در اولین کنگره بین‌المللی علوم زراعت و اصلاح نباتات کشور از شالیکاران تراریخته کار تجلیل شد

سیزدهمین کنگره ملی و اولین کنگره بین‌المللی زراعت و اصلاح نباتات ایران و سومین همایش علوم و تکنولوژی بذر ایران همزمان با بزرگداشت یکصدمین سالروز تولد پدر انقلاب سبز جهان، صبح سه شنبه چهارم شهریور ماه آغاز به کار کرد. در این مراسم …Normal
0
false
false
false

EN-US
X-NONE
AR-SAسیزدهمین کنگره ملی و اولین کنگره بینالمللی زراعت و اصلاح نباتات ایران و سومین همایش علوم و تکنولوژی بذر ایران همزمان با بزرگداشت یکصدمین سالروز تولد پدر انقلاب سبز جهان، صبح سه شنبه چهارم شهریور ماه آغاز به کار کرد. در این مراسم دکتر قره‌یاضی رئیس انجمن زراعت و اصلاح نباتات ایران ضمن گرامیداشت یاد نورمن بورلاگ بنیانگذار انقلاب سبز گفت: "اگر نورمن نبود شاید جهان امروز شکل و شمایل دیگری داشت و گرسنگان بیشتری شب سر بر بالین میگذاشتند و تنازعات بیشتری برای غذا به وقوع می پیوست". وی اظهار داشت که: "بعد از 12 دوره برگزاری کنگرههای موفق علمی زراعت و اصلاح نباتات کشور برای اولینبار این کنگره با حضور میهمانانی از سراسر جهان و به صورت بینالمللی برگزار میشود.

دکتر مظاهری رئیس سیزدهمین کنگره ملی و اولین کنگره بینالمللی زراعت و اصلاح نباتات ایران ضمن خیر مقدم به تمامی افراد شرکت‌کننده در کنگره گفت: کشاورزی تنها شغلی است که تعریف نشده و هرکس می‌تواند بدون تخصص وارد عرصه تولید این محصولات شود.

وزیر جهاد کشاورزی در مراسم افتتاحیه این کنگرهها عنوان کرد: "مفتخرم که در اولین کنگره بینالمللی و سیزدهمین همایش ملی زراعت و اصلاح نباتات و سومین همایش علوم و تکنولوژی بذر در جمع شما حضور دارم. تشکیل هم زمان دو کنگره بزرگ را به کلیه دستاندرکاران انجمنها به ویژه انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات و تکنولوژی بذر تبریک عرض کرده و نشستهای پربار و پرثمری را آرزو میکنم". وی در ادامه گفت: "کنگره امسال به پاسداشت و قدرشناسی از زحمات و تلاشهای دکتر نورمن بورلاگ بنیانگذار انقلاب سبز اختصاص دارد." مهندس حجتی با اشاره به ویژگی منحصر به فرد دکتر نورمن بورلاگ اظهار داشت: "آنچه نورمن بورلاگ را از دیگر دانشمندان متمایز میکند، تلاشی بود که او برای ترویج و بهرهبرداری از یافتههای علمی خود انجام داد. تلاشی که به خودکفایی و رفع فقر و گرسنگی میلیونها انسان منجر شد. ویژگی دکتر نورمن بورلاگ حرکت در زمان و استفاده از فناوریهای نو و بیوتکنولوژی بود." مهندس حجتی در ادامه ضمن اشاره به نقش فناوریهای نو افزود: "استفاده از بیوتکنولوژی و نقش این فناوری در امنیت غذایی موجب مباهات است". مهندس حجتی در ادامه افزود: " اولین وظایف دولتها و اساسیترین نیاز بشر، تأمین امنیت غذایی و رفع فقر و گرسنگی، مدیون صاحبان علم و فناوری است". وی ضمن اشاره به این که علم و فناوری را باید به ثروت تبدیل کرد، به بهرهبرداری و بهبود درآمد کشاورزان با استفاده از فناوریهای نو در کشاورزی اشاره کرد و ادامه داد: "هر چه تولیدات کشاورزی را علمی و دانشبنیان‌تر کنیم، درآمد و رفاه کشاورزان افزایش پیدا میکند. وی با اشاره به کمکهای انجمنهای علمی در این امر ادامه داد: "این مقدور نیست جز با کمک انجمنهای علمی مثل زراعت و اصلاح نباتات و تکنولوژی بذر محیط کشاورزی باید به فرصت تبدیل شود. ما به دنبال بهرهبرداری از کلیه ظرفیتهای کشاورزی هستیم".

در این مراسم از آقای کاظمی به عنوان شالیکار پیشکسوت کشور و آقایان پروری مقدم و منتظری به عنوان شالیکار تراریختهکار برتر از سوی وزیر جهاد کشاورزی تقدیر به عمل آمد. از دیگر سخنرانان این همایش دکتر کنت کوئین رئیس بنیاد جایزه جهانی غذا هم حضور داشت. وی با تقدیر از تلاشهای دکتر نورمن بورلاگ به این نکته اشاره کرد که دکتر بورلاگ در زمان حیات خود بر استفاده از فناوریهای نو در کشاورزی تأکید میکرد.

به پاس تلاشهای دکتر نورمن بورلاگ برای مبارزه با گرسنگی در این مراسم از فرشی که عکس وی و قسمنتی از تلاشهای او به دو زبان انگلیسی و فارسی بر روی آن بافته شده بود رونمایی شد.

همچنین در سیزدهمین کنگره ملی و اولین کنگره بینالمللی زراعت و اصلاح نباتات ایران از از چهرههای تأثیرگذار بر علوم زراعت و اصلاح نباتات کشور از سوی انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات تجلیل و تقدیر شد. زنده یاد مهندس منصور عطایی، دکتر مهدی نصیری محلاتی، دکتر سید یعقوب صادقیان مطهر و دکتر فرخ رحیمزاده خویی منتخبین سومین دوره انتخاب چهره تأثیرگذار بر علوم زراعت و اصلاح نباتات کشور بودند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.