بازتاب گسترده سفر دکتر کویین به ایران

تهیه و تنظیم: زهرا حاجت‌پور- با گذشت یک ماه از سفر دکتر کنث کویین، رئیس بنیاد جایزه جهانی غذا، همچنان بازتاب گسترده ای از آن در رسانه‌های داخلی و خارجی مشاهده می‌شود.
سایت خبری تابناک به نقل از عصر ایران مطلبی را با عنوان …

با گذشت یک ماه از سفر دکتر کنث کویین، رئیس بنیاد جایزه جهانی غذا، همچنان بازتاب گسترده ای از آن در رسانه‌های داخلی و خارجی مشاهده می‌شود.

سایت خبری تابناک به نقل از عصر ایران مطلبی را با عنوان: "دیپلمات امریکایی: ایرانی‌ها فوق‌العاده هستند"منتشر کرد. متن خبر به این شرح است:

"یک دیپلمات کهنهکار آمریکایی که ماه گذشته به ایران سفر کرده بود از نتایج سفرش اظهار خرسندی و ابراز امیدواری کرد که در آینده تماس‌های بزرگتری بین دو کشور رخ دهد.

به گزارش عصر ایران، کنث کوئین دیپلمات برجسته آمریکایی که ریاست بنیاد جهانی غذا را برعهده دارد ماه گذشته به ایران سفر و در کرج در همایشی تحت عنوان بزرگداشت نورمن بورلاگ سخنرانی کرد. کوئین پس از بازگشت به آمریکا در گفتگویی به بیان خاطراتی از این سفر پرداخته است.وی با بیان اینکه از دریافت دعوتنامه برایسفر به ایران و سخنرانی در مراسم بورلاگ متعجب شده است می­گوید:نمیدانستم دکتر بورلاگ تا این حد در ایران شناخته شده و مورد احترام است.

این دیپلمات سابق آمریکا در ادامه به تمجید از پذیرایی ایرانی‌ها در دوران اقامتش پرداخته و ابراز می‌کند: برخوردی بهتر از این نمی‌شد بکنند و هرکسیکه با او ملاقات کردیم به گرمی مهمان‌نوازی کرد، مردم هم متعجب و هم خوشحال بودند که ما آمریکایی هستیم، وقتی می‌گفتیم ما آمریکایی هستیم تعجب می‌کردند.

وی به بیان تجارب خود از غذاهای ایرانیپرداخته و عنوان می‌کند: در این سفر فرصت داشتیم که بدون واسطه با فرهنگ ایران آشنا شویم و مردمی که مارا می‌دیدند می‌خواستند به ما هدیه بدهند مثلاً وقتی همسر من در مهمانسرا انگشتر یکی از کارکنان زن را دید و درباره زیبایی آن تعریف کرد آن خانم قصد داشت به اصرار انگشترش را به همسرم هدیه دهد هرچند همسر من نپذیرفت اما این حرکت زیبا به دل ما نشست.

کوئین در ادامه به خاطره رفتن به یک رستوران سنتی در اطراف کرج اشاره می‌کند و می‌گوید: در رستورانی سنتی روی تخت‌های بزرگ به صورت دایره‌وار نشستیم و انواع خوراکی ایرانی در فضا و حسی شاد بود و من انواع کباب ایرانی و ماهیکبابی را امتحان کردم و حس بودن در محیطی سنتی برایمان خاطره‌انگیز شد.

کوئین اضافه می‌کند: غذای ایرانی را دوست داشتم و البته به خوردن نان و پنیر و گردو عادت کرده بودم تا اینکه در نهایت همسرم مداخله کرد و جلوی زیاده‌روی من را گرفت هرچند در نهایت با اضافه وزن از ایران برگشتم. این دیپلمات سابق آمریکا در ادامه درباره روابط با ایران نیز اظهار می‌کند: مسائل وضعیت جوی و آب، آموزش و تبادلات آموزشی زمینه‌هایی هستند که دو کشور می‌توانند همکاری بیشتری کنند، فرصت‌هایی در زمینه‌های ورزشی هم هست و خوب می‌شود چند کشتی‌گیر ایرانی به آمریکا بیایند.

او سخنانش را اینگونه پایان می‌دهد: با توجه به سفرم و دیدارم با برخی ایرانی‌ها فکر می‌کنم مردم ایران، مردم فوق العاده‌ای هستند و بسیاری چیز‌ها می‌تواند نقاط مشترک برای ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها باشد و می‌توانیم با هم از این‌ها لذت ببریم.بی‌صبرانه منتظرم و امیدوارم گام‌های کوچکی که ما در این سفر برداشتیم در سال‌های آینده منجر به تماس‌های بزرگ‌تری شود و ما موضوعاتی پیدا کنیم که می‌توانیم مشترکاً انجام دهیم."

یادآور می‌شود که دکتر کویین شهریور ماه گذشته به دعوت پژوهشکده بیوتکنولوژی وزارت جهاد کشاورزی برای شرکت در مراسم بزگداشت نورمن بورلاگ، که همزمان با اولین کنگره بین‌المللی علوم زراعت واصلاح نباتات در مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در کرج برگزار شد به ایران سفر کرده‌بود. وی در سخنرانی خود در این مراسم، ضمن ابراز خرسندی از فرصت حضور در ایران، از پژوهشگرهای ایرانی فعال در زمینه اصلاح نژاد گندمدعوت کرده بود تا در مراسم اهدای جایزه جهانی غذا در محل این بنیاد در ایالت آیوا حضور داشته باشند. وی همچنین اظهار امیدواری کرده بود که جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده امریکا بتوانند در آینده همکاری‌های خود را در زمینه اهداف مشترکی از جمله امنیت غذایی جهانی گسترش دهند. گفتنی است، دکتر کویین اولین و تنها دیپلمات برجسته آمریکایی است که پس از قطع رابطه دیپلماتیک به دعوت یک مقام ایرانی وارد کشورمان شده است.

فایل ویدئویی مصاحبه وی در مورد سفرش به ایران در آدرس زیر قابل دسترس است. سایر اخبار مرتبط با مراسم بزگداشت نورمن بورلاگ و اولین کنگره بین‌المللی علوم زراعت واصلاح نباتات در پایگاه خبری مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران (http://www.irbic.ir) قابل دسترسی است.

تهیه و تنظیم: زهرا حاجت‌پور

https://www.youtube.com/watch?v=3IVqJ284K8A

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.