دعوت رسمی بنیاد جایزه جهانی غذا از دانشجویان، اساتید و محققان ایرانی برای شرکت در نشست بین‌المللی گفتگوی بورلاگ در آمریکا

تهیه و تنظیم: بابک ناخدا- به دنبال برگزاری موفقیت‌آمیز مراسم بزرگداشت یکصدمین سال تولد دکتر نورمن بورلاگ، پدر انقلاب سبز و برنده جایزه صلح نوبل که توسط پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و…

به دنبال برگزاری موفقیت‌آمیز مراسم بزرگداشت یکصدمین سال تولد دکتر نورمن بورلاگ، پدر انقلاب سبز و برنده جایزه صلح نوبل که توسط پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران همزمان با برگزاری اولین کنگره بین‌المللی و سیزدهمین کنگره ملی علوم زارعت و اصلاح نباتات ایران در روز چهارم شهریورماه سال جاری در مرکز همایش‌های مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در کرج برگزار شد، دکتر کنث کوئین رئیس بنیاد جهانی جایزه غذا به عنوان میهمان ویژه این مراسم در سخنرانی خود از یک نفر محقق پیشکسوت گندم با تخصص روی بیماری زنگ سیاه و دو دانش‌آموز دبیرستانی و یا دانشجوی ایرانی و اساتید آن‌ها برای شرکت در سمپوزیوم بین‌المللی گفت و گوی بورلاگ  (Borlaug Dialogue) که از تاریخ 23 لغایت 25 مهرماه سال جاری (15 تا 17 اکتبر 2014) در مقر این بنیاد واقع در شهر دموی ایالت آیوای آمریکا برگزار خواهد شد رسماً دعوت به عمل آورد.
بنیاد جایزه جهانی غذا در آیوا آمریکا
ساختمان بنیاد جهانی جایزه غذا در ایالت آیوای آمریکا

دکتر کوئین پس از بازگشت به آمریکا، در روز یکشنبه 23 شهریورماه (14 سپتامبر) طی نامه‌های رسمی جداگانه به آقایان مهندس حجتی وزیر محترم جهاد کشاورزی و دکتر قره‌یاضی رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران ضمن تشکر از برنامه‌ریزی دقیق و برگزاری بسیار موفق و باشکوه و بیادماندنی مراسم بزرگداشت دکتر نورمن بورلاگ در ایران، از ایشان رسماً درخواست کرد تا اسامی یک محقق گندم، دو دانشجو و دو نفر استاد ایرانی را برای شرکت در سمپوزیوم بین‌المللی گفت و گوی بورلاگ در آمریکا به بنیاد جایزه جهانی غذا معرفی کنند تا ضمن ارسال دعوتنامه رسمی برای آن‌ها، تدارکات لازم برای اخذ ویزای ایشان صورت گیرد.
لازم به ذکر است که بر اساس اعلام رسمی بنیاد جایزه جهانی غذا کلیه هزینه‌های شرکت‌کنندگان در آمریکا بر عهده سازمان جهانی جایزه غذا خواهد بود.
بنابر اعلام سایت رسمی بنیاد جایزه جهانی غذا، در روز 16 اکتبر مراسم ویژه‌ای در مقر این بنیاد برای جمع‌بندی کلیه مراسم سال 2014 به عنوان سال بزرگداشت یکصدمین سال تولد دکتر نورمن بورلاگ در سرتاسر جهان برگزار خواهد شد که مراسم برگزار شده در ایران نیز یکی از این مراسم خواهد بود. همچنین فرش اهدایی ایران به افتخار دکتر بورلاگ در این مراسم در محل این بنیاد نصب خواهد شد.
علاوه بر این، در همین روز جایزه 250 هزار دلاری غذا به آقای دکتر سانجای راجرام محقق گندم هندی الاصل مؤسسه بین‌المللی تحقیقات ذرت و گندم (سیمیت) به عنوان برنده این جایزه در سال 2014 به وی اهدا خواهد شد. جمهوری اسلامی ایران یکی از مهمترین کشورهای حامی کاندیداتوری دکتر راجرام برای کسب جایزه جهانی غذا بوده است.
یادآور می‌شود که وزارت کشاورزی ایران در زمان دکتر کلانتری وزیر وقت کشاورزی (1379)، از دکتر بورلاگ پدر انقلاب سبز و برنده جایزه صلح نوبل برای سفر به ایران دعوت به عمل آورد و مدال طلای وزارت کشاورزی ایران و لوح تقدیری را به پاس خدمات بی شمار ایشان به کشاورزی و حفظ امنیت غذایی جهان و مبارزه با فقر و گرسنگی به وی اهدا کرد.

تقدیر از دکتر نورمن بورلاگ توسط وزادت جهاد کشاورزی در زمان حیات وی
تقدیر از دکتر نورمن بورلاگ توسط وزارت جهاد کشاورزی در سال 1379

دکتر نورمن بورلاگ دانشمندی بود که با تحقیقات خود روی گندم و تولید ارقام پاکوتاه، پرمحصول و مقاوم به بیماری‌ها در دهه 60 میلادی که منجر به وقوع انقلاب سبز شد، نقش مهمی در حفظ امنیت غذایی جهان و رفع فقر و گرسنگی در دنیا ایفاکرد. دکتر بورلاگ بیشتر عمر خود را در کشورهای فقیر سپری کرد و با صبر و شکیبایی تکنیک‌های انقلاب سبز را به محققان و کشاورزان فقیر در کشورهای هند، مکزیک، آمریکای جنوبی، آفریقا و سایر نقاط دنیا آموزش داد. نتایج تحقیقات وی جان بسیاری از انسان‌ها را از فقر و گرسنگی نجات داد. به جرأت می‌توان گفت که دکتر بورلاگ بیش از هر فرد دیگری در تاریخ بشریت در حفظ جان انسان‌ها و نجات آن‌ها از فقر و گرسنگی نقش داشته است. دکتر نورمن بورلاگ به ما آموخت که کشاورزی برای پیشرفت و تأمین نیاز رو به رشد غذا در جهان به علم روز و فناوری نوین نیازمند است.

تهیه و تنظیم: بابک ناخدا
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.