیوتکنولوژی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان تصریح کرد: در پژوهشکده مرکزی بیوتکنولوژی کشور ابتدا معضلات کشور در زمینه مسایل کشاورزی بررسی و سپس برای آن طرح تهیه و کار مطالعات آن صورت می‌پذیرد.

وی افزود: در این مجموعه بیشتر اعتبارات از بخش خصوصی تأمین شده ، چرا که بخش خصوصی وقتی سرمایه‌گذاری می‌کند اطمینان خاطر دارد که این طرح باید عملیاتی شود و اینطور نیست که آن را نیمه کاره رها کند.

اطرشی یکی از پروژه‌های اجرا شده در این مرکز را پروژه قند رژیمی معرفی کرد و افزود: این محصول اکنون مراحل تحقیق و آزمایش را پشت سر گذاشته و به مرحله تجاری‌سازی رسیده است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از طرح‌هایی که توسط این مرکز در حال انجام است، طرح توت فرنگی است که مطالعات آن انجام شده و در مرحله آزمایش قرار داد که در صورت نتیجه بخش بودن به صورت گسترده در استان‌های غربی کشور تولید می‌شود.

رئیس مرکز بیوتکنولوژی جهاد کشاورزی استان اصفهان یکی از وظایف این مرکز را کمک به تولید محصولات کشاورزی با بذرهای داخلی بیان کرد و گفت: در زمان تحریم‌ها خیلی رشد داشتیم، به گونه‌ای که هر بذری که تحریم می‌شد مجبور می‌شدیم نوع ایرانی آن را با کیفیت مرغوب‌تری تولید کنیم و همین مسئله باعث شده تا بذر مرغوب با قیمت مناسب در این مرکز تولید و به کشاورز ارائه شود.

وی همچنین از جایگزینی مواد گیاهی به جای مواد نگهدارنده در مواد غذایی خبر داد و اظهار کرد: بیشتر مواد غذایی موجود در بازار دارای مواد نگهدارنده هستند که این مواد به شدت سرطان‌زا است، لذا این مرکز تصمیم دارد طی طرحی موضوع جایگزینی مواد گیاهی به جای نگهدارنده‌های شیمیایی را مورد مطالعه قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، بسیاری از طرح‌های این پژوهشکده مبتنی بر درخواست بخش‌های اجرایی، خصوصی، دانشگاهی و علمی اجرایی می‌شود.

منبع: خبرگزاری فارس

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.