آیا واردات محصولات تراریخته صحیح است و تولید آن غلط؟

عباس رجایی در نشست هم‌اندیشی کنگره ملی ژنتیک از عدم اجرای قانون ایمنی زیستی و کارشکنی‌های برخی افراد و دستگاه‌ها انتقاد کرد و گفت: قانون ایمنی زیستی جزو مترقی‌ترین قوانین ملی ایران است و تنها قانونی است که …

عباس رجایی در نشست هم‌اندیشی کنگره ملی ژنتیک از عدم اجرای قانون ایمنی زیستی و کارشکنی‌های برخی افراد و دستگاه‌ها انتقاد کرد و گفت: قانون ایمنی زیستی جزو مترقی‌ترین قوانین ملی ایران است و تنها قانونی است که در مستنداتش تمام موارد ذکر شده مورد تایید تمامی دستگاه‌ها و عوامل اجرایی مربوطه آنها بوده است و بر سر هیچ قانونی چنین توافق جامعی وجود نداشته است. آیین نامه تصویب شده خلاف قانون است و ما پس از پیگیری دلایل عدم اجرای قانون ایمنی زیستی گزارشی تهیه کردیم که در صحن علنی مجلس قراﺋت شد و بعد از تایید مجلس برای رسیدگی به تخلف دستگاه‌های مربوطه به قوه‌قضاییه ارسال شد.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه گالیله‌ها را نباید به دار کشید گفت: سازمان حفاظت محیط زیست اگر ادعایی دارد مستندات علمی و تخصصی قابل قبول ارائه کند. وی ادامه داد: صرف تکیه کردن به معدودی مطالب غیر علمی و تایید نشده ملاک مخالفت نیست و بنده شخصا در برابر افراد غیرعلمی ایستاده‌ام. ما باید سهم 30 درصدی از تولید غذای حلال را داشته باشیم در حالیکه خودمان وارد‌کننده هستیم و کشوری نظیر چین در تولید غذای حلال از ما پیشی گرفته است.

رجایی تاکید کرد: همان کسانی که مدعی ضرر و زیان محصولات ترا‌ریخته هستند بر روی مبادی ورودی کشور کنترل نداشته‌اند و سوالی که به ذهن می‌رسد این است که آیا واردات صحیح است و تولید غلط؟ باید تلاش کنیم تا تاکیدات رهبری در موارد سه‌گانه که شامل جایگاه علم، اقتصاد مقاومتی و فرهنگ است مورد توجه قرار گیرد. وی با ذکر این مورد که نداشتن منابع دلیل مناسبی برای توجیه واردات نیست عنوان کرد: واردات ساده‌ترین و غم‌انگیزترین راه ممکن است. وی با ذکر این مطلب که افزایش ظرفیت‌ها ضروری است گفت: برای ایجاد ظرفیت باید به علوم روز مجهز شد و همین کنگره و یا همایش‌های مشابه زمینه‌ساز ظرفیت‌های علمی است. نباید مانع پژوهشگران شد و باید شرایط مناسب برای فعالیت در حیطه بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی ایجاد شود تا جبران عقب‌ماندگی‌ها با سرعت هرچه تمام صورت گیرد.

مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.