وزیر جهاد کشاورزی: در حالی که دنیا در حال استفاده از محصولات تراریخته است برخی از ما هنوز داریم بحث می کنیم که تراریخته خوب است یا بد!

مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران- مهندس حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، صبح امروز در همایش سیاست‌های فناوری و نوآوری در برنامه ششم توسعه که از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در سالن مشروطه مجلس برگزار شده بود، ضمن حمایت از تولید محصولات تراریخته در داخل کشور بر نقش این فناوری در افزایش …

مهندس حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، صبح دیروز در همایش سیاست‌های فناوری و نوآوری در برنامه ششم توسعه که از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در سالن مشروطه مجلس برگزار شده بود، ضمن حمایت از تولید محصولات تراریخته در داخل کشور بر نقش این فناوری در افزایش قدرت تولید غذا در کشور تأکید کرد و افزود: سازمان خواروبار جهانی کتابی را برای پیش بینی وضعیت تامین امنیت غذایی در سال2050 منتشر کرده است که نشان می‌دهد که با توجه به وضعیت جمعیت و تولید غذا، کشورهای عضو OECD که یک سوم جمعیت جهان را تشکیل می دهند و در فناوری‌های نو هم ورود کرده‌اند، از چند دهه قبل غذای خودشان را دارند و علاوه بر آن برای بازار‌های جهان هم غذا عرضه می‌کنند. اما باید توجه داشت که تقاضا برای غذا در حال افزایش است. غذا نیازمند منابع پایه تولید است. همان منابعی که بشر در طول حیات خودش مورد تاخت و تاز قرار داده و هرچه می‌توانسته فشار بر گرده آن وارد کرده است که یکی از علائم آن تغییر اقلیم است. مهندس حجتی افزود : این تغییرات به ویژه در منطقه خاورمیانه بیشتر خواهد شد. فرسایش جدی خاک، شور شدن خاک، محدودیت منابع آب و شور شدن آب، برداشت بیش از ظرفیت آب‌های زیر زمینی، کاهش تنوع زیستی و غیره از چالش‌های جدی تولید غذا هستند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در مسأله تولید غذا، امروز ما با طراز منفی 8 میلیارد دلاری مواجه هستیم. تکیه بر افزایش بهره‌وری و استفاده از روش‌های نو که بتواند در طی ده سال آینده طراز ما را صفر کند، راه حل است. اساس این برنامه ورود به فناوری‌های نو است.

وی با اشاره به اینکه خاک بستر آب است و حتی از آب هم مهمتر است، گفت ما باید با استفاده از فناوری‌های نو به این مسائل بپردازیم. ما می‌خواهیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم، اما با چه وسیله‌ای و چه گیاهی؟ مخصوصاً با این خشونتی که اقلیم به ما داده است. کدام گیاه؟ چه کسی باید آن را به ما معرفی کند؟ جز این است که پاسخ این سؤالات را باید پژوهش به ما بدهد؟ در مورد آب، استفاده از آب‌های نامتعارف یک ضرورت است. امروز استفاده از آب شور و حتی آب دریا یک ضرورت و یک باید است. برای مصرف آب آیا تجهیزات ما کافی است؟ آیا همین سیستم‌های نوین آبیاری که فعلاً داریم پاسخگو است؟ آیا این دریپل های ما با آب و EC آن متناسب است؟ جواب من را اگر بخواهید منفی است. ما باید برای افزایش بهره‌وری آب به سمت آبیاری‌‌های زیرسطحی برویم.

وی با اشاره به اینکه زمان استفاده از بذور سنتی و این‌گونه موارد گذشته است گفت: ببینید الان ما از چه نوع بذوری استفاده می‌کنیم و جهان از چه نوع بذوری استفاده می‌کند! سویا و ذرت و برخی محصولات دیگری که در جهان کشت می‌شوند همه تراریخته هستند، اما الان برخی از ما هنوز دارند بحث می‌کنند که تراریخته خوب است یا بد!

وی گفت ما در حال حاضر سالیانه 300 ملیون دلار بذر سبزی و صیفی وارد می‌کنیم. وی ادامه داد: به تازگی چند شرکت نوپا وارد عرصه تولید بذر سبزی و صیفی شده‌اند.

مهندسی حجتی با اشاره به دستاوردهای مهندسی ژنتیک در عرصه زراعت مولکولی یا Molecular Farming و تاکید بر ضرورت استفاده از این فناوری‌ها به ویژه مهندسی ژنتیک و تراریخته‌ها گفت: امروزه دنیا حتی با استفاده از فناوری‌های نو دارو را وارد غذا کرده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اذعان به سرمایه‌گذاری عظیمی که در مؤسسات و واحد‌های پژوهشی خود از جنبه نیروی انسانی و تجهیزاتی انجام داده است مدعی شد که الان وقت آن فرارسیده است تا با کمک همدیگر یافته‌های این واحد‌های پژوهشی را تجاری‌سازی کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.