رفع موانع توسعه کشت ملی محصولات تراریخته / امکان ثبت اختراع کاربرد مواد ژنتیک در کشور

شرکت‌کنندگان در نخستین کنگره بین‌المللی و سیزدهمین کنگره ژنتیک ایران در قطعنامه پایانی کنگره اصلاح قانون ثبت اختراعات برای رفع ممانعت از ثبت اختراع کاربرد مواد ژنتیکی و رفع موانع پیش روی توسعه کشت ملی محصولات ترا ریخته را خواستار شدند.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی، شرکت‌کنندگان در نخستین کنگره بین‌المللی و سیزدهمین کنگره ژنتیک ایران در قطعنامه پایانی کنگره اصلاح قانون ثبت اختراعات برای رفع ممانعت از ثبت اختراع کاربرد مواد ژنتیکی حاصل از پژوهش و توسعه فناوری پژوهشگران کشور و رفع موانع پیش روی توسعه کشت ملی محصولات ترا ریخته را خواستار شدند.

نخستین کنگره بین‌المللی و سیزدهمین کنگره ژنتیک ایران از سوم خردادماه به مدت سه روز در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. در این گردهمایی بزرگ علمی اساتید و پژوهشگرانی از کشورهای استرالیا، آمریکا، آلمان، اسپانیا، پاکستان، بلژیک، عراق و … نیز در کنار پژوهشگران ایرانی شرکت داشتند. در افتتاحیه کنگره که با شرکت بیش از هزار و 300 استاد و پژوهشگر ژنتیک و با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، رییس ستاد ویژه زیست فناوری و جمعی از روسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی برگزار شد از پیشکسوتان و موسسان اولیه انجمن ژنتیک تقدیر شد.

انجمن ژنتیک ایران که در سال 1347 به دست پیشکسوتان این رشته تاسیس شد هم اینک به درخت تنومندی بدل شده که با شاخه‌های انسانی، گیاهی، جانوری، ریزسازواره، سلول‌های بنیادی و ذخایر ژنتیک جمع کثیری از دانشمندان، پژوهشگران و دانشجویان را در خود سازماندهی کرده است.

ارائه بیش از 17 سخنرانی کلیدی به زبان انگلیسی و تعداد 116 مقاله به صورت سخنرانی و ارائه هزار و 152 مقاله به صورت پوستر از برنامه‌های کنگره بود.

بنیاد ژنتیک ایران نیز همزمان با افتتاحیه کنگره با هماهنگی سازمان‌های ملی ذی ربط از جمله سازمان بهزیستی به منظور فرهنگ‌سازی و ارائه خدمت در عرصه‌های ژنتیک سلامت افتتاح شد.

در حاشیه کنگره با برپایی پنج نشست هم‌اندیشی، برنامه ژنوم کشور، چالش‌ها و راهکارهای تولید ارقام هیبرید سبزی و صیفی، روند ژنتیک دام و طیور و چالش‌های زیست فناوری کشاورزی و تجاری‌سازی گیاهان تراریخته مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

شرکت‌کنندگان در قطعنامه پایانی کنگره که توسط دکتر تولایی عضو هیات مدیره انجمن ژنتیک در مراسم اختتامیه قرائت شد با تاکید بر عزم ملی و اهتمام همه جانبه و مدیریت جهادی مسوولان ذی‌ربط محورهای زیر را مورد تاکید قرار دادند.

اجرای سیاست‌های جمعیت در کشور از سوی مقام معظم رهبری نیازمند بازنگری در قواعد جاری به منظور توسعه خدمات مشاوره و فرهنگ سازی و ارائه خدمات ژنتیک سلامت در سطح ملی و توسعه‌ی پوشش‌های بیمه‌ای در غربالگری‌های ژنتیک، پیشگیری از معلولیت‌ها و مواجهه با ناباروری است تا شاهد حفظ پویایی و برخورداری از جمعیت سالم باشیم.

ایران برخوردار از منابع غنی طبیعی و ذخایر پرارزش کم‌نظیری است که نیازمند توجه جدی‌تری است و لازم است با ایجاد شبکه بین مراکز متنوع مسوول در امر حفظ گونه‌های ژنتیک و زیستی در کشور به بهره‌برداری هوشمندانه و بهینه از این ذخایر کمک کنند.

گونه‌های زیستی ایران میراث پرارزش ملت ماست. این سرمایه نیازمند حراست از تاراج بیگانگان و تصویب قوانین و مقررات ویژه و تامین منابع برای شکوفاسازی است. این امر نیازمند ثبت گسترده‌ی گونه‌های زیستی و تسهیل در امر ثبت جهانی گونه‌های زیستی طبیعی کشور و تسهیل دسترسی پژوهشگران و بخش خصوصی به منابع ژنتیک است که با رجوع به آنها علاوه بر پیشرفت علمی حقوق ملی نیز حفظ شود.

امنیت غذایی و استفاده بهینه از سرمایه‌های ملی و منابع سرزمینی که از ابعاد مهم جهاد اقتصادی است، نیازمند توجه ویژه به تولید محصولات کشاورزی و صیفی‌جات سالم، کنترل استفاده بی‌رویه‌ از سموم شیمیایی با توسعه ارقام مقاوم به آفات و بیماری‌ها و ارقام با ارزش غذایی بیشتر است. این عرصه نیازمند تقسیم کار هوشمند ملی و حمایت همه جانبه از تولید محصولات زیستی سالم است.

استفاده از منابع ژنتیک متنوع کشور برای تامین غذا و در عین حال توسعه پایدار کشاورزی کشور وظیفه دانشمندان ما در حوزه فناوری است. این امر مستلزم اصلاح قانون ثبت اختراعات برای رفع ممانعت از ثبت اختراع کاربرد مواد ژنتیک حاصل از پژوهش و توسعه فناوری پژوهشگران کشور مصرانه مورد تقاضاست.

حمایت از تولید، مستلزم مدیریت صحیح واردات و اجتناب از استانداردهای دو گانه برای تولیدات دانش بنیان داخل در مقابل واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی و دارویی در کشور است. در این مورد مقابله با تولید ملی و محصولات تراریخته با استفاده از فناوری مهندسی ژنتیک و کاهش مصرف سموم شیمیایی در عین واردات این محصولات موجب تاثیر و تاسف است. رفع موانع پیش روی توسعه کشت ملی محصولات ترا ریخته و تقدیر از دانشمندان پیشکسوت در این حوزه مورد درخواست است.

پیشرفت در تولید محصولات سالم دام، طیور و آبزیان نیازمند مدیریت علمی نژادهای مطلوب، حمایت از پژوهش‌های کاربردی و پشتیبانی برنامه‌ای و اعتباری متناسب با شرایط اقلیمی و محیطی کشور، هدایت هوشمندانه و پشتیبانی اعتباری از از اجرای پایان‌نامه‌های پژوهشی کاربردی و اولویت‌دار و تاکید بر خروجی‌های کارآفرینان از دیگر موارد مورد تاکید در قطعنامه پایانی سیزدهمین کنگره ژنتیک ایران است.

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

http://www.isna.ir/fa/news/93030703359

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.